2023/02/01
۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۲ بهمن
چگونه هوای خانه را مرطوب نگه داریم

چگونه هوای خانه را مرطوب نگه داریم

هوا خانه همیشه باید کمی رطوب داشته باشد اما در فصل سرما که در و پنجره ها بسته است، چه ترفندهایی در این زمینه وجود دارد.

دوات آنلاین -با سرد شدن هوا و بستن پنجره‌ها و روشن کردن دستگاه‌های حرارتی و گرم‌کننده، هوای خانه خشک می‌شود؛ این وضعیت با توجه به‌احتمال افزایش سرماخوردگی در این فصل، شرایط مناسبی ایجاد نکرده و سیستم تنفسی را اذیت خواهد کرد. به جز این، در هوای خشک، خشکی پوست، ‌خشکی لب‌ها و چشم‌ها، بروز سردرد، سردردهای سینوزیتی و... نیز افزایش خواهد یافت. پس بهتر است در نیمه دوم سال هوای خانه با کمک روش‌های گوناگون مرطوب نگه‌داشته شود.

دستگاه بخخور به حفظ رطوبت خانه کمک می کند

دستگاه بخور برای مرطوب نگه داشتن هوای خانه

همشهری نوشت: یکی از رایج‌ترین این راه‌ها استفاده از دستگاه‌های بخور است. بخور سرد و گرم، ‌هر دو محیط را مرطوب نگه‌می‌دارند اما بدون دستگاه هم می‌توانید رطوبت مورد نیاز را تأمین کنید. در بسیاری از خانه‌ها همیشه یک ظرف آب روی اجاق گاز یا بخاری قرار دارد و آرام آرام گرم شدن آن، ‌رطوبت لازم را تأمین می‌کند.

 

تاثیر گیاهان آپارتمانی در رطوبت هوا

استفاده از گیاهان آپارتمانی هم منبع خوبی برای مرطوب کردن خانه است. رطوبت از سطح برگ و ساقه گیاهان تبخیر شده و رطوبت مناسبی در خانه ایجاد می‌کند. شرط ایجاد این رطوبت، آب داشتن کافی گیاهان است. پهن کردن و خشک کردن لباس‌های شسته شده در داخل خانه نیز موجب ایجاد رطوبت در فضای  خانه می‌شود.

برای مرطوب کردن خانه از اکالیپتوس استفاده کنید

اکالیپتوس هوای خانه را مرطوب می کند

با کمک برخی از روش‌های گفته شده برای ایجاد رطوبت در فضای خانه، می‌توانید ضمن مرطوب کردن، محیط اطراف را هم خوشبو کنید. برای این کار از گیاهان خوشبو‌کننده و گیاهان رایج برای بخور در فصل سرد می‌توانید بهره‌مند شوید. اکالیپتوس یکی از این گیاهان است که هم عصاره آن قابل دسترس است و هم برگ تازه آن به‌وفور در برخی کوچه‌ها و معابر دیده می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین روش برای از بین بردن زنگ زدگی وسایل خانه

 

چند برگ از این گیاه یا چند قطره از عصاره آن را داخل دستگاه بخور بریزید یا داخل ظرفی آبی که روی حرارت قرار داده‌اید بگذارید، عطر این گیاه برای سیستم تنفسی، درمان التهابات و عفونت ریه مفید است و خواص ضد‌باکتری و ویروسی دارد. به‌جز اکالیپتوس می‌توانید از دارچین، بابونه، میخک، ترنج، نعناع، وانیل، پرتقال، گل‌رز، کندر، زنجبیل تازه وگیاهان و میوه‌هایی خوشبو ازاین دست هم برای معطر کردن خانه استفاده کنید.

 

چند ترفند ساده

می‌توانید درصورت امکان بندرخت لباس‌ها را به داخل خانه منتقل کنید یا آنها را روی شوفاژ روشن اتاق‌ها پهن کنید تا ضمن خشک شدن، تبخیر نم آنها موجب ایجاد رطوبت درخانه شود.

 

می‌توانید بعد ازحمام کردن، در حمام را نیز باز بگذارید تا بخار ایجاد شده در آن در فضای خانه بپیچد.

 

نکته مهم این است که رطوبت داخل خانه به هر روشی که ایجاد شده باشد، نباید از 60درصد تجاوز کند. میزان رطوبت به کمک دستگاه‌های رطوبت‌سنج خانگی، به‌راحتی قابل اندازه‌گیری است.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.