2024/04/20
۱۴۰۳ شنبه ۱ ارديبهشت
حقوق معلولان از سوی جامعه و دولت باید مورد نظر قرار گیرد
تاکید نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس بر اجرای طرح سی‌بی‌آر

حقوق معلولان از سوی جامعه و دولت باید مورد نظر قرار گیرد

تمامی دستگاه در استخدام نیروی انسانی موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند اما تحقق این موضوع در دستگاه های دولتی از هیچ الزامی برخوردار نیست

دوات آنلاین-سی‌بی‌آر عنوان طرحی است که آن را توانبخشی مبتنی بر جامعه خواند‌ه‌اند. اجرای این طرح در شهرهای کشور اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند به 15 میلیون معلول ایرانی کمک کند.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی، 15 درصد افراد هر جامعه معلول هستند که این آمار در ایران به بیش از 15 میلیون نفر می رسد که سه درصد از این افراد دارای معلولیت های بسیار شدید هستند. آمار نشان می‌دهد 65درصد از معلولان مرد و 35 درصد زن هستند.

مسعود رضایی، نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به روند افزایشی جمعیت معلولان در کشور درباره طرح سی‌بی‌آر ( توانبخشی مبتنی بر جامعه ) و لزوم اجرای آن در شهرها و مناطق حاشیه نشین، افزود: رسیدگی به معلولان نباید شعارگونه باشد بلکه رفع نیازهای این قشر و خدمات رسانی به آنها باید مانند دیگر اقشار جامعه مورد توجه قرار گیرد؛ در واقع طرح مذکور زمینه بازگشت این قشر را به جامعه فراهم کرده و توانمندسازی، ساماندهی و از سویی حضور معلولان در جامعه را به عنوان یک فرد تاثیرگذار مورد توجه قرار می دهد.

خلاصه‌ای از اظهارات این نماینده مجلس را به نقل از خانه ملت بخوانید:

 

  • حقوق معلولان باید رعایت شود. به معلولان نباید با دیده ترحم نگاه کرد بلکه حق و حقوق آنها از سوی جامعه و دولت باید مورد نظر قرار گیرد تا عدالت اجتماعی برقرار شود در واقع این افراد هیچ تفاوتی با افراد جامعه ندارند و باید خدمات متناسب با آمار آنها ارائه شود تا با آرامش خاطر بتوانند همانند دیگر افراد جامعه به زندگی خود ادامه دهند.

 

  • رفع مشکلات معلولان وظیفه حاکمیت است. باید به گونه ای گام برداشت که ارتباط فرد معلول با جامعه و خانواده قطع نشده و خودباوری در آنها افزایش یابد.

 

  • تمامی دستگاه در استخدام نیروی انسانی خود موظف به رعایت قانون جذب سه درصدی معلولان هستند. متاسفانه تحقق این موضوع در دستگاه های دولتی از هیچ الزامی برخوردار نبوده و بر همین اساس مجلس به دنبال اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان و الزام دولت به اجرای موادی از آن است، البته درصد تعیین کردن برای استخدام معلولان اقدام درستی نیست زیرا ممکن است سه درصد تکافوی جامعه هدف را نداده و از سویی نیرو برای استخدام به اندازه کافی وجود نداشته باشد بنابراین باید در وهله اول آمار دقیقی از این قشر داشته باشیم و سپس متناسب با جمعیت آماری به سمت و سوی اشتغال زایی آنها اقدام کرد.

 

  • مشاغل باید متناسب با وضعیت جسمی و حرکتی معلولان ایجاد شود. همانطور که فاکتورها و شرایطی مانند معدل، سن، مدرک تحصیلی و دیگر موارد در مورد شرایط اشتغال افراد جامعه لحاظ می شود باید اشتغال معلولان نیز متناسب با شرایط آنها مورد توجه واقع شود.

 

  • خدمات توانبخشی باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد. البته در لایحه حمایت از حقوق معلولان این خدمات مانند گفتار درمانی، کادردرمانی و مشاوره ای تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؛ انتظار می رود مجلس هر چه سریع تر بررسی این لایحه را به اتمام رساند تا با اجرای آن بخش عمده ای از مشکلات معلولان مرتفع شود.
12jav.net

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.