2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
سن غربالگری سرطان پروستات چند سالگی است

سن غربالگری سرطان پروستات چند سالگی است

غربالگری سرطان پروستات اقدامی لازم است. توضیحات یک پزشک متخصص در این باره را بخوانید.

دوات آنلاین -سرطان پروستات باید به موقع تشخیص داده تا از پیشروی آن جلوگیری شود و درمان آن امکان‌پذیر باشد. برای این کار انجام غربالگری کاری ضروری است اما اقدامات تشخیصی در چه سنی باید صورت بگیرید؟

 

علائم اولیه سرطان پروستات

حسین کامران زاده فوق تخصص خون و آنکولوژیست در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس درباره سرطان پروستات اظهار داشت: این بیماری در آقایان به ویژه در سنین بالاتر بسیار شایع و عموما بدون علامت است؛ اما درصورت‌ مشاهده علائمی از جمله مشکلات ادراری (تکرر ادار، انسداد مجازی اداری و...) باید در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه شود. این علائم، علائم اولیه هستند و در موارد پیشرفته سرطان پروستات بسته به ارگان درگیر شده، علائمی مثل درگیری بافت کبد و استخوان ها متفاوت خواهند بود.

سرطان پروستات در چند سالگی شایع تر است

روش‌های تشخیص سرطان پروستات

وی در خصوص راه ساده تشخیص این بیماری گفت: مراجعه به اورولوژیست ها برای شناسایی سرطان (به ویژه سرطان پروستات) با استفاده از آزمایش ساده خون و معاینه فیزیکی می تواند به راحتی منجر به تشخیص این بیماری شود. این بیماری معمولا در دهه پنجم و ششم زندگی خود را نشان می‌دهد و توصیه می‌شود که آقایان حداقل سالی یک بار جهت انجام آزمایش خون و معاینه فیزیکی به مراکز درمانی اورولوژی مراجعه کنند.

 

بیشتر بخوانید: مردان بیشتر به چه سرطان‌هایی مبتلا می‌شوند

 

کامران زاده فوق تخصص خون و انکولوژیست با اشاره بر درمان دارویی بیماری های پروستات ذکر کرد: اکثر بیماری های پروستات با دارو درمان می‌شود و در موارد خاص بیمار نیاز به جراحی پیدا می‌کند. عمل جراحی پروستات یک عمل ساده است و اختلال خاصی را برای بیمار ایجاد نخواهد کرد.

 

آیا این سرطان قابل پیشگیری است

وی با تاکید بر اینکه دارو و یا رژیم غذایی خاصی برای جلوگیری ازسرطان پروستات تعریف نشده گفت: راهی برای پیشگیری از وقوع این بیماری وجود ندارد. دارو هایی برای این بیماری تعریف شده اند؛ اما به دلیل عوارض جانبی زیاد و عدم صرفه اقتصادی، این دارو ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

 

بیشتر بخوانید: نشانه‌های سرطان در مردان چیست

 

بهترین راه برای پیشگیری از این بیماری در مرحله اول، تشخیص زودهنگام آن است. همچنین عواملی از جمله چاقی، اختلالات هورمونی و تغذیه نامناسب نه تنها سرطان پروستات، بلکه احتمال بروز تمامی سرطان هارا تشدید می‌کنند.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.