2023/09/25
۱۴۰۲ دوشنبه ۳ مهر
قسط بندی مهریه چگونه است

قسط بندی مهریه چگونه است

اگر شما هم به فکر قسط بندی کردن مهریه همسرتان هستید شرایط آن را در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاین- مهریه نوعی بدهی است که مرد در هر شرایطی در صورت مطالبه همسرش باید آن را بپردازد اما اگر زوج پول نداشت تمام این مبلغ را به صورت یکجا به زوجه پرداخت کند و در واقع دچار اعسار بود می‌تواند درخواست کند مهریه قسط بندی شود.

 

تابناک به نقل از مجله دلتا نوشت: به طور کلی مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج مرد متعهد می‌شود تا پس از ازدواج به همسر خود پرداخت کند. این مال می‌تواند به صورت نقدی، سکه، طلا و سایر اموال منقول یا غیر منقول باشد، با این حال گاهی زوج به دلیل عدم توانایی در پرداخت که اصطلاحا اعسار از پرداخت مهریه نامیده می‌شود این مقدار برای زوج قسط ‌بندی و طی قسط‌ های معینی به زوجه پرداخت می‌کند.

 

شرایط قسط بندی مهریه چیست

در قوانین مرتبط با مهریه و نحوه تقسیط مهریه، میزانی برای قسط و اقساط مهریه مشخص نشده است و حتی ملاکی هم برای آن ارائه نشده است و تماما اختیار تعیین آن به قاضی رسیدگی کننده پرونده محول شده است.

 

بیشتر بخوانید: گزارشی ‌از زندگی زندانیان مهریه

 

به عبارت دیگر این قاضی است که با توجه به مهریه و میزان آن، شرایط مالی زوج و دفاعیات زوجه، نحوه قسط بندی مهریه و میزان پیش قسط مهریه را تعیین می‌کند. بنابراین، مبلغ اقساط مهریه یا همان میزان اقساط مهریه برای همه یکسان نیست و در هر پرونده و در هر شعبه، قاضی دادگاه خانواده به صورت موردی تصمیم گیری می‌کند.

مهریه را چگونه می توان قسط بندی کرد

اگر قسط های مهریه را ندهیم چه می‌شود

برخی مردان تصور می‌کنند بعد از پرداخت چند قسط مهریه می‌توانند دیگر آن را نپردازند اما باید به این مساله توجه کرد که در صورت عدم پرداخت این دین، مهریه از حالت اقساط به حالت حال درمی‌آید و اصطلاحا این دین حال می‌شود و با منتفی شدن حالت اقساط مرد مجبور خواهد شد تا تمامی آن را به شکل نقد بپردازد و دیگر امکان قسطی شدن مهریه وجود ندارد.

 

بیشتر بخوانید: گزارشی از مهریه‌های عجیب و غریب عروس خانم‌ها

 

به علاوه لازم به ذکر است، عدم پرداخت پیش قسط مهریه و همچنین ادعای عدم ‌توانایی پرداخت پیش قسط مهریه در صورتی که در دادگاه پذیرفته نشود، موجب صدور حکم جلب زوج خواهد شد.

 

عدم پرداخت مهریه تا ۱۱۰ سکه تمام بهار آزادی یا معادل آن با شرایطی که در قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی به آن اشاره شده است از موجبات صدور حکم جلب شوهر خواهد بود. از سوی دیگر می‌توان پرداخت بر اساس تاریخ مشخصی منظم کرد و مثلا با جلو انداختن یک قسط، قسط‌های بعدی را در اول، وسط یا آخر ماه داد. اگر هم تاریخ پرداخت مهریه با یک روز تعطیل مصادف باشد، باید روز بعد برای پرداخت مهریه به دادگاه مراجعه کرد.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.