2022/07/07
۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۶ تير
چگونه بفهمیم مشکوک به سرطان تخمدان هستیم

چگونه بفهمیم مشکوک به سرطان تخمدان هستیم

با علائم اولیه سرطان تخمدان در این مطلب آشنا شوید.

دوات آنلاین -یکی از نگرانی‌های خانم‌ها ابتلا به سرطان تخمدان است. سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است. در این مطلب با علایم و راه‌های درمان سرطان تخمدان آشنا می‌شویم.

 

انواع سرطان تخمدان

چندین نوع از سرطان‌های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی‌تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده.شایع‌ترین نوع، سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان‌ هاست و حدود ۸۰ تا ۹۰درصد سرطان‌های تخمدان از این نوع هستند. سرطان‌های بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین، سرطان‌های نسبتا خوش‌خیم‌تر و کم‌خطرتری هستند که با یک جراحی کوچک قابل درمان اند.

علائم سرطان تخمدان چیست

 علت ابتلا به سرطان تخمدان

رشد بدخیم و غیرطبیعی سلول های تخمدان موجب ایجاد سرطان تخمدان می‌ شود که در سنین مختلف از قبل از بلوغ، دوران بارداری و پس از یائسگی دیده می ‌شود. سرطان ‌های تخمدان بسیار متعدد و متنوع هستند و شدت رشد و سرعت بیماری بر حسب نوع سرطان تخمدان متفاوت است ولی به طور کلی در سنین قبل از یائسگی شایع‌ تر است.

 

سلامت: چگونه از سرطان دهانه رحم پیشگیری کنیم

 

علایم سرطان تخمدان

به علت قرار گرفتن تخمدان ‌ها در عمق لگن، علایم سرطان تخمدان دیر ظاهر می ‌شود.

 

مهم‌ ترین علامت آن، وجود یک توده یا تومور در داخل لگن هنگام معاینه بوده که ممکن است با درد و فشار در لگن، یبوست یا تکرر ادرار، خود را نشان بدهد. درد شدید در قاعدگی و درد در موقع مقاربت ممکن است از علایم دیگر این تومورها باشد. اختلالات قاعدگی و خون‌ ریزی در خانم‌ های مُسن که سال‌ هاست یائسه شده‌اند از دیگر علایم این تومورهاست.

 

اطلاعات پزشکی: آندومتریوز چیست + علایم و راه درمان

 

از علایم احتمالی اولیه سرطان تخمدان عبارتند از:

1-افزایش ناگهانی اندازه شکم و علایمی شبیه نفخ شکم

2- درد دایمی و گنگ در ناحیه شکم و زیر شکم

3- سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار کم غذا

4-  مشکل در بلع غذا

5-علایم ادراری از جمله احساس فوریت و تکرر ادرار

6- تغییر در شیوه معمول دفع

7- درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی

 

این علایم اگر ناشی از سرطان باشند، به صورت دایمی نشان داده می شوند.

 

راهنمایی: علت ایجاد فیبروم رحمی، راه های درمان

 

درمان سرطان تخمدان

درمان در بیشتر  موارد جراحی است. وسعت درمان به نوع سرطان و میزان انتشار آن در داخل لگن و دیگر قسمت‌ های بدن و سن و تمایل بیمار برای بارداری بعدی بستگی دارد.بر اساس نوع تومور ممکن است از شیمی ‌درمانی هم استفاده شود. در خانم‌ های یائسه، برداشتن رحم و لوله‌ها و تخمدان‌‌های دو طرف و نمونه‌گیری از قسمت‌‌های مختلف لگن و شکم انجام می‌شود. در خانم‌های جوان در صورتی که سرطان زود تشخیص داده شود، می‌توان رحم را حفظ کرد تا در سال‌ های بعد امکان بارداری داشته باشند.

 

 در تهیه این مطلب از سایت nabzema کمک گرفته شده است.

منبع: روزنامه خراسان

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.