2024/03/05
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۵ اسفند
خون دماغ شدن کودکان نشانه چیست

خون دماغ شدن کودکان نشانه چیست

آیا باید به خاطر خون دماغ شدن کودکان نگران شویم؟ این اتفاق چه دلایلی دارد؟

دوات آنلاین -خون دماغ شدن در کودکان شایع است و احتمال دارد هر از گاهی شاهد این اتفاق باشیم اما دلایل آن چیست و چه باید بکنیم؟ آیا این موضوع نشانه بیماری است و می تواند خطرناک باشد؟ چه زمانی باید نسبت به موضوع حساس شویم و به پزشک مراجعه کنیم؟

 

خون دماغ شدن کودکان غیرعادی نیست

باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از هلثی چیلدرن نوشت: فرزند شما در سال‌های ابتدایی زندگی حداقل یک بار خون دماغ می‌شود. بعضی از کودکان پیش دبستانی هفته‌ای چند بار خون دماغ می‌شوند که این نه غیرعادی است و نه خطرناک، اما می‌تواند بسیار ترسناک باشد. اگر خون از پشت بینی به داخل دهان و گلو سرازیر شود، ممکن است کودک مقدار زیادی از آن را ببلعد، که باعث استفراغ می‌شود.

کودکان به چه علت هایی خون دماغ می شوند

دلایل خون دماغ شدن بچه ها

دلایل زیادی برای خون دماغ شدن وجود دارد که رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 

سرماخوردگی و آلرژی

سرماخوردگی یا آلرژی باعث تورم و تحریک داخل بینی شده و ممکن است منجر به خونریزی خود به خودی شوند.

 

تروما یکی ا زدلایل خونریزی از بینی

کودک می‌تواند از راه قرار دادن چیزی در بینی یا فقط دمیدن آن دچار خونریزی بینی شود. خونریزی بینی همچنین می‌تواند در صورت اصابت توپ یا جسم دیگر به بینی یا افتادن و ضربه به بینی او رخ دهد.

 

در همین زمینه: گلو درد کودکان؛ همه آنچه باید بدانید

 

رطوبت کم یا دود‌های تحریک کننده

اگر محیط خانه شما بسیار خشک است یا در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید، ممکن است بینی کودک  خشک شده و خونریزی کند. همچنین اگر او کودک در معرض گاز‌های سمی قرار گیرد، ممکن است دچار خونریزی بینی شود.

 

احتمال مشکلات آناتومیک

هر ساختار غیرطبیعی داخل بینی می‌تواند منجر به خونریزی شود.

 

رشد غیرعادی از جمله دلایل خون دماغ شدن

هر گونه رشد بافت غیرطبیعی در بینی ممکن است باعث خونریزی شود، مانند پولیپ ها که خوش خیم هستند، اما باید سریعاً درمان شوند.

 

لخته شدن غیر طبیعی خون

هر چیزی که در لخته شدن خون تداخل ایجاد کند می‌تواند منجر به خون دماغ شود. حتی دارو‌های رایج مانند آسپیرین، می‌توانند مکانیسم لخته شدن خون را به اندازه کافی تغییر دهند تا باعث خونریزی شوند. بیماری‌های خون مانند هموفیلی نیز می‌توانند خونریزی بینی را تحریک کنند.

 

در همین زمینه: سرفه کودکان نشانه چیست و چه علت هایی دارد

 

بیماری مزمن کودکان را نادیده نگیرید

هر کودک مبتلا به بیماری طولانی مدت، یا کودکی که به اکسیژن اضافی یا داروی دیگری نیاز داشته باشد که می‌تواند باعث خشک شدن یا تأثیر در مخاط بینی شود، ممکن است دچار خون دماغ شود.

کارهایی که موقع خون دماغ شدن کودکان باید انجام بدهیم

وقتی کودک خون دماغ می شود چه کار کنیم

آرام باشید. خون دماغ می‌تواند ترسناک باشد، اما بندرت جدی است.

 

کودک خود را در حالت نشسته یا ایستاده قرار دهید. سر او را کمی به سمت جلو متمایل کنید. از او بخواهید که به آرامی در بینی خود بدمد.

 

نیمه پایینی بینی کودک خود را (قسمت نرم) بین انگشت شست و انگشت اشاره خود بگیرید و ده دقیقه کامل آن را محکم نگه دارید. اگر کودک به اندازه کافی بزرگ شده است، خودش می‌تواند این کار را انجام دهد. در این مدت بینی را رها نکنید تا ببینید آیا هنوز خونریزی دارد.

 

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

بعد از ده دقیقه فشار را آزاد کرده و کودک خود را ساکت نگه دارید. اگر خونریزی متوقف نشده است، این مرحله را تکرار کنید. اگر پس از ده دقیقه خون متوقف نشده است، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید یا به نزدیکترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

 

اگر کودک شما زیاد خون دماغ می‌شود، از پزشک متخصص اطفال در مورد استفاده هر روزه از قطره بینی آب نمک سوال کنید. اگر در آب و هوای بسیار خشک زندگی می‌کنید، استفاده از این قطره بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر این، یک دستگاه بخار ساز به شما کمک می‌کند تا از خشک شدن بینی جلوگیری شود.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.