2022/11/28
۱۴۰۱ دوشنبه ۷ آذر
بخشش قاتل فرزند بدون قید و شرط

بخشش قاتل فرزند بدون قید و شرط

ما جگر گوشه خود را از دست دادیم و 10 سال است که زندگیمان در این غم بزرگ سیاه شده است اما به خاطر رضای خداوند و جوانی متهم اورا می‌بخشیم.

دوات آنلاین -پسر جوان که 10 سال قبل به اتهام قتل محاکمه و به قصاص محکوم شده بود با تلاش واحد صلح و سازش اداره کل سازمان زندان‌های استان البرز و رضایت بدون قید و شرط خانواده مقتول از چوبه دار نجات یافت.

 

به نوشته روزنامه ایران دوم خرداد سال 90 به‌دنبال درگیری خونین بین چند جوان دریکی از محله‌های نظر آباد پسر 22 ساله‌ای به‌نام حسین به قتل رسید. وقتی تیم جنایی به محل حادثه رسیدند مشخص شد حسین با ضربه‌های چاقو به قتل رسیده است و عامل جنایت که پسری 18 ساله به‌نام وحید بود از محل گریخته است.

 

انگیزه قتل چه بود

پس از آنکه وحید تحت تعقیب پلیس قرار گرفت چند روز بعد در قزوین دستگیر شد. وی در تشریح جزئیات روز حادثه به کارآگاهان جنایی گفت: من ودوستانم به خاطر یک موضوع پیش پا افتاده با هم درگیر شدیم و کار به فحاشی کشید من قصد کشتن کسی را نداشتم فقط با چاقویی که همراهم بود می خواستم حسین را بترسانم که ناگهان چاقو به بدن او اصابت کرد. وقتی او را غرق در خون روی زمین دیدم از ترس پا به فرار گذاشتم.

 

پس از اعترافات متهم پرونده وی برای رسیدگی به شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز رفت تا تحت محاکمه قرار گیرد.

 

دادرسان دادگاه پس از بررسی پرونده و شنیدن اظهارات متهم و شاهدان ماجرا و همچنین درخواست اولیای دم برای قصاص، متهم را به خاطر قتل عمد به قصاص نفس محکوم کردند.

 

وحید پس از تأیید حکم صادره توسط قضات دیوانعالی کشور به زندان رفت و در نوبت اعدام قرار گرفت. اما پس از مدتی با توجه به اینکه وی در زندان رفتار مناسبی داشت و توبه کرده و متنبه شده بود همین موضوع باعث شد تا کمیته صلح وسازش سازمان زندان های استان البرز تلاش خود را برای نجات او از قصاص شروع کنند.

 

اسماعیل جمع یاری مدیر کل سازمان زندان‌های استان البرز دراین باره به خبرنگار «ایران» گفت: متهم به خاطر رفتارهای شایسته‌ای که در زندان از خود نشان داد و اظهار ندامت و پشیمانی، مورد توجه قرار گرفت. برهمین اساس این پرونده برای گرفتن رضایت از اولیای دم ونجات متهم از قصاص در اختیار مددکار زندان قرار گرفت. اولیای دم نیز پس از ماه ها تلاش مددکاران برای جلب رضایت آنها در نهایت به خاطر رضای خدا تصمیم گرفتند قاتل را بدون هیچ قید و شرطی ببخشند.

 

اشک های پدر و مادر مقتول

پدر مقتول در جلسه صلح وسازش در حالی که اشک می‌ریخت، گفت: ما جگر گوشه خود را از دست دادیم و 10 سال است که زندگیمان در این غم بزرگ سیاه شده است اما به خاطر رضای خداوند و جوانی متهم اورا می‌بخشیم.

 

مادر حسین نیز گفت: پسرم دو روز مانده به تولد 22 سالگی اش جان باخت و الان که دارم رضایت خود را به قاتلش اعلام می‌کنم در سالگرد همین حادثه تلخ است اما به خاطر رضای خدا و آرامش روح پسرم رضایت می‌دهم. والدین حسین درباره گذشت بی‌قید شرط خود مدعی شدند ما متهم را فقط به خاطر خدا بخشیدیم و شرطی هم نداریم. متهم که مقابل پای والدین مقتول زانو زده و از آنها طلب بخشش می‌کرد، گفت: خیلی پشیمانم در این 10 سال زندان توبه کردم. هر شب با کابوس مرگ بیدار شدم و از خدا خواستم مرا ببخشد و اجازه دهد یک بار دیگر به زندگی سالم و درست برگردم.

 

محسن اکبر‌پور مددکار سازمان زندان‌های استان البرز گفت: متأسفانه در تعداد قابل توجهی از پرونده‌های نزاع دسته جمعی که منجر به قتل می‌شود قتل‌ها بدون انگیزه خاصی رخ می‌دهد و فقط در یک لحظه عصبانیت و به خاطر همراه داشتن سلاح سرد نزاع تبدیل به قتل می‌شود. در این پرونده‌ها همراه داشتن سلاح سرد و کنترل نکردن خشم و عصبانیت باعث یک عمر پشیمانی و داغدار شدن خانواده‌ها و افزایش آمار قتل می‌شود.

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.