2024/04/15
۱۴۰۳ دوشنبه ۲۷ فروردين
آیا گلاب خاصیت ضدعفونی کننده دارد و برای کرونا مفید است

آیا گلاب خاصیت ضدعفونی کننده دارد و برای کرونا مفید است

نتیجه یک تحقیق را درباره تاثیر گلاب بر ویروس کرونا در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاین -شاید شما هم شنیده باشید استفاده از گلاب برای مقابله با کرونا مفید است و گلاب خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. اگر این را شنیده اید اصلا چنین ادعایی را جدی نیگرید چون تحقیقات آن را ثابت نکرده است.

 

به گزارش ایسنا، در پی شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، بسیاری از شهروندان برای کاهش احتمال ابتلا به این ویروس، ضدعفونی کردن دست ها و نیز سطوح محل تماس را در اولویت کارهای روزانه قرار دادند.

 

براساس برخی توصیه‌های طب سنتی، استفاده از گلاب به دلیل نقش ضدعفونی که دارد باعث پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید 19 و همچنین بهبود علائم آن می شود. پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا محصولاتی مثل گلاب خاصیت ضدعفونی دارند؟

گلاب بنا به تحقیقات انجام شده ضدعفونی کننده نیست

تحقیقات درباره ضد عفونی کننده بودن گلاب

تاکنون در هیچ مطالعه‌ای نقش ضدعفونی‌کنندگی گلاب در برابر ویروس‌ها به خصوص ویروس کرونا به اثبات نرسیده است. اگرچه گلاب از نظر خواص مفید برای سلامتی بدن، خصوصا اعصاب و روان، اهمیت دارد اما نقش ضدعفونی کنندگی آن از نظر علمی تایید نشده است.

 

بیشتر بخوانید: آیا سیر، زنجبیل و فلفل برای کرونا خوب است

 

در برخی مطالعات مشاهده شده که عصاره گل محمدی با درجه غلظت بالا، درجاتی از خاصیت ضد باکتریایی از خود نشان داده است که البته در زمینه نیز بین نتایج مقالات مختلف تضاد وجود دارد. از طرفی باید توجه داشت که عامل ایجاد کننده بیماری کووید-۱۹، از جنس ویروس است.

 

بر اساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ گلاب هیچ نقشی در ضدعفونی سطوح و دست ها در برابر ویروس کرونا ندارد. توصیه می شود برای ضدعفونی از الکل و وایتکس، براساس دستورالعمل‌های اعلام شده استفاده کنید.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.