2024/04/19
۱۴۰۳ جمعه ۳۱ فروردين
فکر و خیال زیاد نشانه چیست و چگونه از آن راحت شویم

فکر و خیال زیاد نشانه چیست و چگونه از آن راحت شویم

چگونه خودمان را از شر فکر و خیال های مزاحم رها کنیم؟ روش های آن را در اینجا بخوانید.

دوات آنلاین -تفکر درباره جوانب مختلف زندگی خوب و مفید است اما تفکری سودمند است که از آن دستاورد مثبتی نصیب انسان‌ها شود و ما را به آرامش ذهنی پایدار برساند. اگر این فکر و خیال ها از حد متعادل و متعارف خود فراتر رود، با تبدیل شدن آن به عادت های مخرب زندگی، نه تنها زندگی روزانه مان مختل می‌شود، بلکه در بلندمدت تلخی و ناخوشایندی جای خود را به شیرینی و اتفاقات خوب می‌دهد.

 

خراسان نوشت: افزون بر این افرادی که زیاد به یک موضوع فکر می‌کنند و در تزاحم افکار به سر می‌برند، بیشتر در معرض بیماری های ذهنی و فکری قرار می‌گیرند، پس به جای فکرکردن زیاد به یک موضوع، به دنبال راه حل باشید و خود را اسیر افکار مزاحم نکنید. در ادامه این مطلب، شما را با عوارض فکر و خیال زیاد و راه های غلبه بر آن بیشتر آشنا می‌کنیم.

چگونه خودمان را از شر فکر و خیال های مزاحم نجات بدهیم

فکر و خیال زیاد چه عواقبی دارد

فکر و خیال زیاد درباره مسائل روزمره وگاه پیش پا افتاده زندگی باعث کاهش کارایی و ضعف حافظه، کاهش اعتماد به نفس و در بلندمدت منجر به افسردگی ، گوشه نشینی و خشم می‌شود و به جای این که از زندگی کردن در زمان حال لذت ببرید، صرفا فکرتان را معطوف به رفته‌های گذشته و نیامده های آینده خواهید کرد.

 

با فکر و خیال زیاد، علاوه بر این که ذهن تان را خسته می‌کنید، چاقی و پرخوری عصبی هم به سراغ تان می‌آید، زیرا در چنین حالت‌هایی بیشتر به شما احساس گرسنگی دست می دهد. اگر درباره یک مسئله بیش از حد فکر کنید، از انجام دادن آن بیشتر می‌ترسید و این موضوع باعث می شود در مقاطع زمانی بعدی به سراغ آن نروید و از تجربه کردن آن بپرهیزید، همچنین فکر و خیال زیاد باعث اهمال در انجام کارها  و به تاخیر انداختن آن ها برای رسیدن به یک آرامش آنی و موقتی می شود و گاهی ممکن است یک کار را آن قدر به تاخیر بیندازید که از انجام آن پشیمان شوید.

 

در صورتی که بیش از اندازه به مسائل، محرکات و اتفاقات زندگی تان فکر کنید ضربه بزرگی به نظام تصمیم گیری های‌تان وارد می‌شود و به مسائل با تردید نگاه می کنید و در برخورد با شرایط و موقعیت های جدید  مردد خواهید بود.

چه راه هایی برای راحت شدن از فکر و خیال وجود دارد

چه طور می توانیم فکر و خیال نکنیم

راه های راحت و رها شدن از فکر و خیال زیاد را در ادامه بخوانید:

 

بر اساس واقعیات عمل کنید

برحسب واقعیات زندگی عمل کنید، از تخیلات و ایده‌آل‌هایی که رسیدن به آن‌ها سخت و غیرممکن است بپرهیزید، در یک کلام سعی کنید از کاه، کوه نسازید. پذیرش واقعیت‌ها و عمل بر اساس آن‌ها باعث توقف فکر و خیال زیاد می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: شخصیت سالم از نظر روان شناسی چیست

 

کارهایتان را عملی کنید

اجازه ندهید ترس بر توانایی‌های شما غلبه کند، فعال تر باشید و به جای فکر کردن، وارد عمل شوید، از همین الآن برای رسیدن به اهداف تان هر روز حداقل یک کار انجام دهید . عزم خود را جزم کنید، فرصت را مغتنم بشمارید و بدون هیچ گونه تاخیر و تعللی به کارهایتان جامه عمل بپوشانید.

 

از خودتان سوال کنید

مناسب ترین پرسش‌ها را از خود بپرسید، پرسش هایی که می‌تواند شما را از نظر ذهنی بر اهداف تان متمرکز کند و همچنین شما را در وضعیت آرامش بخش و مثبتی قرار دهد، با این کار به درک و فهم صحیحی از مشکل و به تبع آن راه‌حلی مطلوب و کارگشا می‌رسید و از نتیجه کارتان هم رضایت خواهید داشت.

 

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم خوشبخت هستیم

 

با دیگران مشورت کنید

برای غلبه بر فکر و خیال های بیهوده با یک دوست، آشنا و عضو خانواده مشورت و همفکری کنید. مشورت و همفکری با دیگران به رهایی شما از افکار مزاحم و پریشان کمک می‌کند و دید عمیقی درباره مسائل به شما می‌بخشد و با کسب یک نگرش مثبت ، لحظات خوش و ماندگاری را برای خود رقم خواهید زد.

 

نتایج کارهایتان را یادداشت کنید

افکار، تصمیمات، رفتارها و نتایج حاصل از آن‌ها را روی یک کاغذ یادداشت کنید، این کار راهی عالی برای ایجاد تمرکز، حفظ و افزایش انگیزه‌تان می‌شود. همچنین به شما برای رویارویی با اتفاقات مهم بعدی زندگی خط مشی می‌دهد و باعث تکرار نشدن تجارب اشتباه گذشته می‌شود.

 

 افکار مزاحم را بیرون بریزید

افکار مزاحمی را که در ذهن تان جولان می‌دهند ، بدون کمترین تمرکزی روی آن ها دور بریزید و نگذارید که افکار منفی همچون سمی که ساختار و باورهای شناختی تان را تحت تاثیر قرار می دهند بر شما مسلط شوند، با این کار نگرانی و اضطراب را هم از خود دور می‌کنید   و قالب فکریتان را آماده و پذیرای افکار سازنده و کارآمد خواهید کرد.

 

در زمان حال زندگی کنید

در زمان حال زندگی کنید و توجه خود را به لحظه ای که در آن حضور دارید معطوف سازید، زیرا تنها حقیقت ملموس و محسوس «حال» است و گذشته و آینده خارج از دسترس انسان هاست، بنابراین امکان تغییر آن وجود ندارد و  فقط برای درس گرفتن و برنامه ریزی کاربرد دارند.

 

بیشتر بخوانید: برای خوب شدن حال روحی چه کنیم

 

برای زندگی روزانه‌ تان برنامه‌ریزی کنید

برای ابعاد مختلف زندگی‌ روزانه‌تان برنامه ریزی کنید و به آن‌ها متعهد باشید. برنامه ریزی برای شغل، نحوه دخل و خرج، اختصاص وقت برای ملاقات با دیگران و چگونگی گذراندن اوقات فراغت بهتر از پراکندگی فکر و از یک شاخه به شاخه دیگر پریدن است و به شما برای شناسایی اهداف و بخش‌های مهم زندگی‌تان یاری می رساند.

 

خود را فعال نگه دارید

نتیجه بیکاری و اشتغال نداشتن به فعالیتی مثبت، چیزی جز منفی‌گرایی، خیال‌بافی و تشویش ذهن نیست. وقتی ذهن کاری برای انجام دادن نداشته باشد، دوست دارد به تجزیه و تحلیل اتفاقات و تفکر بیش از حد بپردازد، پس برای این که غرق در تفکرات بیهوده نشوید، خود را به فعالیت‌هایی که از آ‌ن‌ها لذت می‌برید سرگرم کنید، کارهایی مثل یادگیری مهارت‌های جدید و مطالعه کتاب.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.