2024/04/19
۱۴۰۳ جمعه ۳۱ فروردين
کرونا در مادر باردار و شیرده ؛چه باید کرد؟

کرونا در مادر باردار و شیرده ؛چه باید کرد؟

اگر شما باردار هستید یا در دوران شیردهی به نوزادتان قرار دارید حتما متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان را درباره ابتلا به کرونا بخوانید.

دوات آنلاین -آیا کرونا در بارداری خطرناک است و احتمال دارد به جنین منتقل شود؟ مادران شیرده در صورت ابتلا به کرونا چه باید بکنند و آیا همچنان می‌توانند به فرزند خود شیر بدهند؟ یک متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان به این پرسش‌ها پاسخ کاملی داده است.

جنینن هم از طریق مادر به کرونا مبتلا می شود

انتقال کرونا از مادر باردار به جنین

به گزارش خبرگزاری فارس، بهار طاهرخانچی، متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان با حضور در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه کرونا از مادر به جنین منتقل می‌شود، افزود: این شایعه را از ذهن‌مان پاک کنیم که کودکان مبتلا نمی‌شوند و به سمت مراقبت هر چه بیشتر از کودمان برویم چون همه رده‌های سنی از نوزاد تا کودک مبتلا شده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه متأسفانه موارد بسیاری از ابتلای کودکان به کرونا دیده شده، یادآور شد: در ابتدای شیوع کرونا شایعات زیادی شنیدیم از اینکه بچه‌ها مبتلا نمی‌شوند اما هر چه پیش رفت دیدیم که بچه‌ها حتی از سن‌های پایین هم مبتلا می‌شوند و الان حتی موارد ابتلاء از زمان تولد گزارش شده که در برخی اوقات نوزاد بدحال شده و گاهی هم نمی‌شود، اما تستش مثبت است، این نوزاد ویروس را از داخل رحم مادر گرفته چون آنتی‌بادی که در بدن مادر تولید شده از جفت هم رد شده و به جنین و نهایتاً به نوزاد می‌رسد، به همین دلیل انتقال مادر به جنین هم اثبات و دیده شده است.

 

احتمال مرگ نوزادان بر اثر کرونا

وی ادامه داد: این‌طور نیست که بگوییم در این گروه مرگ‌ومیر نداشتیم، موارد مرگ‌ومیر هم در نوزاد و هم در کودکان دیده شده، به همین خاطر باید این شایعه را از ذهن‌مان پاک کنیم که کودکان مبتلا نمی‌شوند و به سمت مراقبت هر چه بیشتر از کودمان برویم چون همه رده‌های سنی از نوزاد تا کودک مبتلا شده‌اند و حتی موارد شدید هم داریم، در این میان باز هم از همه مهم‌تر خطر ناقل بودن بچه‌ها برای پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و افراد پر خطر است، تا علامتی در خودتان پیدا کردید سریع بچه‌ها را به خانه پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها نفرستید چون از قبل از اینکه علامت شما شروع شود پیش شما بودند و به احتمال زیاد ناقل هستند.

برای پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا چه کار کنیم

راه پیشگیری از کرونا در کودکان

این پزشک متخصص همچنین در خصوص تقویت کودکان برای پیشگیری از کرونا نیز گفت: اینکه به بچه‌ها مولتی ویتامین بدهیم یا نه امروز یک شمشیر دو لبه شده چون از زمان شیوع کرونا تحرک بچه‌ها کم شده و در خانه بدون اینکه تحرکی داشته باشند پرخوری کرده و اکثراً اضافه وزن پیدا می‌کنند و این مولتی‌ویتامین‌ها بچه‌ها را چاق‌تر می‌کند و ثابت شده که چاقی یکی از عوامل مستعد کننده به کووید ۱۹ است، بچه‌ها از ۶ ماه پیش اغلب ۶ کیلو اضافه وزن پیدا کردند. نکته دیگری که باید مطرح کنم این است که بچه‌های زیر دو سال و کودکانی که بیماری شدید قلبی و تنفسی دارند نباید ماسک نزنند، چون اکسیژن‌گیری آنها دچار مشکل شده و در این شرایط بهترین راه حل خانه ماندن است.

 

ببینید: برای پیشگیری از ابتلای کودکان به کرونا چه کار کنیم

 

طاهرخانچی در خصوص تب و بروز بثورات پوستی در کودکان نیز یادآور شد: این بیماری در بچه‌ها اغلب بیماری پوستی می‌دهد، یک مدت صحبت بیماری کاوازاکی بود که یکی از عوامل بیماری کاوازاکی ویروس‌هاست که باز به صورت شناخته شده و نشده این ویروس کرونا هم می‌تواند جز آنها باشد، اما اینکه تب قطع می‌شود و بعد بثورات مشخص می‌شود احتمال زیاد ممکن است بیماری روزئولا که یک ویروس خود محدود شونده است باشد که در این فصل شایع بوده و خودبه‌خود هم از بین می‌رود.

 

تشخیص کرونا با بیماری‌های دیگر

وی در پاسخ به اینکه از کجا می‌توانیم تفاوت کرونا را با سایر بیماری‌ها تشخیص دهیم، عنوان کرد: آن‌قدر علائم شبیه بوده و بنا به فصل تغییر می‌کند که تشخیص آن مشکل است، اوایل بیشتر بیماران با علائم تنفسی مراجعه می‌کردند وقتی به سمت تابستان رفتیم بیشتر با علائم گوارشی همراه بود و الان بیماران یک ترکیبی از علائم گوارشی و تنفسی دارند، به همین دلیل فقط با تست می‌توان تشخیص داد که تست هم متأسفانه تا پنج روز اول جواب درستی نمی‌دهد و قابل اعتماد نیست و در روز هشتم هم در بهترین حالت ۲۱ درصد پاسخ‌ها صحیح نیست. اما خواهش ما از پدران و مادران این است که در این پاندمی هیچ تبی را به حساب تب دندان و باد کولر و دیگر موارد نگذارند و بچه اگر تب‌دار و بی‌حال است حتماً مراجعه پزشکی داشته باشند.

 

ببینید: تفاوت‌های کرونا با سرماخوردگی و آنفلوآنزا از زبان دکتر علیمردانی

 

متخصص بیماری‌های کودکان و نوزادان با نفی این مورد که کرونا در کودکان سه روزه خوب می‌شود، گفت: نه چنین چیزی نیست، البته صرف سرفه بدون تب و یا تبی که قطع شده نشانه ابتلاء به کرونا نیست و این علائم عموماً باید همراه با دیگر علامت‌ها باشد تا به کرونا شک کنیم، مثلاً ممکن است سرفه در این فصل بیشتر مربوط به آلرژی باشد.

مادران شیرده در صورت ابتلا به کرونا چه کار کنند

شرایط مادران شیرده در صورت ابتلا به کرونا

طاهرخانچی در پایان با تأکید بر اینکه کودکانی که نیاز به معاینات و چکاپ‌های دوره‌ای دارند، حتماً باید سر وقت مراجعه پزشکی داشته باشند، یادآور شد: خانواده‌ها به هیچ وجه معاینات و واکسن‌های بچه‌ها را عقب نیندازند چون بسیار خطرناک است. همچنین در اینجا باید یادآور شوم کرونا از طریق شیر مادر منتقل نشده و شیردهی در مادران کرونایی نیز حتماً باید ادامه پیدا کند، اگر مادر از سینه شیر می‌دهد باید قبل از شیردهی دست و محل شیردهی را با آب و صابون بشوید و با استفاده از ماسک شیردهی را انجام دهد و مادرانی هم که شیر را نگه می‌دارند می‌توانند به همین ترتیب دستگاه شیردوش را شسته و ضدعفونی کرده و بعد شیر را دوشیده و نگهداری کنند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.