2023/12/11
۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر
قصاص، فرجام قتل در بزم شبانه

قصاص، فرجام قتل در بزم شبانه

متهم در میگساری شبانه در جریان یک شوخی دوستش را به قتل رسانده بود.

دوات آنلاین -جوانی که در بزم میگساری و به خاطر شوخی دوستانه دست به چاقو برده و جنایتی هولناک را رقم زده بود، سپیده دم دوشنبه گذشته در زندان مرکزی مشهد قصاص شد.

 

به نوشته روزنامه خراسان، شب سه شنبه بیست و هشتم مرداد سال 98 بود که چند جوان بعد از برگزاری مجلس عروسی در روستا، تصمیم گرفتند تا بزم شیطانی میگساری به راه اندازند. با این تصمیم شوم، آن ها به جمعی دوستانه پیوستند تا در کنار پل هوایی بساط دورهمی را پهن کنند اما در این میان شوخی های دوستانه به خاطر هیجانات دوران جوانی شروع شد و برای لحظاتی خنده های تمسخرآمیز، درون پیاله جوانی به نام «مهدی-ج» مقداری آب ریختند واین موضوع را از وی پنهان کردند تا قهقهه های مستانه سر دهند. این جوان 19 ساله هم که خبری از نقشه تمسخرآمیز دوستانش نداشت هنگامی که محتویات «پیاله» را نوشید به شدت عصبانی شد و رنگ از رخسارش پرید.

 

خشم او با قهقهه های دوستانش به حدی شدت گرفت که ناگهان چاقو را از مچ پایش بیرون کشید و در تاریکی شب ضربه ای به سینه جوان 21 ساله ای به نام «رضا-د» فرود آورد که احتمال می داد او عامل اصلی این رفتار تمسخرآمیز است و موجب شده تا او به جای «مشروب»، «آب»بنوشد!

 

با اصابت ضربه چاقو به ناحیه قلب این جوان 21 ساله او خون آلود نقش بر زمین شد. اهالی محل با دیدن این صحنه وحشتناک، بلافاصله پیکر نیمه جان و بی رمق او را به مرکز درمانی در نیشابور رساندند اما تلاش کادر درمانی برای نجات او از مرگ، به نتیجه نرسید واین جوان 21 ساله بر اثر عوارض ناشی از اصابت ضربه چاقو جان سپرد.

 

با گزارش مرگ این جوان به نیروهای انتظامی، قاضی ویژه قتل عمد در جریان ماجرا قرار گرفت و شبانه برای بررسی موضوع عازم مرکز درمانی در نیشابور شد. پس از ساعتی، تحقیقات مقدماتی همه زوایای پنهان این حادثه وحشتناک لو رفت و مشخص شد که متهم به قتل فراری در اطراف روستای «دیزباد سفلی» مخفی شده است در حالی که بررسی های قضایی تا پاسی از شب ادامه داشت، مقام قضایی دستورات ویژه ای را برای دستگیری متهم صادر کرد و بدین ترتیب گروهی از ماموران پاسگاه انتظامی امام تقی(ع) با رصدهای اطلاعاتی و ردزنی های پلیسی، موفق شدند عامل این جنایت را در خواب دستگیر کنند.

 

اعتراف به قتل

او وقتی چشمانش را باز کرد و حلقه های قانون را بسته بر دستانش دید در همان لحظات اول بازجویی به ارتکاب قتل به خاطر شوخی دوستانه اعتراف کرد.

 

با تشریح جزئیات این جنایت هولناک در بازسازی صحنه قتل و تکمیل تحقیقات، این پرونده جنایی با صدور کیفرخواست به شعبه اول کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و این گونه متهم به قتل 19 ساله پای میز محاکمه ایستاد.

 

قضات باتجربه دادگاه پس از برگزاری چندین جلسه محاکمه و استماع اظهارات متهم و وکیل مدافع وی و همچنین تقاضای قصاص از سوی اولیای دم، در نهایت با توجه به محتویات پرونده و گزارش های مستند، رای به قصاص نفس دادند اما رای صادره با اعتراض متهم روبه رو شد و این پرونده دوباره در شعبه 39 دیوان عالی کشور مورد بررسی های نهایی قرار گرفت.

 

با وجود این قضات دیوان عالی نیز رای صادره از سوی شعبه اول دادگاه کیفری یک را مطابق موازین شرعی و قانونی دانستند و آن را تایید کردند.

 

اجرای حکم

این گونه بود که با ارجاع پرونده به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، مقدمات اجرای حکم در حالی فراهم شد که اولیای دم حاضر به گذشت نشدند و به خون خواهی فرزندشان اصرار کردند.

 

بدین ترتیب سپیده دم دوشنبه گذشته، قاتل چاقوکش که به جای «مشروب»، «آب» خورده بود در حضور قاضی باتجربه اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد و دیگر مسئولان مربوط، پای چوبه دار رفت و در حالی به مجازات رسید که در مراحل دادرسی با ابراز پشیمانی از وقوع جنایت، آرزو می کرد کاش هیچ وقت چاقویی به همراه نداشت و خشم خود را در یک شوخی دوستانه کنترل می کرد اما دیگر دیر شده بود. در عین حال شاید این ماجرای تلخ درس عبرتی برای جوانانی باشد که برای خودنمایی یا غرور جوانی، چاقویی را با خود حمل می کنند تا به قول معروف دیگران از آن ها حساب ببرند!

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.