2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
آیا جنین و نوزاد مادر باردار مبتلا به کرونا در خطر هستند

آیا جنین و نوزاد مادر باردار مبتلا به کرونا در خطر هستند

یک متخصص ویروس شناسی درباره ارتباط ابتلای کرونای مادران باردار با فرزند آنها توضیح داده است.

دوات آنلاین -یکی از پرسش های مهمی که از همان ابتدای شیوع کرونا مطرح بود به زنان باردار مربوط می شد. آیا کرونااز مادر باردار به جنین منتقل می شود؟ آیا نوزادان شیرخوار از مادر خود کرونا می گیریند؟

 

به نوشته ایرنا جنین و حتی نوزاد تازه متولد شده از مادران باردار مبتلا به کرونا از گروه‌های حساس هستند، به گفته متخصصان امر آنتی‌بادی مادران بهبودیافته از طریق خون به جنین منتقل شده و جنین را در برابر کرونا مقاوم می‌کند اما آیا نوزاد تازه متولد شده نیز در برابر این ویروس مقاوم است؟

 

انتقال کرونا از مادر به جنین

دکتر مهرداد روانشاد دکتری ویروس شناسی پزشکی در این زمینه می گوید: انتقال ویروس کرونا در مادران باردار از طریق خون و جفت هنوز به اثبات نرسیده است، اما براساس احتمالات، انتقال این بیماری در رحم مادر، قبل از تولد فرزند نزدیک به صفر است.

 

وی ادامه می دهد: پس از تولد فرزند، به دلیل تماس نزدیک مادر با نوزاد می‌تواند، سبب انتقال قطرات تنفسی احتمالی آلوده به کرونا و طبیعتا بیماری به فرزند شود.

احتمال انتقال کرونا از مادر به نوزاد چقدر است

توصیه به مادران کرونایی

روانشاد تصریح می کند: براساس بررسی کشورهای پیشرفته مادر آلوده به ویروس کرونا در صورت عدم استفاده از ماسک و رعایت سختگیرانه پروتکل‌های بهداشتی ویروس را به فرزند خود منتقل می‌کند.

 

این استاد دانشگاه با تاکید بر اهمیت رعایت این ضوابط می گوید: مادران به دلیل ارتباط نزدیک با فرزند البته در صورت ابتلا به کرونا باید از دو ماسک استفاده کنند؛ نوزاد را در اتاق مجزا نگهداری کرده و به طور مداوم دست‌های خود را بشویند و در صورت عطسه و سرفه باید از نوزاد فاصله بگیرند.

 

عوارض کرونا در نوزادان

روانشاد ادامه می دهد: عوارض بالینی بیماری کووید-۱۹ عمدتا در کودکان زیر سه سال مشاهده نمی‌شود اما احتمال ابتلا به آلودگی در نوزادان نیز وجود داشته و نوزاد می‌تواند ناقل بیماری باشد.

 

وی می گوید: جنین تا تولد از طریق خون، آنتی‌بادی بدن مادر را دریافت و در برابر کرونا مقاوم می‌شود.  این آنتی‌بادی از طریق شیردهی مادر نیز به نوزاد منتقل می‌شود. به عنوان مثال، با گذشت دو ماه از بهبودی کرونا و تولد فرزند، شیر مادر را در برابر کووید-۱۹ مقاوم خواهد کرد.

 

این عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس تاکید می کند: با بهبودی مادر در زمان های نزدیک به وضع حمل،  به دلیل سطح بالای آنتی‌بادی، بدن می‌تواند آلوده به کرونا بوده و مستلزم مراقبت است.

 

روانشاد می افزاید: اما در صورت ابتلاء به کرونا هم نباید نوزاد را از مادر جدا کرد؛ نگهداری و شیردهی به نوزاد باید توسط مادر انجام شود، اما رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت سختگیرانه توسط مادر ضروری است.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.