2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
برای تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی چه کار کنیم

برای تقویت سیستم ایمنی بدن با طب سنتی چه کار کنیم

یک متخصص طب سنتی راه‌های تقویت سیستم ایمنی بدن را شرح داده و هشدار داده فریب مدعیان قلابی را نخورید.

دوات آنلاین -طب سنتی برای تقویت سیستم ایمنی بدن توصیه‌های بسیار مهمی دارد که با رعایت آنها می‌توانیم خودمان را بیش از قبل در برابر بسیاری از بیماری‌ها مقاوم‌تر و از ابتلا به مریضی‌ها پیشگیری کنیم. این توصیه‌ها برای مقابله با کرونا و آنفولانزا نیز مفید است.

 

تاثیر سبک زندگی سالم

به گزارش خبرگزاری مهر، فاضله حیدریان مقدم، متخصص طب سنتی، پیروی از سبک زندگی سالم زندگی را برای تقویت سیستم ایمنی مؤثر دانست و خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین فاکتورها در ارتقا سیستم ایمنی بدن تنظیم ساعت خواب و بیداری است.

 

متخصص طب سنتی دانشگاه با بیان اینکه اساسی‌ترین تنظیمات بدن از جمله سیستم ایمنی، مغز و اعصاب، غدد درون ریز و حتی گوارش، تحت تأثیر خواب عمیق است گفت: تنها زمانی که خواب عمیق می‌شود ارگان‌های مختلف بدن خود را بازسازی و تنظیم می‌کنند.

خواب و استراحت به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند

نقش خواب در تقویت سیستم ایمنی بدن

حیدریان مقدم اولویت خواب و استراحت کامل را برای ارتقا سیستم ایمنی بدن ضروری ذکر کرد و افزود: حدود ساعت ۱۱ شب تا چهار صبح برخی هورمون‌هایی که برای سلامت بدن بسیار ضروری هستند در خواب ترشح می‌شوند و اگر فردی در این ساعات بیدار باشد، قطعاً این هورمون‌ها نمی‌توانند به طور مناسب در بدن ترشح شوند.

 

وی در ادامه با بیان این مطلب که با سردتر و خشک شدن هوا طب ایرانی و دانشگاهی توصیه‌های کاربردی با این هدف که در این فصول چه بخوریم و چه نخوریم را به مردم توصیه می‌کند، خاطرنشان کرد: باید از رژیم‌های خاصی در این فصول استفاده کنیم.

فست فود برای سیستم ایمنی بدن مضر است

خوراکی‌هایی که نباید بخوریم

این متخصص طب سنتی، در ادامه پرهیز از مصرف غذاهای ترش، شور، پر ادویه، تند، سرخ کردنی‌ها، فست فودها را مورد تاکید قرار داد و استفاده از غذاهایی آبکی مثل سوپ، آش و یا نخود آب را برای فصل پاییز گزینه بسیار مناسب دانست. وی افزود: این غذاها می‌توانند علاوه بر تقویت سیستم ایمنی بدن، در زمان بیماری نیز طول درمان را کاهش دهند.

 

حیدریان مقدم با اشاره به اینکه مبتلایان به یبوست نسبت به سایرین بیشتر مستعد ابتلاء به انواع بیماری‌های عفونی هستند توضیح داد: یبوست موجب می‌شود تا انباشت مواد زائد در بدن فرد بیشتر شود چرا که بدن را با انباشت و تجمع مواد زائد روبرو می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: چگونه بفهمیم سیستم ایمنی بدنمان ضعیف است

 

وی گفت: به طور معمول دفع ادرار، مدفوع و یا تعریق، راه‌های خروج و تجمع مواد زائد در بدن هستند که باید با رعایت اصول تغذیه‌ای این مواد از بدن خارج شوند.

 

حیدریان مقدم با بیان اینکه دفع گوارشی، ادرار، تعریق و دفع ترشحات مخاطی به‌ترتیب به پاکسازی گوارشی، خون و اعضا کمک می‌کنند تاکید کرد: اگر دفعی بیش از حد نیاز چون اسهال، تکرر زیاد ادرار و تعریق زیاد باشد یا به‌عکس کاهش دفع در یبوست‌ها و احتباس ادرار و عدم‌دفع عرق صورت گیرد، تعادل مواد بدن به‌هم می‌خورد و کسالت و بیماری رخ می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید: پیشگیری از بیماری‌های پاییزی با طب سنتی

 

متخصص طب سنتی دانشگاه خاطرنشان کرد: با باقی ماندن مواد زائد در بدن این مواد در بدن باقی می‌ماند و زمینه را برای ابتلای بیشتر به انواع بیماری‌ها فراهم خواهد شد.

انجیر برای سیستم ایمنی بدن مفید است

خاکشیر و انجیر را دست کم نگیرید

وی با بیان اینکه خاکشیر به عنوان یک ملین آرام شناخته می‌شود گفت: مصرف خاکشیر ضمن افزایش حرکات روده به پیش‌گیری و درمان یبوست کمک می‌کند. شربت خاکشیر در صورتی که با آب گرم تهیه شود به درمان یبوست کمک می‌کند و در طب سنتی از خاکشیر برای پاکسازی روده‌ها و درمان بیماری اسهال استفاده می‌شود.

 

حیدریان مقدم افزود: مصرف خاکشیر به صورت ناشتا و با آب گرم می‌تواند راهکار مؤثری برای رفع یبوست باشد.

 

این متخصص طب سنتی، در ادامه استفاده از انجیر را یکی دیگر از گزینه‌های کمک به رفع یبوست دانست و اظهار کرد: می‌توانید انجیر خشک را یک شب قبل در آب بخیسانید و صبح ناشتا همراه با آبی که در آن خیسانیده است میل و یا قبل از هر وعده غذایی دو عدد انجیر استفاده کنید.

 

مراقب باد باشید

وی با اشاره به اینکه هوای سرد یکی از مهم‌ترین عوامل ابتلاء به عفونت‌های ویروسی است توضیح داد: باید سر و صورت، بینی و سینوس‌ها در معرض باد سرد قرار ندهیم و در زمستان با پوشاندن این نواحی احتمال ابتلاء به بیماری‌های عفونی را به میزان قابل توجهی کم کنیم.

 

بیشتر بخوانید: دلایل و علایم خشکی مغز چیست

 

متخصص طب سنتی در ادامه ضرورت شستشوی مکرر دست‌ها، پوشیدن ماسک، استفاده از مواد ضد عفونی کننده و رعایت فاصله اجتماعی را در اپیدمی کرونا و پیشگیری از سایر بیماری‌های شایع فصل سرما ضروری دانست.

 

حیدریان مقدم با بیان این مطلب که طب سنتی دانشگاهی کاملاً بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته ادامه داد: تمامی توصیه‌های ارائه شده توسط پزشکان طب سنتی ایرانی بر پایه پژوهش و تحقیق شکل گرفته و اثر گذاری این علم در سلامت جامعه به اثبات رسیده است.

آب سیب شیرین سیستم ایمین بدن شما را تقویت می کند

خوراکی‌هایی که باید بخوریم

وی با اشاره به اهمیت تقویت سیستم ایمنی بدن خصوصاً در دوران بحران کرونا گفت: مصرف روزانه آب سیب شیرین، شیر بادام، حریره بادام، دمنوش عناب و شربت آب و عسل می‌تواند به میزان قابل توجهی به افزایش سیستم ایمنی بدن کمک کند.

 

حیدریان مقدم به مبتلایان به کرونا نیز توصیه کرد: در فاز اول و حاد این بیماری که معمولاً با تب و بدن درد و حال عمومی وخیم روبروست، استراحت حرف اول را می‌زند بنابراین باید مبتلایان به این موضوع توجه داشته باشند که با استراحت کافی و مصرف مایعات فراوان می‌توانند به میزان قابل توجهی به مهار بیماری کمک کنند.

 

وی پرهیز از مصرف دمنوش هایی با مزاج گرم همانند زنجبیل و آویشن را ضروری ذکر کرد و استفاده از دم نوش عناب، گل ختمی، لعاب به دانه و نشاسته را برای بهبود روند بیماری مؤثر ذکر کرد.

 

مصرف آب سیب و لیموشیرین و پرهیز از استفاده از آب میوه‌های ترش یکی دیگر از توصیه‌های دکتر حیدریان مقدم برای تسرع روند بیماری کرونا بود.

 

وی در ادامه پاشویه با گیاه پنیرک و یا آبی که در آن کاهو خیسانده شده، مصرف استامینوفن و مایعات فراوان را برای کاهش تب در مبتلایان به کرونا و آنفلوانزا ضروری ذکر کرد.

 

بدن خود را گرم کنید

گرم کردن بدن در فاز دوم بیماری و زمانیکه بیماری کمی کنترل شده یکی دیگر از توصیه‌های این متخصص طب سنتی دانشگاه بود. وی افزود: قدم زدن آهسته، شروع فعالیت‌های محدود فیزیکی، استفاده از دم نوش عناب، شربت آب و عسل، لعاب به دانه و یا سه پستان می‌توانند به میزان قابل توجهی روند بهبودی را سریع‌تر کند.

 

حیدریان مقدم با اشاره به خواص شگفت انگیر شیر و زردچوبه گفت: این نوشیدنی می‌تواند علاوه بر افزایش سطح ایمنی بدن اثرات التیام بخشی نیز داشته باشد.

 

وی در ادامه مصرف دم نوش بابونه را برای دردهای استخوانی شدید و دمنوش گل گاو زبان شیرین را نیز برای ایجاد رفع اضطراب و کاهش دردهای عضلانی مؤثر دانست.

 

متخصص طب سنتی دانشگاه در ادامه استفاده از روغن‌هایی همانند بابونه و روغن زیتون را تسکین دهنده مؤثری ذکر کرد.

 

حیدریان مقدم در خاتمه خطاب به عموم مردم تاکید کرد: درمان‌های مدعیان دروغین طب سنتی برای درمان کرونا را باور نکنید، چرا که با توجه به قوانین درمانی کشور و استانداردهای بین المللی تأیید داروها، هیچ گونه تجویز دارویی و درمانی نباید بدون شواهد و مستندات علمی، صورت گیرد و بنابراین اعلام عمومی مطالب فاقد پشتوانه‌های تحقیقاتی بالینی در رسانه‌های رسمی و فضای مجازی کاملاً اشتباه است.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.