2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
با مزاج رنگ ها در طب سنتی آشنا شوید

با مزاج رنگ ها در طب سنتی آشنا شوید

رنگ ها در طب سنتی دارای مزاج های مختلف هستند و هر یک تاثیر متفاوتی روی افراد می گذارند.

دوات آنلاین -آیا می دانید رنگ ها می توانند روی جسم و روان ما تأثیرگذار باشند؟ رنگ لباس، رنگ غذا، رنگ مناظر طبیعت و ... از جمله رنگ هایی است که در طب سنتی به آنها پرداخته شده است. اغلب افراد در رابطه با رنگ ها اشتراک عقیده ندارند؛ یعنی یک رنگ می تواند برای فردی جاذبه و برای دیگری دافعه داشته باشد. اما رنگ هایی در طبیعت وجود دارند که اغلب عامه پسند هستند.

 

رنگ سبز در طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی رنگ سبز رنگی معتدل و خنک و نشانه ای از سبز شدن طبیعت و تشویق انسان ها به لذت بردن از مناظر است. به غیر از برخی گلها که رنگ هایی تند و گرم و محرک دارند، بیشتر رنگ های موجود در طبیعت مثل سبزه ها، برگ درختان به رنگ قهوه ای تنه درختان و خاک، رنگ آبی آسمان و ابرها و دریا و رودخانه همه مزاجی سرد و خنک یا معتدل دارند و از دلایل آرام بخش بودن طبیعت هم وجود همین رنگ هاست.

 

متخصصان طب سنتی بر این باورند که چون بدن و مزاج انسان ها به خصوص در فصول گرم سال به دنبال تحرک و فعالیت های روزانه جسمی با فکری، کم خوابی و برخی حالات روحی و روانی و ... دچار افزایش حرارت می شود.

هر رنگی از دیدگاه طب سنتی چه مزاجی دارد

تاثیر رنگ های خنک

افراد می توانند با حضور در طبیعت و مکان های خنک به تعدیل این گرمی و حرارت اقدام و به آرامش مطلوبی دست یابند. جالب است بدانید پوشش اغلب کادر درمان و به خصوص جراحان و حتی رنگ دیوارهای اتاق عمل عموما از میان رنگ های سرد و خنک همچون سبز و آبی و سفید انتخاب و در این مکان ها از رنگ های گرم و محرک مانند قرمز و نارنجی و زرد خبری نیست.

 

رنگ های کرم و قهوه ای هم که رنگ پوشش نیروهای خدماتی مراکز درمانی است جزو رنگ های سرد و غیرمحرک محسوب می شود.

 

مزاج رنگ ها در طب سنتی

رنگ آبی آسمان و رنگ سبز طبیعت، رنگ اعتدال و موافق با مزاج و آرامبخش است، عقیده بر این است که هرگاه در معرض دید انسان های تایید قرار می گیرید از پوشش سبز استفاده کنید.

 

افراد دچار اختلالات روحی به خصوص افسردگی بهتر است در مناظر و طبیعت قرار گیرند. رنگ سفید و سیاه سرد است ولی سردی رنگ مشکی بیشتر است و سبب سردی روح و روان می شود.

 

اعتقاد بر این است که رنگ سیاه، سرد و خشک و رنگ سفید، سرد و تر است. تماشای مستمر رنگ سیاه می تواند سبب سردی، ناامیدی و غم شود. رنگ قرمز، رنگی گرم و تحریک کننده و تماشای گلزارهایی با رنگ قرمز، شادی آور و انرژی زاست. البته این رنگ برای افراد گرم مزاج می تواند قابل تحمل نباشد.

 

رنگ زرد نشاط آور و رنگ آجری و خاکی و گندمگون ، رنگ اعتدال و آرامش اند. بهتر است افراد با توجه به نوع مزاج خود از رنگ های سازگار با مزاج استفاده و از رنگ های مخالف با مزاج پرهیز کنند.

رنگ ها چه تاثیری روی افراد با مزاج های مختلف می گذارند

رنگ سازگار با هر مزاج

رنگ مناسب برای افراد گرم و خشک، آبی آسمانی، سفید، کرم، سبز، لیمویی، شیری، صورتی کم رنگ و گلبهی ملایم است. این رنگ ها به دلیل ملایمت، انرژی بیش از حد و زردی چهره را تعدیل می دهند.

 

رنگ مناسب مزاج گرم و تر آبی آسمانی سبز کم رنگ، سفید، لیمویی، بژ و خاکستری است. این رنگها سرخی چهره و غلیان خون را فرو می نشاند. رنگ مناسب افراد سرد و تر، قرمز، سبز پررنگ، نارنجی، بنفش پررنگ، سورمه ای و... است.

 

این رنگ ها به دلیل ایجاد جوشش و نشاط فرد را از سردی و سستی خارج می کند. رنگ مناسب افراد سرد و خشک، بنفش، زرد، صورتی، زرشکی و... است. این رنگ ها با ایجاد گرمی زمینه ابتلای افراد به افسردگی را کاهش می دهد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.