2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
معرفی کامل فیلم منصور؛ برشی از زندگی شهید ستاری

معرفی کامل فیلم منصور؛ برشی از زندگی شهید ستاری

ان فیلم تلاش‌ها و فداکاری‌های شهید ستاری را برای عبور از چالش‌ها روایت می‌کند و موفق می‌شود مخاطب را با قهرمان قصه همراه کند.

دوات آنلاین -یکی از فیلم‌هایی در کنار «تک تیرانداز»  با محوریت زندگی یک شهید در سی‌وهشتمین جشنواره فجر رونمایی شد، فیلم منصور به کارگردانی سیاوش سرمدی است. این فیلم برشی از زندگی شهید منصور ستاری را به تصویر می‌کشد و او قهرمان قصه  است. منصور در شاخه بهترین جلوه‌های ویژه بصری و بهترین کارگردان اول جشنواره فجر، نامزد دریافت جایزه شد اما این جوایز به «ابلق» و ارسلان امیری رسید و دست خالی جشنواره را ترک کرد؛ اگرچه فیلم با استقبال منتقدان مواجه شد.

عکسی از فیلم منصور

موضوع فیلم منصور

خراسان با مقدمه بالا نوشت: قصه فیلم منصور در سال‌های پایانی دفاع مقدس می‌گذرد. شهید منصور ستاری به عنوان فرمانده نیروی هوایی ارتش، در تلاش است تا بتواند نیروی هوایی را تجهیز کند اما در این مسیر با مشکلات و موانع مختلفی روبه‌روست. فیلم تلاش‌ها و فداکاری‌های شهید ستاری را برای عبور از این چالش‌ها روایت می‌کند و موفق می‌شود مخاطب را با قهرمان قصه همراه کند. علاوه بر محسن قصابیان که نقش اصلی فیلم را برعهده دارد، لیندا کیانی و مهدی کوشکی نیز از دیگر بازیگران فیلم هستند که در نقش شخصیت‌های واقعی ظاهر شده‌اند. کیانی نقش همسر شهید ستاری را ایفا و کوشکی نیز نقش مهندس سنایی را بازی کرده که با شهید ستاری همراه می‌شود.

عکسی از فیلم منصور

بازی خوب محسن قصابیان

محسن قصابیان که بیشتر به عنوان کارگردان شناخته می‌شود، نقش شهید ستاری را در فیلم منصور ایفا کرده است. هرچند که قصابیان تا به حال تجربه بازیگری داشته، اما کمتر در نقش‌های اصلی و مهم ظاهر شده است. انتخاب این کارگردان برای ایفای نقش شهید منصور ستاری به دلیل شباهت ظاهری فراوانی که به این شهید دارد، انتخاب هوشمندانه‌ای بوده است. البته که گریم خوب محسن قصابیان نیز در این شباهت ظاهری بیشتر تاثیرگذار بوده. گذشته از ظاهر شخصیت، قصابیان نیز به عنوان بازیگر از پس ایفای نقش خود برآمده است. این بازیگر خراسانی موفق می‌شود درگیری‌، تردید، نگرانی‌ها و احساسات مختلف شخصیت را به نمایش بگذارد و تماشاگر را با خود همراه کند، در نتیجه گریم و بازی قصابیان هر دو به باورپذیری شهید ستاری کمک کرده‌اند.

عکسی از فیلم منصور

تماشای قهرمان ملی روی پرده سینما

شهید منصور ستاری با فداکاری‌، از خودگذشتگی‌، فروتنی، شجاعت و قدرتی که داشته، حکم یک قهرمان ملی را دارد بنابراین فارغ از هر تفکر و عقیده‌ای، دیدن تنها گوشه‌ای از قهرمانی‌های این فرمانده روی پرده سینما، تجربه خوب و لذت بخشی برای تماشاگر خواهد بود.

 

واکنش مردم به موفقیت‌های شهید و بعضی اتفاقات در فیلم نیز گواه این موضوع است که تماشای «منصور» مخاطب را با قهرمان قصه همراه می‌کند و او را به تحسین وا می‌دارد. بنابراین علاوه بر ویژگی‌های فیلم، اهمیت و جایگاه شخصیت شهید ستاری، این که او یک قهرمان ملی و البته محبوب است نیز دلیل دیگری برای تماشای «منصور» است.

 

خدمات مهم و موثر شهید ستاری

شخصیت، ویژگی‌ها و اقدامات تاثیرگذار شهید منصور ستاری باعث شده این شهید شخصیت جذابی برای روایت قصه یک فیلم باشد. در شرایط حساس جنگ، زمانی که ایران برای ساخت و تجهیز جنگنده‌ها با مشکلات بزرگی رو به روست، شهید ستاری به کمک نیروهایش، بدون نیاز به شرکت‌های خارجی، از پس ساخت قطعات و تعمیر جنگنده‌ها برمی‌‌آیند. این خودکفایی، تدابیر و ابتکار شهید ستاری در عملیات «والفجر 8» که باعث انهدام جنگنده‌های رژیم بعث شد نمونه‌هایی از خدمات و تاثیرات مهم شهید منصور ستاری هستند.

 

فیلم منصور تلاش می‌کند با نمایش گوشه‌ای از این خدمات، اعتماد به نفس و جرئتی که شهید برای خودکفایی و مقابله با تحریم‌ها و مشکلات به نیروهایش می‌دهد، نوع ارتباط با سربازان و افرادی که جایگاه پایین‌تری نسبت به او داشتند و قدرت شهید در مدیریت مشکلات را به تصویر بکشد و به این واسطه، مخاطب را با زوایای خاصی از شخصیت او آشنا کند.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.