2021/04/22
۱۴۰۰ پنج شنبه ۲ ارديبهشت
قصاص برای متهم جنایت در بزرگراه

قصاص برای متهم جنایت در بزرگراه

این مرد متهم است دوستش را با شلیک گلوله از پا درآورده است.

دوات آنلاین -قضات دیوان عالی کشور حکم قصاص مردی که دوستش را با شلیک گلوله به قتل رسانده تأیید کردند.

 

به نوشته روزنامه جوان ۱۶‌آبان‌سال‌۹۶، مأموران کلانتری‌۱۷۹ خلیج فارس از مرگ مشکوک مرد جوانی در بیمارستان فیاض‌بخش باخبر و راهی محل شدند. جسد متعلق به داوود ۳۲‌ساله بود که بر اثر شلیک گلوله زخمی و به بیمارستان منتقل شده، اما بر اثر شدت خونریزی‌ها فوت کرده بود.

 

با انتقال جسد به پزشکی قانونی پسردایی داوود که در محل حضور داشت به عنوان شاهد ماجرا گفت: «داوود پسرعمه‌ام بود. شب گذشته همراه پسر ۴‌ساله اش به قهوه‌خانه رفتیم. همان موقع تلفن همراه داوود زنگ خورد. او بعد از اینکه تلفنش را قطع کرد از ما خواست به اتوبان آزادگان برویم. وقتی به محل رسیدیم مرد جوانی با پژو ۲۰۷ آمد و به محض روبه‌رو شدن با داوود به او تیراندازی کرد و گریخت. همان موقع با پلیس تماس گرفتم و داوود را به بیمارستان رساندیم، اما بی‌فایده بود.»

 

متهم در بازجویی ها چه گفت

با ثبت این توضیحات صاحب خودروی پژو‌۲۰۷ به نام کاوه بازداشت شد. او که از دوستان مقتول بود با انکار جرمش مدعی شد شلیک ناخواسته بوده است. کاوه در شرح ماجرا گفت: «داوود از دوستانم بود. مدتی با هم اختلاف حساب داشتیم، اما هر بار فرصت صحبت نمی‌شد و مقتول هم از پرداخت آن طفره می‌رفت. آن روز با او تماس گرفتم و قرار شد داوود به اتوبان آزادگان بیاید و بدهی اش را پرداخت کند، اما به محض اینکه با من روبه‌رو شد یک سنگ برداشت و به طرفم پرتاب کرد. سنگ به شیشه ماشینم برخورد کرد و شکست. داوود بعد از پرتاب سنگ دست به اسلحه شد و قصد داشت مرا به قتل برساند. این شد که برای دفاع از خودم تلاش کردم، اسلحه را از دست او بگیرم که ناگهان یک تیر به پهلوی او شلیک شد. وقتی او را خونین روی زمین دیدم از ترس فرار کردم.»

 

صدور حکم

با ثبت این اظهارات پرونده به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده‌ شد تا اینکه در اولین جلسه محاکمه روی میز هیئت قضایی شعبه دهم دادگاه قرار گرفت. در آن جلسه اولیای‌دم درخواست قصاص کردند، اما متهم بار دیگر جرمش را انکار کرد و گفت شلیک ناخواسته بوده‌است. آن جلسه با تشخیص هیئت قضایی مبنی بر لوث بودن پرونده رأی به مراسم قسامه داده شد تا اینکه اولیای‌دم دو روز پی‌در‌پی ۵۰‌نفر از بستگان نسبی خود را برای ادای سوگند به دادگاه معرفی کردند.

 

با ادای قسم از سوی بستگان اولیای‌دم متهم با حکم قضایی به قصاص محکوم شد. این حکم با اعتراض وکیل متهم به دیوان عالی کشور فرستاده شد، اما از سوی قضات شعبه‌۳۲ دیوان‌عالی کشور تأیید شد. به این ترتیب متهم در صورت عدم جلب رضایت اولیای‌دم در آستانه مرگ قرار خواهد گرفت.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.