2023/10/03
۱۴۰۲ سه شنبه ۱۱ مهر
دانش‌آموزان دارای بیماری‌های خاص نباید رنج عقب ماندن از تحصیل داشته باشند
وزیر بهداشت:

دانش‌آموزان دارای بیماری‌های خاص نباید رنج عقب ماندن از تحصیل داشته باشند

هاشمی با بیان اینکه ما در جامعه خود گرفتاری‌های رفتاری بسیاری داریم گفت: حاصل این گرفتاری‌ها آسیب‌های اجتماعی است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست.

دوات آنلاین-وزیر بهداشت با اشاره به تفاهم‌نامه ارائه آموزش به دانش آموزان مبتلا به بیماران خاص و صعب العلاج که امروز با وزارت آموزش و پرورش به امضاء رسید گفت: امیدوارم بتوانیم با اجرای این تفاهم‌نامه هم به درمان این دانش آموزان کمک کنیم و هم کاری کنیم که این کودکان در مدت بستری‌شان در بیمارستان رنج عقب ماندن از تحصیل را نداشته باشند.

دکتر سید حسن هاشمی در مراسم امضای تفاهم‌نامه مشترک میان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش با موضوع ارائه خدمات آموزشی به دانش آموزان دارای بیماری‌های خاص و صعب العلاج ضمن تبریک روز خبرنگار گفت: باید توجه کرد در همه سازمان‌ها و نهادها تفاهم‌نامه امضا می‌شود اما اینکه در وزارت بهداشت توانسته‌ایم به آنها عمل کنیم بسیار مهم بود چرا که کارهای ارزشمندی در قالب امضای تفاهم‌نامه‌ها انجام شده است. در عین حال چهار تفاهم‌نامه‌ای که طی این دولت با وزارت آموزش و پرورش به امضاء رساندیم عملی شدند که از این بابت از دکتر فانی و دکتر دانش آشتیانی تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه بدون کمک نظام آموزش و پرورش خیلی بعید است که بتوانیم بهداشت عمومی را ارتقاء و بحث خودمراقبتی را گسترش دهیم افزود: بنابراین اساس کار ما برای ارائه آموزش‌های لازم در آموزش و پرورش خلاصه می‌شود تا مردم بتوانند با دریافت این آموزش‌ها در سال‌های بزرگسالی سالم بمانند. حال اگر دائما اقداماتمان را هم از نظر شکلی و هم از نظر محتوایی پایش کنیم آثارش در دهه‌های آینده مشخص خواهد شد.

هاشمی ادامه داد: امیدواریم در حوزه آموزش و پرورش چه اکنون و چه در سال‌ها و دولت‌های آینده مراقبت‌های لازم انجام شود چرا که امکان ندارد کشوری بدون اینکه مردم سالمی داشته باشد بتواند پیشرفت کند. در عین حال امیدوارم نظام مراقبت‌های اجتماعی دانش آموزان نیز اجرایی شود البته انجام این کار از سوی یک وزارتخانه ممکن نیست بلکه کار یک دولت است و امیدواریم همه به آموزش و پرورش کمک کنند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه ما چه در بودجه و چه در تصویب برنامه ششم از وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و هم وزارت ورزش و جوانان که با ما ارتباط بیشتری دارند حداکثر حمایت را انجام دادیم، گفت: در عین حال امیدوارم که آموزش درسنامه جامع سلامت نیز تصویب شود چرا که باید به جای محفوظات، توانمندی ایرانیان را ارتقاء دهیم و این مسئله باید در دوره‌های ابتدایی، متوسطه و حتی آموزش عالی مورد توجه قرار گیرد.

هاشمی با بیان اینکه ما در جامعه خود گرفتاری‌های رفتاری بسیاری داریم گفت: حاصل این گرفتاری‌ها آسیب‌های اجتماعی است و این موضوع بر کسی پوشیده نیست. بنابراین همه باید در این زمینه‌ها همکاری کنند و ارائه این آموزش‌ها تنها کار نهادهای فرهنگی نیست بلکه توجه کل دولت را می‌طلبد. زیرا نظام ما نظامی اسلامی است و به همین دلیل راس توجه‌ها باید نسبت به رفتار و منش افراد باشد.

وزیر بهداشت با اشاره به بحث کنترل بوفه‌های مدارس خطاب به مسئولان آموزش و پرورش و وزارت بهداشت که کار کنترل این بوفه‌ها را بر عهده دارند گفت: در آغاز سال تحصیلی حتما درباره بوفه‌های مدارس سخت گیری‌های بهداشتی داشته باشید و به موضوع افزایش وزن، کاهش مصرف قند، چربی و افزایش تحرک در دانش آموزان و در محیط‌های آموزشی توجه کنیم.

هاشمی با اشاره به اقدامات انجام شده در مدارس برای فعالیت دانش آموزان به عنوان سفیر سلامت گفت: بسیار خوب است که توانسته‌ایم بیش از یک میلیون نفر سفیر سلامت در مدارس داشته باشیم. حتی اگر این دانش آموزان فقط خودشان بتوانند آداب بهداشتی را آموخته و ملکه ذهنشان کنند بسیار ارزشمند است. چرا که این موضوع جزء مهمترین اقدامات در حوزه پیشگیری محسوب می‌شود.

وزیر بهداشت با اشاره به تفاهم‌نامه‌ای که امروز میان دو وزارتخانه بهداشت و آموزش و پرورش در زمینه ارائه آموزش به دانش آموزان دچار بیماری‌های خاص و صعب العلاج به امضاء رسید اظهار کرد: امیدوارم این کاری که بسیار انسان دوستانه است مورد حمایت قرار گیرد و در این میان از وزارت آموزش و پرورش نیز تشکر می‌کنم چرا که انجام این کار به نوعی به درمان هم کمک می‌کند. چرا که رفع اضطراب به درمان و تاثیر اقدامات درمانی کمک می‌کند. بنابراین امیدوارم این اقدام در سراسر کشور عملیاتی شود و کودکان در مدت بستری‌شان در بیمارستان رنج عقب ماندن از تحصیل را احساس نکنند و از حمایت‌های روحی برخوردار باشند.

هاشمی همچنین گفت: وجود پنج تفاهم‌نامه میان وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در یک دولت و اجرای آنها بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم در دولت دوازدهم بتوان این اقدامات را استمرار داده و عمق ببخشیم.

هاشمی با بیان اینکه تغییر فرهنگ و نهادینه شدن اقداماتی که منجر به خودمراقبتی می‌شود نیازمند تکرار است گفت: ما این تفاهم‌نامه را در مراکز درمانی که بیماران صعب العلاج را درمان می‌کنند اجرا می‌کنیم و این کار فعلا برای دانش آموزان مقطع ابتدایی انجام می‌شود.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.