2022/07/03
۱۴۰۱ يکشنبه ۱۲ تير
یوسف سرکوهی؛ از مکانیکی تا صحنه عصر جدید

یوسف سرکوهی؛ از مکانیکی تا صحنه عصر جدید

نوجوان خراسانی از زندگی اش، خوانندگی و موسیقی و شرکت در برنامه عصر جدید می گوید.

دوات آنلاین -در عصر جدید شاهد اجرای درخشان خوانندگی یکی از نوجوان‌های کشورمان بودیم. یوسف سرکوهی 13ساله از تبار خراسان با چهار رأی مثبت از داورها گام بزرگی در ارائه موسیقی نواحی برداشت. اجرای او آن‌قدر زیبا و اثرگذار بود که «کارن همایون‌فر» بعد از تعریف و تمجید بسیار به او گفت: «صدایت آسمانی است». یوسف که این روزها درحال تلاش و تمرین برای شرکت در مرحله بعدی عصر جدید است، در گفت‌وگو با خراسان برای‌مان از حس‌وحالش بعد از اجرا و امید و آرزوهایش در عرصه موسیقی محلی می‌گوید.

 

*چطور شد که به آواز خواندن و موسیقی نواحی علاقه پیدا کردی؟

من در خانواده‌ای زندگی می‌کنم که عموهایم موسیقی مقامی کار می‌کنند و هما‌ن‌طور که در برنامه دیدید، دایی‌ام نوازنده دوتار است. به این‌ترتیب بود که از کودکی علاقه اولیه من به موسیقی در خانواده شکل گرفت و در شش سالگی شروع به آواز خواندن کردم. دوسال پیش وقتی پدرم استعدادم را در نوازندگی دید، برایم دوتار تهیه کرد تا نواختن این ساز را هم به‌صورت جدی ادامه دهم.

 

*پیش از عصرجدید در جشنواره ‌ای شرکت کرده ‌بودی؟

بله، در جشنواره های موسیقی سرخس شرکت کردم و در پانزدهمین جشنواره موسیقی ملی جوان هم در بخش آواز موسیقی نواحی، مقام دوم را به‌دست آوردم.

 

شرکت در عصر جدید

*چطور شد که تصمیم گرفتی به عصر جدید بروی؟

چندسالی است که برنامه عصر جدید را می‌بینم و بدم نمی‌آمد شانسم را امتحان کنم. پرس‌وجو کردیم و فهمیدیم که باید ویدئو ارسال کنیم. با دایی‌ام درباره این موضوع صحبت کردم و چندباری همراه گروه موسیقی‌شان که «ساریکا» نام دارد، قطعاتی را تمرین کردیم. یکی از دوستان‌مان برای ارسال این ویدئوها راهنمایی‌مان کرد. بعد از مدتی از تلویزیون با ما تماس گرفتند و گفتند برای مرحله راستی‌‎آزمایی بیایید.

 

*طبق گفته داورها قطعه‌های سختی را انتخاب کرده‌بودی، برای اجرا استرس نداشتی؟

برای اجرای آهنگ «ما خادمان کوی سلطان رضاییم» و «از من چرا رنجیده‌ای» شبانه‌روز تمرین کردم و راستش وقتی وارد صحنه شدم استرس داشتم اما با تمام وجودم، با تکیه بر عشق به خراسان و انگیزه زنده نگه‌داشتن موسیقی نواحی اجرا کردم. زمانی که چهار رأی مثبت گرفتم و «استاد همایون‌فر» تشویقم کردند، تمام خستگی و استرس‌هایم را فراموش کردم.

 

*غیر از موسیقی دیگر به چه چیزهایی علاقه‌مندی؟

همیشه دوست داشتم درکنار موسیقی یک مهارت دیگر هم یاد بگیرم؛ برای همین از یک سال پیش کار در مکانیکی را شروع کردم. حین کار آواز می‌خوانم که حس خیلی خوبی دارد. گاهی هم درکنار کار اگر فرصتی داشته‌ باشم موسیقی گوش می‌دهم، ورزش می‌کنم یا درباره دستگاه‌های موسیقی مطالعه می‌کنم.

 

*می‌خواهی به دوستان هم‌سن‌وسالت چه بگویی؟

به هم‌سن‌وسال‌های خودم پیشنهاد می‌کنم که به هرحرفه و هنری علاقه دارند، آن را باجدیت شروع کنند و به‌خاطر خستگی دست از تلاش برندارند. ما نوجوان‌ها در سنی هستیم که می‌توانیم چند مهارت را درکنار هم یادبگیریم.

 

*یوسف سرکوهی برای آینده‌اش درعرصه موسیقی چه آرزوهایی دارد؟

اول این‌که تمام تلاشم را می‌کنم تا در مرحله بعدی عصرجدید یک‌بار دیگر باعث درخشش و سربلندی موسیقی نواحی شوم. در آینده می‌خواهم آواز خواندن را به‌شکل کاملا جدی دنبال کنم تا به‌جایگاهی شایسته در موسیقی محلی برسم. این روزها که موسیقی اصیل محلی گاهی دچار کم‌لطفی می‌شود، من به‌عنوان عضوی کوچک تلاش می‌کنم تا صدای ساز و آوازم خاموش نشود. امیدوارم مردم در این راه حمایتم کنند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.