2021/06/25
۱۴۰۰ جمعه ۴ تير
سرطان مغز استخوان؛ علائم، راه درمان و دلایل ابتلا

سرطان مغز استخوان؛ علائم، راه درمان و دلایل ابتلا

یک متخصص خون و سرطان بالغین اطلاعات جامعی را درباره سرطان مغز استخوان ارائه داده است.

دوات آنلاین -سرطان مغز استخوان از بیماری های صعب العلاجی است که اکثرا آن را به نام سرطان خون می شناسیم. توضیحات یک متخصص را درباره دلایل ابتلا به این سرطان و همچنین علائم و روش های درمان آن در ادامه بخوانید.

 

سرطان مغز استخوان چیست

به گزارش ایسنا، دکتر عباس حاجی فتحعلی متخصص خون و سرطان بالغین ، عضو هیئت علمی دانشگاه و رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی گفت: سرطان بافت مغز استخوان در بین افراد جامعه به سرطان خون معروف است.

 

به گفته وی، این سرطان زمانی در فرد رخ می دهد که تمام فضای بافت مغز استخوان با سلولهای سرطانی یا بلاست که سلول هایی جوان، فاقد  عملکرد، تمایز نیافته و دارای تکثیر زیاد هستند اشغال می شود. در این وضعیت، فضایی برای مغز استخوان که بتواند به تولید سلولهای نرمال خون نظیر پلاکت، گلوبول قرمز و سفید بپردازد،  باقی نمی ماند.

 

حاجی فتحعلی، مرگ  بیماران مبتلا به سرطان خون را در اثر عوارض ناشی از کاهش میزان تولید سلولهای نرمال خونی عنوان کرد و افزود: این بیماران به دلیل کاهش پلاکت دچار خونریزی های شدید می شوند یا به دلیل کاهش گلبولهای سفید خونی مرتبا به عفونت های خطرناک مبتلا می شوند که باعث مرگ این بیماران می شود.

سرطان مغز استخوان چه علایمی دارد

دلیل سرطان مغز استخوان

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی، سرطان خون را دارای انواع متعددی ذکر کرد که دو نوع لنفویید ALLو میلوئید AMLاز شایعترین آنها هستند.

 

به گفته وی، هنوز علت مشخصی برای سرطان های خون شناخته نشده است اما یکسری فاکتورها و عوامل مشخص شدند که در بروز و پیدایش این نوع سرطان ها  نقش دارند که از آن جمله به رادیاسیون یا تشعشعات اتمی با دوزهای بالا، مواجهه طولانی مدت با برخی مواد شیمیایی، بعضی ویروس ها و برخی بیماری های ژنتیکی نظیر سندرم داون یا بیماری های زمینه ای اشاره کرد.

 

حاجی فتحعلی خاطرنشان کرد: وجود این عوامل و فاکتورها در فرد به این معنا نیست که حتما باعث بروز این سرطان می شود بلکه می تواند در بروز بیماری موثر باشند.

 

نشانه های سرطان مغز استخوان

این متخصص خون و سرطان بزرگسالان با بیان این که اغلب اوقات نشانه های بیماری غیراختصاصی هستند، گفت: بیماران گاهی به دلیل کاهش تولید پلاکت و سلولهای خونی با مشکلاتی نظیر خونریزی از بینی یا سایر بخش های بدن، کبودی های متعدد مراجعه می کند. همچنین ممکن است بیمار به دلیل کاهش تولید گلبولهای سفید خونی مستعد ابتلا به عفونت های مکرر، تب، سرماخوردگی های مکرر باشند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه کاهش وزن را به عنوان یک علامت اولیه مهم در این بیماری ذکر کرد و گفت: کاهش وزن بیش از ۱۰ درصد وزن بدن در کمتر از شش ماه یکی از علایم مهم اولیه است که درصورت مشاهده فرد حتما به پزشک مراجعه کند.

 

اطللاعات اولیه: سرطان پوست چگونه مشخص می شود

 

وی تعریق به خصوص تعریق شبانه را نیز جزو علایم بسیار مهم در این سرطان برشمرد و افزود: این بیماران در هنگام خواب شبانه دچار تعریق شدید می شوند به نحوی که وقتی فرد از خواب بیدار می شود تمام رختخوابش به دلیل تعریق زیاد خیس و مرطوب شده است.

 

این استاد دانشگاه یادآور شد: بروز دردهای استخوانی، بی اشتهایی و نشانه هایی از این قبیل که به صورت ناگهانی در فرد ایجاد شده است می تواند زنگ خطری در فرد باشد و باید علت یابی شود.

دلایل ابتلا به سرطان مغز استخوان چیست

سرطان مغز استخوان را چگونه تشخیص می دهند

به گفته حاجی فتحعلی، برای تشخیص بیماری پزشک از روشهای تشخیصی متعددی نظیر آزمایش خون، بیوپسی مغز استخوان و فلوسایتومتری بنا به ضرورت استفاده می کند.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه ساده ترین روش تشخیصی برای این سرطان را استفاده از نمونه خون محیطی یا CBC عنوان کرد که در بسیاری اوقات با استفاده از آن می توان به تشخیص بیماری رسید.

 

وی مورفولوژی خون محیطی، بیوبپسی یا نمونه گیری از مغز استخوان، فلوسایتومتری و تست های ژنتیکی را از دیگر روش های تشخیص این نوع سرطان برشمرد و خاطرنشان کرد: تشخیص قطعی بیماری با نمونه گیری از مغز استخوان صورت می گیرد که در این روش با ارزیابی مورفولوژی سلول ها، سلولهای سرطانی تشخیص داده می شود.

 

دانستنی: سرطان غدد لنفاوی چه علت ها و علائمی دارد

 

این متخصص خون و سرطان بزرگسالان یادآور شد: برای تشخیص دقیق نوع سرطانهای لنفوئیدی یا میلوئیدی و... از امکانات دیگری به نام فلوسایتومتری استفاده می شود.

 

حاجی فتحعلی تست های ژنتیکی را از دیگر روش های تشخیصی عنوان کرد که علاوه بر تشخیص؛ پیش آگهی، میزان خطر، احتمال عود بیماری را نیز نشان می دهد تا براساس آن بیمار تحت درمان مناسب قرار گیرد.

آیا سرطان مغز استخوان را می توان درمان کرد

روش های درمان؛ از دارو تا پیوند

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی روش های درمان این بیماری را بسیار متفاوت از جمله درمان های حمایتی و نگهدارنده و ... برشمرد و به دارو درمانی، شیمی درمانی، سلول درمانی و پیوند مغز استخوان اشاره کرد.

 

به گفته وی، در نوعی از سرطان خون به نام سرطان مزمن لنفوئیدی  CLL بیمار نیاز به درمان خاصی نداشته و فقط سال ها تحت نظر پزشک قرار می گیرد. درمان مبتلایان به سرطان مزمن میلوئیدی CML نیز صرفا با تجویز یک داروی خوراکی صورت می گیرد و بیمار سالیان سال بدون هیچ مشکل و عارضه ای تحت درمان قرار می گیرد.

 

آشنا شوید: روش‌های مختلف غربالگری و آزمایش‌ سرطان

 

این متخصص خون و سرطان بالغان، شیمی درمانی را شایعترین درمان در سرطان عنوان کرد و افزود: در صورت ورود سرطانها از فاز خاموشی به سایر فازهای بیماری، شیمی درمانی پیچیده مرسوم ترین درمان محسوب می شود. در این روش درمانی سعی می شود سلولهای سرطانی را از بین برده و اصطلاحا بیماری را به فاز خاموشی ببریم اما این روش  درمان یا علاج قطعی بیماری نیست.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه از درمان های قطعی این بیماری به روش های جدیدی نظیر سلول درمانی اشاره کرد که دریچه جدیدی را در درمان این بیماران گشوده است.

 

حاجی فتحعلی پیوند مغز استخوان را یکی از راه های درمان بسیار موثر در این بیماران ذکر کرد که به صورت وسیع در ایران از جمله در بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی انجام می شود.

 

رییس بخش پیوند مغز استخوان بیمارستان آیت الله طالقانی با بیان این مطلب که مبتلایان به سرطان مغز استخوان پس از طی روند درمانی از بیمارستان مرخص شده و به منزل می روند خاطرنشان کرد: این افراد به دلیل ضعف سیستم ایمنی، شیمی درمانی و استفاده از داروهای مختلف تا مدتها مستعد ابتلا به عفونت هستند.

 

به گفته حاجی فتحعلی، برای پیشگیری از بروز عفونت ها به این بیماران  توصیه می شود که نکاتی را رعایت کنند که استفاده از غذاهای کاملا پخته، شست و شوی مرتب دستها، شست و شو و ضدعفونی کامل میوه ها، ماندن در منزل، اجتناب از حضور در مکان های پر ازدحام، دوری از افراد مبتلا به عفونت های مختلف از جمله موارد مذکور است.

 

متخصص خون و سرطان بالغان رعایت موارد مذکور را برای این بیماران الزامی برشمرد و تاکید کرد: پس از درمان موثر پیوند مغز استخوان که سلولهای خونی در بدن تولید شد، فرد به حالت نرمال برگشته و می تواند به زندگی روزمره خود برگردد.

 

لوازم آشپزخانه کالا و ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.