2023/12/06
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
شرایط دفن ۷۵ درصد از زباله‌ها بسیار نگران‌کننده است

شرایط دفن ۷۵ درصد از زباله‌ها بسیار نگران‌کننده است

دوات آنلاین-معضل پسماندها مدتی است که موردتوجه قرار گرفته و همه اظهارنظرها بر این دلالت دارند که وضعیت در این زمینه اصلا مناسب نیست و زباله‌ها که می‌توانند به منابعی برای تولید انرژی تبدیل یا بازیافت و به کالاهایی جدید تبدیل شوند به تهدیدی برای سلامت تبدیل شده‌اند.

معاون عمرانی وزیر کشور با بیان این‌‌که دفن پسماند یکی از چالش‌های بسیار جدی شهرهای کشور است، گفت: روزانه بیش از ۵۰ هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود در حالی که تنها حدود یک‌چهارم آن به صورت بهداشتی دفن و کنترل می‌شود و دفن حدود ۷۵ درصد دیگر در شرایط بسیار نگران‌کننده‌ای صورت می‌گیرد.

هوشنگ خندان‌دل در نشست با شوراهای جدید شهری و روستایی خوزستان که در استانداری خوزستان برگزار شد علاوه بر معضل پسماندها به بودجه شهرداری‌ها، انباشت نیروی انسانی و مشکلات دیگر در زمینه مدیریت شهری اشاره کرد که  می‌خوانید:

  • سال گذشته گردش مالی حوزه مدیریت شهری در کشور نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد تومان بود که رقمی بسیار قابل توجه است. قطعا توجه و دقت در نظام معطوف به هزینه‌کرد این ۶۰ هزار میلیارد تومان می‌تواند بهبودی‌های بسیار زیادی به ارمغان بیاورد. کمترین کم‌توجهی در نوع مصرف این رقم قابل توجه می‌تواند پیامدهای بسیار ناگواری داشته باشد.
  • تورم نیروی انسانی و تبعات ناشی از آن در شهرداری‌ها یک مشکل است. طی چهار دوره شوراهای شهر و روستا در کشور بعضا با این مشکل مواجه بودیم که برخی اعضای شورا توجه نمی‌کردند اگر شهرداری با تورم نیروی انسانی مواجه شود، چگونه ناکارآمد خواهد شد و این ناکارآمدی چگونه بر اعتماد مردم به شهرداری اثر منفی می‌گذارد و همین اثر منفی چگونه موجب سلب اعتماد مردم و شهروندان به شهرداری می‌شود که این مساله به عنوان یک آسیب مطرح است.
  • طی یک مطالعه و بررسی در کشور مشاهده شد که به ازای هر پست سازمانی که در شهرداری وجود دارد، بین سه تا پنج نیروی انسانی به کار گرفته شده است که این مساله همان تورم نیروی انسانی است که از یک سو موجب می‌شود بخش قابل توجهی از منابع مالی شهرداری که باید برای ارائه خدمت به مردم مورد استفاده قرار بگیرد، صرف پرداخت حقوق و دستمزد می‌شود.
  • اضافه شدن نیروی انسانی نه تنها موجب بهبود امور نمی‌شود، بلکه اثر عکس گذاشته است و حتی زمینه فساد را فراهم می‌کند که ام‌الامراض است و اگر جایی رخ دهد، آن نهاد را از درون از هم می‌پاشد. توصیه من به منتخبان شورای پنجم این است که به این بحث خیلی توجه کنند و به مردم نشان دهند که تحت تاثیر ضوابط و نه روابط عمل می‌کنند.
  • در مدیریت شهری منابع مالی بسیار قابل توجهی مصرف می‌شود و به طور کلی افکار عمومی مایل است این اعتماد را به دست بیاورد و بداند هنگامی که پول‌هایی برای خدمت‌دهی در اختیار نهادی قرار می‌گیرد، این پول به طور صحیحی مصرف شود و شفافیت لازم بر نحوه هزینه‌کرد آن وجود داشته باشد. در حوزه دولتی برای این که این نوع اطمینان و اعتماد ایجاد شود، نظام‌هایی مانند دیوان عدالت اداری وجود دارد اما در حوزه مدیریت شهری، متاثر از قانون اساسی و بر اساس قوانین موجود، شهروندان این اعتماد را تنها از طریق تایید شوراها کسب می‌کنند.
  • در حال حاضر با شهرهایی در کشور مواجه هستیم که صورت‌های مالی شهرداری‌های این شهرها چندین سال است که به تصویب شوراهای آنها نرسیده است. مفهوم این وضعیت این است که منابع مالی بسیار قابل توجهی در این شهرها به نام مردم هزینه می‌شود اما نهاد مسئول رسیدگی نهایی به این هزینه‌کرد، یعنی شوراها، به وظیفه خود عمل نکرده است.
  • متاسفانه در دوره چهارم فعالیت شوراها در کشور با وضعیتی مواجه شدیم که تعداد قابل توجهی از شهرداران منتخب در طول دوره تغییر یافتند. به طور کلی بیش از ۴۲ درصد از شهرداران منتخب شوراهای چهارم در طول این دوره به علت رای عدم اعتماد یا دلایل مشابه تغییر کردند. در شهرهای بزرگ این رقم بزرگ‌تر بود. یعنی حدود ۵۰ درصد از شهرداران منتخب شوراها در شهرهای با بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در این دوره تغییر داده شدند.
  • در حال حاضر شهرهای کشور با چالش‌های جدی مواجه هستند. موضوع پسماند یکی از این چالش‌هاست. روزانه در شهرهای کشور بیش از ۵۰ هزار تن زباله تولید می‌شود اما تنها حدود یک‌چهارم آن به صورت بهداشتی دفن و کنترل می‌شود.
  • مابقی این ۵۰ هزار تن زباله در شرایطی بسیار نگران‌کننده دفن می‌شود و شیرابه‌های ناشی از آن زمین، خاک و آب‌های زیرزمینی را به شدت تحت تاثیر منفی قرار می‌دهد و همچنین فضایی که اشغال می‌کند، سلامت و بهداشت مردم را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و در مجموع آثار ناشی از دفن این زباله‌ها بسیار بلندمدت است. بنابراین جا دارد که شورا برای مواجهه با این مشکل، بسیار جدی فکر و برنامه‌ریزی و اقدام کند.
  • بحث حمل و نقل به ویژه در شهرهای بزرگ نیز بسیار حائز اهمیت است که بی‌توجهی به آن می‌تواند موجب اتلاف وقت بسیاری از مردم شود و از سوی دیگر باعث آلودگی هوا و آلودگی صوتی نیز شود.
12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.