2022/11/28
۱۴۰۱ دوشنبه ۷ آذر
چگونه برای کارهای مختلف انگیزه پیدا کنیم

چگونه برای کارهای مختلف انگیزه پیدا کنیم

یک روان شناس در این مطلب روش هایی را آموزش داده است که با کمک آنها می توانید انگیزه خود را تقویت کنید.

دوات آنلاین -فهرست کارهایی که باید انجام دهیم و به سرانجام برسانیم، ده‌ها یا حتی گاهی صدها مورد است اما چرا برای انجام‌شان، قدمی برنمی‌داریم؟ یکی از دلایل اصلی این ماجرا، نداشتن انگیزه است. اگر ما انگیزه کافی برای انجام یک کار و رسیدن به هدف‌مان داشته باشیم، تحمل سختی‌های مسیر برای‌مان بسیار ساده‌تر خواهد شد. اما چگونه هنگامی‌که بی‌انگیزه هستید، انگیزه خود را حفظ می‌کنید؟ یک سری تغییرات و عادات کوچک و تدریجی هستند که شما را به مسیر درست بازمی‌گردانند و باعث افزایش انگیزه‌تان می‌شوند.

 

عبدالحسین ترابیان، کارشناس ‌ارشد روان ‌شناسی در یادداشتی در خراسان به معرفی 7 موردی که همیشه انگیزه شما را برای انجام یک کار خوب فراهم می‌کنند، پرداخته است.

چگونه می توانیم انگیزه خود را افزایش بدهیم

نوشتن برنامه قبل از خواب

قبل از خواب، برنامه خود را برای روز بعد بنویسید. به این ترتیب، صبح که از خواب بیدار می‌شوید، بلافاصله هزار سناریوی مختلف در ذهن خود را مرور نمی‌کنید و برای همه کار‌هایی که باید انجام دهید، مضطرب نمی‌شوید.

 

بیشتر بخوانید: روش هایی برای خلاصی از افکار مزاحم

 

انجام این کار در شب قبل نه‌تنها باعث کاهش سطح استرس شما می‌ شود بلکه باعث ایجاد راهی سازمان‌یافته برای بهره‌وری در اولین ساعات حساس روز می‌شود که به شما انگیزه لازم را برای انجام دیگر کار‌هایی که در اولویت هستند ، می‌دهد.

 

محدود کردن اولیوت ها برای تقویت انگیزه

تهیه یک راهبرد روزانه ،عالی است و شما را به تحرک و انگیزه می‌رساند اما به احتمال زیاد شما برای درازمدت، اهداف زیادی را در ذهن دارید که ناخودآگاه ممکن است کمر شما را زیر این بار خم کند.

 

با نوشتن تک‌تک مواردی که می‌خواهید در شش تا 12 ماه آینده به پایان برسانید، شروع کنید. هنگامی‌که آن فهرست را نوشتید، ممکن است 10 یا 30 مورد وجود داشته باشد، دور سه هدف مهم را خط بکشید. اولویت‌های خود را محدود کنید. فقط روی مهم‌ترین کار‌ها تمرکز کنید و نه چیز دیگری.

بهترین روش ها برای تقویت انگیزه چیست

کشف منابع افزایش انگیزه

هر روز یک دستورالعمل شخصی برای شروع کار ایجاد کنید. هرازگاهی، شما کاری می‌کنید که جرقه عظیمی از الهام را برای شما فراهم می‌کند. دانستن این که چه چیز‌هایی انگیزه شما را برای انجام یک کار خوب فراهم می‌کند، مهم است که می‌تواند یک کتاب خوب، یک فیلم ورزشی الهام‌بخش، یا یک سخنرانی عالی TED باشد که شما به‌تازگی تماشا کرده‌اید.

 

بدانید: آیا رویاپردازی خوب است

 

همچنین توصیه می‌شود روز خود را با دشوارترین کار خود شروع کنید. اگر از آن وظیفه پیش رو وحشت دارید، چرا دراسرع‌وقت آن را از سر راه خود برندارید؟ به‌محض اتمام کار، بار آن به طور مؤثر از دوش شما برداشته می‌شود و می‌توانید بقیه روز را تمرکز کنید و با آرامش، کار‌های سخت را به پایان برسانید.

 

خوش رفتاری با خود، روشی برای پیدا کردن انگیزه

با اتمام یک کار مهم به خودتان پاداش دهید. اگر بعد از یک ساعت کار سخت، وظیفه سختی را پشت سر گذاشتید، به پیاده‌روی بروید. از خودتان  با یک قهوه یخی یا یک مشت زغال اخته خوشمزه پذیرایی کنید. هر از چند گاهی، باید نفس بکشید و از این واقعیت لذت ببرید که کار سختی را پشت سر گذاشته‌اید. در ضمن بدانید کاری که برای آن‌وقت صرف کردید، اعتبار شما را افزایش خواهد داد.

 

از یادگیری خسته نشوید

احتمال این‌که چیز دیگری باشد که می‌توانید یاد بگیرید وجود دارد، مگر این که یک متخصص باشید که برای دهه‌ها در زمینه آن‌ها فعالیت کرده‌اید. کتابی با موضوع جدید انتخاب کنید، از یک همکار در بخش دیگری بخواهید که به شما نشان دهد چه کاری انجام می‌دهد یا یک دوره آنلاین را بگذرانید.

 

در همین زمینه: چرا خودمان را دست کم می گیریم

 

یادگیری چیز جدید ،دشوار است اما این یک سرمایه‌گذاری شخصی برای خودتان است که هرگز بی‌ارزش نمی‌شود. این امر همچنین به شما کمک می‌کند آن چه که شما را به انجام یک کار خوب تحریک می‌کند، کشف کنید.

 

برای توقف، زمان تعیین کنید

«مهم نیست چه پیش بیاید، ساعت 6 عصر لپ‌تاپم را می‌بندم». این کار به شما کمک می‌کند تا اولویت‌های خود را ثابت نگه دارید و اطمینان حاصل کنید که تمام کار‌هایی را که باید انجام دهید در ساعت کاری که برای خود تعیین کرده‌اید، متناسب می‌کنید. بنابراین به شما برای کار کردن هدفمندتر، انگیزه می‌دهد.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.