2024/07/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۳۱ تير
خلاصه داستان و نقد فیلم تصور با بازی لیلا حاتمی

خلاصه داستان و نقد فیلم تصور با بازی لیلا حاتمی

موضوع فیلم تصور، بازیگران آن و نقدی کوتاه بر این فیلم را اینجا بخوانید.

دوات آنلاین -فیلم تصور ساخته علی بهراد است که خودش فیمنامه آن را نوشته و خیلی ها منتظر اکران آن بودند تا به تماشای این اثر سینمایی بنشینند.

 

خلاصه داستان فیلم تصور

فیلم تصور داستان به ظاهر ساده ای دارد. ماجرا در یک شب اتفاق می افتد. مردی که راننده تاکسی است با زنی آشنا می شود و ...

عکسی از فیلم تصور

نقد فیلم تصور

تیم گریرسون، منتقد آمریکایی نشریه اسکرین نوشتهاست : فیلم تصور روایت مرموز دو شخصیت است که زندگی‌شان تنها در طول تاکسی‌سواری‌ شبانه‌شان در تهران تلاقی پیدا می‌کند، این فیلم بیننده را تشویق می‌کند تا هوای اسرارآمیز داستان را در آغوش بگیرد و به طرز بازیگوشانه‌ای از افشای دقیق آن‌چه در حال روی دادن است،امتناع می‌کند.

 

یک زن (لیلا حاتمی) و یک راننده تاکسی (مهرداد صدیقیان) را به مخاطب معرفی می‌کند که هیچ نامی ندارند و سپس آن‌ها را در طول چندین تصویر دنبال می‌کند، که ظاهراً هر مواجهه آن‌ها با یکدیگر به عنوان یک شروع مجدد بین آن دو عمل می‌کند. در واقع، عنوان فیلم دعوتی است از مخاطب برای خلق معنای شخصی خود از روایت داستان و به این ترتیب «تصور» چیزی فراتر از یک مراقبه زودگذر در مورد عشق و اشتیاق نیست.

 

چیزی که به خصوص در مورد این فیلم جذاب است، فرصتی است که برای پر کردن جاهای خالی به مخاطب داده شده است.

 

این درام به عنوان بخش مستقل هفته منتقدان در کن به نمایش گذاشته شد و لیلا حاتمی (بازیگر فیلم برنده اسکار جدایی) در نقش زن ناشناسی ایفای نقش کرده که راننده تاکسی با بازی مهرداد صدیقیان را مجذوب خود می‌کند. مطالعه نقدهای این فیلم می‌تواند به ایجاد آگاهی درباره این فیلم کمک کند، اما فیلم «تصور» ممکن است برای جذب مخاطب گسترده در اکران عمومی با چالش‌هایی رو به‌رو باشد.

عکسی از فیلم تصور

فیلم در شب آغاز می‌شود، جایی که راننده تاکسی، مسافر زنی را سوار می‌کند که به‌تازگی برادرش را از دست داده است. آن‌ها شروع به صحبت در مورد زندگی و روابط می‌کنند، که الگویی را برای ادامه فیلم تعیین می‌کند. زن بارها و بارها وارد تاکسی او می‌شود و به او اطلاع می‌دهد که چه خبر است. مدت زمان بین مواجهه مجدد آن‌ها هرگز مشخص نمی‌شود، همچنین مشخص نیست که آن‌ها فراتر از این سواری‌های شبانه چقدر در مورد یکدیگر می‌دانند یا حتی نام یکدیگر را می‌دانند یا خیر.

 

وقایع فیلم لحنی رویاگونه دارد که این حس را ایجاد می‌کند که واقعاً آن‌چه در حال تماشای آن هستید، رخ نمی‌دهد و چند سکانس فانتزی آشکارا این حس را به مخاطب منتقل می‌کند، اما در جاهای دیگر، کارگردان تعمداً از قراردادهای روایی متعارف که به جهت‌دهی بیننده در داستان کمک می‌کند، اجتناب می‌کند. در یک برخورد، زن بخشی از یک گروه موسیقی است که می‌خواهند بار دیگر کنار هم جمع شوند. در دیگری، او به سمت فرودگاه می‌رود تا برای مسابقه تیراندازی با کمان برود، در موقعیت بعدی او همسرش را پیش از مراسم ازدواج رها کرده و دفعه بعد او با ترس بارداری روبه‌روست. این ناپیوستگی واضح هرگز توسط شخصیت‌ها یا فیلمساز تصدیق نمی‌شود که به این فیلم حس آزادی یا رهاشدگی خاصی می‌دهد.

 

بازیگران فیلم تصور

در این فیلم لیلا حاتمی نقش زن را بازی می کند و هرداد صدیقیان نیز نقش مرد را برعهده دارد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها
شاهین 1402/06/24
به نظر جاذبه های هنرپیشه ها وفانتزی های آن ها بیشتر مخاطب ومنتقد را جذب کرده تا داستان فیلم دلیل هم اینکه داستان بدون این دو و محیط واقعی چقدر جذاب است؟
F 1402/06/21
بنظرم فیلم جالبی بود مخصوصا انتخاب دیالوگ کردن دو نفره در جای دنجی چون ماشین. انتخاب بازیگران هم که بی نظیر.از نام فیلم مشخصه که پسر در اثر مصرف گل توهم دیدار دختر مورد علاقه اش را با ظاهر و منشی متفاوت دارد و انقدر به خیالش می پردازد که در واقعیت از دستش میدهد.
الف 1402/06/20
چرا لیلا حاتمی همیشه این سبک از بازی تو فیلم ها رو می پسنده باید فکرشو میکردم که لیلا حاتمی بازیگر این فیلمه فیلم هم باید بی روح باشه و چند پهلو 😔

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.