2022/10/06
۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۴ مهر
نقد سریال برف بی صدا می بارد؛ قصه کند و اتفاقات غیرمنطقی

نقد سریال برف بی صدا می بارد؛ قصه کند و اتفاقات غیرمنطقی

سریال برف بی صدا می بارد نقاط ضعف زیادی داشت. از داستان کم اتفاق آن گرفته تا وقایعی که چندان منطقی به نظر نمی رسند. نقدی بر این مجموعه را بخوانید.

دوات آنلاین -سریال برف بی‌ صدا می‌ بارد ساخته پوریا آذربایجانی، پس از 100 قسمت به پایان رسید و ادامه قصه آن به فصل دوم موکول شد. با توجه به تعداد قسمت‌های زیاد سریال انتظار می‌رفت این مجموعه در فصل اول و زمان گذشته به سرانجام مشخص و کاملی برسد، اما چنین اتفاقی نیفتاد و سریال برف بی صدا می بارد نتوانست پایان‌بندی درست و منطقی داشته باشد. پایان این مجموعه چه ایرادهایی داشت و چرا موفق نشد مخاطب را راضی کند؟

 

سریال برف بی صدا می بارد با داستان خانوادگی

خراسان با مقدمه بالا نوشت: قصه سریال برف بی صدا می بارد از زمان جنگ تحمیلی آغاز شد و ماجرای کینه شخصیتی به نام «حبیب» از پدر یک خانواده ثروتمند را روایت کرد. سریال ، قصه نو و تازه‌ای نداشت، اما قصه خانوادگی آن و حال و هوای کلی قصه باعث شد مخاطب آن را پس نزند. طرح موضوعاتی مانند حفظ حرمت بزرگ تر در خانواده، اهمیت حمایت اعضای خانواده از یکدیگر و تاکید روی این مسائل نیز از نقاط قوت سریال بود. بازی خوب بازیگران سریال برف بی صدا می بارد مانند الیکا عبدالرزاقی، پوریا شکیبایی و پانته‌آ سیروس نیز جزو امتیازهای این مجموعه بود.

عکسی از سریال برف بی صدا می بارد

قصه‌ کشدار و کم اتفاق

برف بی‌صدا می‌بارد، ضربه اصلی را از روایت کند و کم اتفاق قصه خورد. پیش رفتن همه نقشه‌های «حبیب» طبق برنامه‌ریزی، تلاش‌های ناکام «احمد» برای رو کردن دست او، لج و لجبازی «سیمین» با خانواده‌اش، طرفداری از «حبیب»، اتفاقات ثابت و تکراری قصه بودند و سریال دچار دور باطل شده بود. درجا زدن سریال به خصوص در اواسط قصه برای مخاطب خسته‌کننده شد و واکنش‌های منفی تماشاگران را برانگیخت. پیش نرفتن قصه و روند کشدار آن نشان می‌داد، قصه سریال برف بی صدا می بارد ظرفیت 100 قسمت را ندارد، ماجراهای فرعی مانند بازگشت «سعید» از اسارت و اختلاف بر سر زمین‌های رفسنجان نیز هیجان خاصی به داستان تزریق نمی‌کرد.

 

اتفاقات غیرمنطقی در برف بی صدا می بارد

در پایان قصه بالاخره گره اصلی باز شد و اتفاقی که همه منتظرش بودند یعنی رو شدن دست «حبیب» برای «سیمین» رخ داد و سریال در چند قسمت به این موضوع پرداخت، اما با رضایت «سیمین» و آزاد شدن «حبیب» از زندان، دوباره قصه سر خانه اول برگشت و مخاطب را ناامید کرد. پیش از این دیدیم که «سیمین» کاملا اعتمادش را به «حبیب» از دست داده بود و پشیمان شده بود، اما امیدش به سازش با او و تحت تاثیر صحبت‌های او قرار گرفتن، غیرمنطقی بود. دستگیری «حبیب» به جرم قتل غیرعمدی که دو سال قبل رخ داده بود نیز سرسری اتفاق افتاد و سوالاتی را برای تماشاگر بی‌پاسخ گذاشت.

عکسی از سریال برف بی صدا می بارد

این داستان ادامه دارد!

هرچند که در پایان سریال جمله «ادامه دارد» روی صفحه نقش بست، اما چه قرار باشد فصل دومی ساخته شود، چه این اتفاق نیفتد، در هر صورت قصه پس از 100 قسمت باید به یک سرانجام کامل و نقطه قابل قبولی برسد. در اخبار مربوط به این مجموعه اعلام شده بود که سریال برف بی صدا می بارد قرار است در 250 قسمت ساخته شود و مرحوم بهبهانی‌نیا 70 قسمت از فصل دوم را که در زمان حال می‌گذرد نوشته، اما با توجه به کیفیت سریال در فصل اول و میزان مخاطبان آن که به 40 درصد نیز نرسیده است، تولید فصل دوم و طی 100 یا 150 قسمت توجیهی ندارد.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها
بهار 1401/05/26
سریال خوبی بود چون کارگردان وبازیگران وطرح داستان خوبی داشت اما حیف که قسمتهایی از فیلنامه انگار یک نویسنده ناوارد نوشته بود یک نویسنده که دوست دارد لج تماشاگر رادر بیاورد ودر این آشفته روزهای مرگ میر کرونایی حال مردم را خرابتر کند ای کاش در این سریال متوجه اعمال خود میشدند حبیب با عث قتل چند نفر شد پدر ومادر سیمین وخسروی و... اما سیمین متوجه نشد می توانستند برای رهایی از بیماری حسادت برای تنظیم فیلنامه از یک روانشناس استفاده کنند و...

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.