2021/04/20
۱۴۰۰ سه شنبه ۳۱ فروردين
بخشش قاتلان پدر و پسرعموها با 2 شرط

بخشش قاتلان پدر و پسرعموها با 2 شرط

این قاتلان 11 سال قبل مرتکب جنایت شده و در این مدت منتظر اجرای حکم اعدام بودند.

دوات آنلاین -مرد روحانی و دو عمویش برای رضای خدا و برقراری صلح در روستا دو مرد اعدامی را بخشیدند و قرار شد دو اعدامی پس از آزادی دیگر به روستا برنگردند.

 

جنایت مسلحانه

به گزارش  جام جم، سی ویکم شهریور ۸۸ با تیراندازی افرادی در یکی از روستای شهر اهواز مرد ۵۲ ساله و دو برادرزاده جوان او هدف گلوله قرار گرفته و جان باختند.

 

با تشکیل پرونده قضایی در این باره تحقیقات ادامه پیدا کرد و اهالی گفتند افرادی که تعدادشان بیش از ۳۵ نفر بوده بر سر زمینی با مرد میانسال و دو برادرزاده اش درگیر شده و دو عامل اصلی درگیری مرتکب قتل شدند.

 

صدور حکم

در ادامه با تحقیقات پلیسی متهمان پرونده شناسایی و دستگیر و خانواده ۳ مقتول خواستار قصاص دو متهم شدند. پرونده این جنایت با صدور جلب به دادرسی به دادگاه کیفری استان خوزستان ارسال شد و برای دو متهم اصلی حکم قصاص و برای دیگر متهمان حبس و تبعید صادر شد با تائید این حکم در دیوان عالی کشور، پرونده به اجرای احکام دادگستری خوزستان ارسال و شمارش معکوس برای اجرای حکم دو محکوم به قصاص آغاز شد.

 

با گذشت یازده سال از این جنایت خانواده های مقتولان در برابر تصمیم مهم و سرنوشت ساز برای دو مرد اعدامی قرار گرفته بودند که روحانی جوانی به نام سید رحمان طاهری، پسر سید جابر طاهری، یکی از مقتولان در آستانه روز پدر تصمیم سرنوشت سازی گرفت.

 

امید رحمان که یازده سال غم از دست دادن پدر را به دل داشت، تصمیم گرفت قاتلان را ببخشد. با خانواده اش حرف زد و رضایتشان را جلب کرد و در ادامه توانست رضایت دو عمویش را هم جلب کند. حالا با بخشش این سه خانواده، دو اعدامی از کابوس یازده ساله مرگ در زندان نجات یافتند.

 

دوراهی قصاص یا بخشش

سیدرحمان که معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش یکی از نواحی شهر اهواز است درباره این بخشش بزرگ به جام جم گفت: پدر ۲۴ ساله ام به عنوان بازرسی در بخش حراست یک شرکت در کشور کویت کار می کرد. دو مقتول دیگر هم پسرعموهایم به نام های سید علی و سید احمد متاهل و صاحب فرزندانی بودند. پدرم در روستا رمینی داشت که مدتها دو نفر از اهالی روستا در تلاش برای تصاحب زمین پدرم بودند که موفق نشدند اما دست بردار نبودند و مدام مزاحم ما می شدند. آخرین روز شهریور ۸۸ دو مرد مزاحم همراه بیش از ۳۵ نفر دیگر در روستا با پدرم و دو پسرعمویم درگیر شدند و با شلیک گلوله آنها را به قتل رساندند.

 

وی افزود: بعد از آن در مرجع قضایی شکایت کردیم و متهمان بازداشت شده و در دادگاه محاکمه و برخی حکم حبس و تبعید گرفتند. عاملان جنایت هم حکم قصاص گرفتند. در این یازده سال خانواده دو مرد اعدامی برای جلب رضایت اقدامی نکردند و حتی مزاحم ما هم می شدند. پدرم فردی مهربان و مردم دار بود و خبرش به همه به ویژه اهالی روستا می رسید و نام نیک او زبانزد همگان بود. تصمیم برای اجرای حکم قصاص برایم خیلی سخت بود و مانده بودم میان دوراهی. سرانجام در آستانه روز پدر تصمیم گرفتم برای برقراری امنیت و آرامش در روستا قاتل پدرم را ببخشم.

 

شرط های اعلام رضایت

وی افزود: تصمیمم را به خانواده ام گفتم اما قبول نکردند و حتی چند روز با من قهر کردند اما وقتی فهمیدند پای مصلحت مردم روستا در میان است، قاتل را بخشیدند اما دو عمویم رضایت نمی دادند که سراغشان رفتم و با آنها کلی حرف زدم و گفتم چه بسا اجرای حکم دامنه درگیری و اختلاف ها را بیشتر کند، برای بازگشت امنیت و آرامش به مردم روستا آن دو اعدامی را ببخشیم تا هم خداوند راضی باشد و هم دو اعدامی راه درستی در زندگی شان در پیش بگیرند؛ البته دو شرط برای اعدامیان گذاشتیم؛ اولین شرط این بود که روستا را برای همیشه ترک کنند و به آنجا بازنگردند که باعث اختلاف و درگیری شود و شرط دوم هم این بود که زمین زراعی شان را به فردی اجاره دهند یا بفروشند که خودشان مجبور نشوند برای کارهای زراعی به آنجا بروند که دو اعدامی شروط را قبول کردند و آنها را بخشیدیم.

 

امیدواریم آنها بعد از آزادی زندگی جدیدی بدون جرم را آغاز کنند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.