2022/05/27
۱۴۰۱ جمعه ۶ خرداد
سفیدی، زردی و فرورفتگی ناخن نشانه چیست

سفیدی، زردی و فرورفتگی ناخن نشانه چیست

رنگ‌ پریدگی ، زرد بودن یا صاف نبودن ناخن می‌تواند هشداری باشد که فرد بدنش در معرض بیماری است.

دوات آنلاین -آیا می‌دانید ناخن‌های تان رازهایی را درباره سلامتی‌تان فاش می‌کنند؟ به گفته متخصصان،  برخی از مشکلات کبدی، ریوی، تیروئید و ناراحتی قلبی می‌تواند از طریق ناخن‌های تان آشکار شود. برای دانستن اطلاعات بیشتر درباره این رازها با ما همراه باشید.

 

رنگ‌پریدگی ناخن

گاهی اوقات رنگ‌پریدگی ناخن ،نشانه یک بیماری جدی از قبیل کم‌خونی، نارسایی قلبی، بیماری کبدی و سوء تغذیه است.

وضعیت ناخن ها می تواند نشانه ای درباره بیماری باشد

ناخن‌ های سفید

اگر بیشتر اوقات ناخن‌های شما سفید و دور آن تیره است، می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات کبدی مانند هپاتیت یا تورم کبد باشد.

 

ناخن‌ های زرد

یکی از بیشترین علل رایج داشتن ناخن‌های زرد، ابتلا به عارضه عفونت قارچی است. وقتی عفونت زیاد می‌شود، لایه سطحی ناخن ممکن است منقبض و جمع شود و ناخن‌ها استحکام خود را از دست بدهند و خرد شوند و بیفتند. در حالت‌های نادر آن، ناخن‌های زرد می‌توانند نشانه بیماری شدید تیروئید، بیماری ریوی، دیابت و پسوریازیس باشند.

 

ناخن‌ های مایل به رنگ آبی‌

یکی از علایم کسانی که اکسیژن کافی به بدن‌شان نمی‌رسد، داشتن ناخن‌های مایل به رنگ آبی‌ است. بنابراین اگر ناخن‌های شما به رنگ آبی متمایل است، می‌تواند نشانه ابتلا به مشکلات ریوی و ناراحتی قلبی باشد.

 

ناخن‌ های موج‌ دار و حفره‌ دار

اگر سطح بیرونی ناخن‌های شما موج‌دار یا حفره‌دار است، نشانه اولیه بیماری پسوریازیس یا ورم مفاصل است. در چنین حالتی، پوست زیر ناخن بی‌رنگ و در مواقع نادر هم به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است.

 

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن های شفاف، سفید و براق داشته باشیم

 

ناخن ‌های شکسته و ترک ‌دار

ناخن‌های خشک و شکننده که بارها و بارها ترک خوردند یا شکاف برداشتند هم از نشانه‌های بیماری تیروئید است و اگر علاوه بر ترک‌خوردگی، رنگ آن هم زرد باشد احتمالا به دلیل عارضه عفونت قارچی است.

ناخن ها چگونه از مشکلات سلامت ما خبر می دهند

داشتن خطوط تیره زیر ناخن

افرادی که زیر ناخن‌هایشان خطوط تیره دارند، باید این قضیه را جدی بگیرند و سریع به پزشک مراجعه کنند. این حالت احتمالا به دلیل وجود تومور سیاه‌رنگ زیرپوست است که نوعی سرطان پوست به شمار می‌رود.

 

بیشتر بخوانید: چگونه ناخن خود را سریع بلند کنیم

 

ناخن های جویده شده‌

ناخن‌های جویده فرد ناشی از یک عادت قدیمی است اما در بعضی حالات ، نشانه یک اضطراب دایم است که این حالت به صورت بیماری اختلال وسواس اجباری ظاهر می‌شود. چنان چه فرد قادر به متوقف کردن آن نباشد، بهتر است از پزشک کمک بگیرد.

 

ناخن‌ها تنها بخشی از یک معما هستند

اگرچه ظاهر ناخن ها باتوجه به شرایط بدن تغییر می‌کند و این تغییرات به ندرت نشانه اولیه هستند اما این قضیه برای همه افراد صدق نمی‌کند و افراد زیادی هم هستند که ناخن‌های غیرطبیعی دارند اما هیچ خطری متوجه آن‌ها نیست.

 

به عنوان مثال همیشه ناخن‌های سفید که دور آن نیز تیره باشد، نشانه مشکلات کبدی نیست. فقط اگر نگران ظاهر ناخن‌های تان هستید حتما به متخصص پوست مراجعه کنید.

 

منبع: وب سایت Webmd

ترجمه: خراسان

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.