2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
سرطان پروستات؛ علایم و راه‌های تشخیص

سرطان پروستات؛ علایم و راه‌های تشخیص

یک متخصص اورولوژی همه آنچه را درباره سرطان پروستات لازم است بدانید توضیح داده است.

دوات آنلاین -سرطان پروستات در مردانی که بیش از ۷۰ سال سن دارند بعد از سرطان پوست شایع‌ترین نوع سرطان است و در میان افرادی با سن کمتر نیز شیوع زیادی دارد. تشخیص سرطان پروستات خیلی ساده انجام می‌شود و اگر این کار به موقع صورت بگیرد در اکثر موارد قابل درمان است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین سلطانی، متخصص اورولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به رشد آرام سرطان پروستات گفت: اگر چنانچه این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود معمولاً کشنده نیست و حتی از میزان مرگ پائینی نیز برخوردار است.

سرطان پروستات چگونه تشخیص داده می شود

پیشگیری از پیشروی سرطان پروستات با تست غربالگری

سلطانی، انجام تست های غربالگری در سنین پایین تر را راه حل موثری برای کنترل و پیشگیری از پیشروی سرطان پروستات دانست و توصیه کرد: افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان پروستات هستند، بهتر است از سنین پایین تر غربالگری و انجام آزمایشات دوره‌ای را انجام دهند.

 

دانشیار دانشگاه تاکید کرد: اگر چنانچه این بیماری در سنین پایین تر تشخیص داده شود، طول عمر این بیماران به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

 

این متخصص اورولوژی، با اشاره به اینکه مصرف برخی مواد غذایی مثل گوجه فرنگی و یا گیاهان دارویی در درمان و یا ابتلا به سرطان پروستات تاثیری ندارد، گفت: اطلاعاتی درباره این موضوع که این مواد غذایی و یا میزان مصرف این مواد چقدر باشد در دسترس نیست و این مطالب پایه و اساس علمی نداشته و این مطالب تعریف نشده است.

 

وی تاکید کرد: راه پیشگیری خاصی برای عدم ابتلا به سرطان پروستات وجود ندارد و تنها راه تشخیص این بیماری در مراحل زودرس، تست های غربالگری است.

سرطان پروستات چه دلایلی دارد

دلیل ابتلا به سرطان پروستات

وی با بیان این مطلب که ریسک فاکتورهای خاصی برای بروز سرطان پروستات وجود ندارد، توضیح داد: بروز این سرطان دلیل خاصی ندارد و تقریباً علت بروز آن ناشناخته و تنها علتی که شانس ابتلا به این سرطان را بالا می برد، عوامل ارثی و ژنتیکی است.

 

سلطانی تاکید کرد: افرادی که فامیل و یا اعضای خانواده درجه یک در سنین پایین (کمتر از ۵۵ تا ۶۰ سال) به این سرطان مبتلا شده اند، در این افراد احتمال بروز این سرطان به مراتب بیشتر از سایرین است.

سرطان پروستان را چگونه می توان تشخیص داد

روش تشخیص سرطان پروستات

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره روش های تشخیص این بیماری توضیح داد: تست psa از جمله تست های غربالگری است که برای تشخیص این بیماری از سنین ۵۰ سالگی انجام می شود و اگر چنانچه سابقه سرطان پروستات در خانواده درجه یک وجود داشته باشد هم توصیه می شود اولین تست های غربالگری از سنین ۴۰ سالگی آغاز شود.

 

بیشتر بخوانید: مردان بیشتر به چه سرطان‌هایی مبتلا می‌شوند

 

وی با بیان اینکه تست هایی همانند سونوگرافی معیاری برای تشخیص سرطان پروستات نیست خاطرنشان کرد: سرطان پروستات، سرطان خاموش و پنهان شناخته می شود. معاینات بالینی نیز در تشخیص این سرطان کاربرد چندانی ندارد، چرا که اگر پروستاتی تبدیل به سرطان شده باشد و در معاینه بالینی تشخیص داده شود، سرطانی بسیار پیشرفته است.

 

سلطانی ادامه داد: سرطان های درجه پایین و متوسط معمولاً در معاینات بالینی قابل شناسایی نیستند.

 

علائم سرطان پروستات چیست

سلطانی درباره علائم اولیه این بیماری نیز توضیح داد: بخش عمده افرادی که مبتلا به سرطان پروستات می شوند هیچ علامت بالینی ندارند ولی با کمک تست های غربالگری که دارای حساسیت های بالایی نیز هستند می توان این سرطان را تشخیص داد.

 

بیشتر بخوانید: علایم اولیه سرطان چیست

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، یادآور شد: این بیماری علامت مشخصه و اختصاصی خاصی ندارد به این معنی که فردی که بزرگی خوش خیم پروستات هم دارد همان علائم ادراری را دارد که ممکن است فردی مبتلا به سرطان پروستات داشته باشد چرا که هیچ علامت اختصاصی برای سرطان پروستات وجود نداشته وفقط و فقط در تست های غربالگری سریع و ساده این بیماری تشخیص داده می شود.

سرطان پروستات چه درمان هایی دارد

چه درمان‌هایی وجود دارد

سلطانی با اشاره به روش های درمانی و دارویی سرطان پروستات خاطرنشان کرد: بر اساس نمونه برداری که در سرطان پروستات انجام شده تصمیم گیری می شود که برای بیماران چه درمان هایی انتخاب شود، بنابراین درمان ها یا بصورت اعمال جراحی هستند و یا درمان ها ترکیبی از پرتودرمانی و یا هورمون درمانی انتخاب می شوند.

 

وی ادامه داد: به طور کلی افرادی که سن زیر ۷۵ سال دارند و یا با استیج های پایین و یا متوسط بیماری روبرو هستند و یا بطور کلی هر فرد زیر سن ۷۵ سال مبتلا به سرطان پروستاتی که امکان عمل جراحی برای وی وجود دارد، اولویت جراحی است و بسته به این که پاتولوژی بعد از عمل درگیری پروستات و یا فراتر از پروستات را گزارش دهد ممکن است ترکیبی از پرتو درمانی و یا هورمون درمانی را در نظر بگیریم.

 

این متخصص اورولوژی گفت: برخی از بیماران نیز از اعمال جراحی خودداری و یا در مقابل عمل جراحی مقاومت می کنند، در مواقعی که سطح بیماری بالاترباشد باید درمان های ترکیبی طولانی مدت پرتودرمانی و هورمون درمانی انجام شود که ممکن است این درمان ها در بازه زمانی بیش از دوتا سه سال بطول بینجامد.

 

سلطانی درباره افرادی که مبتلا به بیماری های سیستمیک هستند نیز توضیح داد: در مواردی که فرد مبتلا به بیماری های سیستمیک است به این معنی که بعد از ابتلا به سرطان پروستات ستون فقرات و یا استخوان ها درگیربیماری شده باشد، درمان های دیگری همانند برداشتن همزمان دوبیضه و شیمی درمانی زودرس در دستورکار است.

 

وی در مورد افرادی که پس از ابتلا به سرطان پروستات تحت درمان قرار گرفته اند نیز خاطرنشان کرد: در این بیماران پس از طی کردن مراحل درمان وانجام اعمال جراحی لازم است پاتولوژی نهایی نیز انجام شود، این اقدام نشان می دهد که بیماری در چه سطحی قرار دارد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه تاکید کرد: به طور نرمال یک ماه بعد از عمل جراحی باید تست های psa مجدداً تکرار شود و با توجه به این که چه میزان بیماری به پایین ترین حد خود رسیده باشد تصمیم گیری های بعدی انجام خواهد شد.

 

وی ضرورت انجام آزمایش های دوره‌ای در افراد درمان شده را در بازه زمانی بین ۵ تا ۱۰ سال ضروری دانست و خاطرنشان کرد: بعد از انجام عمل جراحی در صورتی که بیماری عود نکند باید با اقداماتی نظیر آزمایش های psa، آنزیم ها، عکس قفسه سینه، اسکن استخوان وضعیت بدن و اطمینان از درمان پیگیری و انجام شود.

 

سلطانی تاکید کرد: به طور کلی نحوه درمان و پیگیری های بعد از عمل به جواب پاتولوژی بعد از جراحی بستگی دارد ولی قالب کلی به این شکل است که باید بیماران در بازه زمانی پنج تا ۱۰ ساله بعد از عمل تحت نظر باشند.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.