2023/12/06
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۵ آذر
غفلت ازمسائل اجتماعی دربرنامه توسعه، عامل ازدیاد آسیب‌ها بود
رییس بهزیستی:

غفلت ازمسائل اجتماعی دربرنامه توسعه، عامل ازدیاد آسیب‌ها بود

دولت تدبیر و امید برای اولین بار به مباحث اجتماعی دربرنامه نویسی توجه کرده و فصل جداگانه‌ای را برای آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه تدوین کرد

دوات آنلاین-رییس سازمان بهزیستی گفت: غفلت از مباحث اجتماعی در برنامه های توسعه ازعوامل اصلی آسیب های اجتماعی و ازیاد تبعات ناشی از آن در کشور بود.

انوشیروان محسنی بندپی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید برای اولین بار به مباحث اجتماعی دربرنامه نویسی توجه کرده و فصل جداگانه‌ای را برای آسیب‌های اجتماعی در برنامه ششم توسعه تدوین کرد.

وی بیان کرد: مقابله و کاهش آسیب هایی چون اعتیاد ، طلاق ، حاشیه نشینی ، توجه به نقاط بحرانی و مانند آن در این قانون مورد توجه و تاکید فراوان قرار گرفت.

رییس سازمان بهزیستی افزود: در این پیوند طرح بزرگ نماد ( نظام مراقبت اجتماعی دانش آموزان) توسط دولت اجرا می شود که هدف از آن تمرین کار جمعی از کودکی و تلاش برای کاهش آسیب های اجتماعی است.

محسنی بندپی ادامه داد: 9 وزارتخانه و سازمان مسئولیت برنامه ریزی و اجرای این طرح را برعهده دارند که نظارت بر تولید محتوای آن برعهده سازمان بهزیستی است.

به گفته وی؛ اجتماع پذیری ، ارتقای توانمندی و افزایش نقد پذیری؛ از جمله اهداف اجرای این طرح است.

وی اضافه کرد: این طرح اثرپذیری طولانی مدت دارد و اثرات مثبت حاصل از آن در سال های آینده قابل مشاهده خواهد بود.

محسنی بندپی در ادامه به همکاری مناسب دستگاه ها در مقابله با اعتیاد اشاره کرد و گفت: در گذشته هر ارگانی یک تعریف از اعتیاد و راه های مقابله با آن داشت اما در سال های اخیر و با هماهنگی انجام شده ، به تعریف مشخصی از اعتیاد در کشور رسیده ایم که این وحدت نظر می تواند مسیر مقابله با اعتیاد را کوتاه تر کند.

رییس سازمان بهزیستی بیان کرد: استفاده از ظرفیت های فرهنگی هر منطقه و ارگان های موثری مانند بسیج و سپاه ، از راه های مقابله با اعتیاد و دیگر آسیب های اجتماعی است.

محسنی بندپی به برنامه راه اندازی اورژانس اجتماعی در کشور اشاره کرد و گفت: اورژانس اجتماعی با هدف مداخله به هنگام و رفع بحران های فردی و اجتماعی راه اندازی شده بود اما با وجود اثرات مثبت در دولت گذشته به آن کم توجهی شد و این مراکز در کمیت و کیفیت توسعه پیدا نکرد.

وی همچنین ادامه داد: براساس آمارهای موجود مداخله به موقع کارشناسان اورژانس اجتماعی در سال 95 مانع از حدود 5 هزار خودکشی و همچنین ایجاد سازش در بین 27 درصد از متقاضیان طلاق شد.

12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.