2024/05/22
۱۴۰۳ چهارشنبه ۲ خرداد
نقدی بر قسمت آخر سریال دل

نقدی بر قسمت آخر سریال دل

دلیل نقدهای منفی بر سریال دل چه بود و چه ضعف‌هایی در این سریال وجود داشت؟

دوات آنلاین -سریال دل بازتاب‌های زیاد داشت. از یک سو منتقدان زیادی نقدهای مختلفی را بر آن وارد دانستند و از سوی دیگر این سریال با فروش بالا نشان داد مخاطبان زیادی دارد. هر فیلم و سریالی موافقان و مخالفانی دارد و منوچهر هادی در طول پخش دل نشان داد نقدها را می‌شنود و برخورد منطقی در برابر آنها دارد. آنچه در ادامه می‌خوانید نقدی منفی بر قسمت آخر سریال دل است که روزنامه خراسان منتشر کرده است.

 

دل؛ سریالی پرحاشیه

سریال پرحاشیه دل بالا خره در قسمت چهلم به پایان رسید و سرنوشت شخصیت‌های اصلی آن روشن شد. این مجموعه از همان قسمت‌ های ابتدایی تا قسمت‌های پایانی، به دلایل مختلف و از سوی مخاطبان و منتقدان مورد انتقاد بود. صحبت‌های سعید راد به عنوان بازیگر این سریال هم در آستانه انتشار قسمت پایانی، باعث شد موج تازه‌ای از واکنش‌های منفی به سوی «دل» روانه شود. در ادامه پس از بررسی اجمالی اتفاقات قسمت پایانی، به مرور انتقادات پرتکرار درباره این مجموعه می‌پردازیم.

کوروش تهامی در سریال دل

پایان قابل پیش‌بینی

سریال «دل» همان طور که انتظار می‌رفت، به نقطه پایان رسید و اتفاق غافلگیرکننده یا خاصی نداشت. در این مجموعه هم به سبک بسیاری از سریال‌های تلویزیونی و غیرتلویزیونی، آدم‌های بد به سرنوشتی که برای آن‌ها دور از انتظار نبود، گرفتار شدند و آدم‌های خوب و بی‌گناه قصه هم پاداش خوبی خود را گرفتند.

 

با همه اتفاقات ریز و درشتی که از ابتدا بر سر وصال «آرش» و «رستا» رخ داد ، پیش‌بینی سرنوشت این دو شخصیت در پایان قصه خیلی سخت نبود و قبلا در یکی از تیزرهای سریال هم به شکل غیرمستقیم، عاقبت «آوا» نشان داده شده بود، بنابراین پایان «دل» را می‌توان یک پایان متوسط و قابل پیش‌بینی دانست.

 

قصه کم‌اتفاق کند

سریال دل از همان ابتدا شروع خوبی نداشت. ماجرای ناپدید شدن شخصیت «رستا» که سرمنشا همه اتفاقات بعدی قصه بود و این که شب عروسی چه بلایی بر سر او آمده بود با ریتم بسیار کند و کم‌هیجانی روایت شد. پس از آن هم چندین قسمت طول کشید که «رستا» به خانواده خود بگوید چطور شب عروسی ناگهان گم و پس از چند روز سروکله‌اش پیدا شد. مخاطب چندین قسمت شاهد سکوت «رستا»، تلاش بی‌فایده «آرش» و واکنش‌های خنثی‌ او درباره به هم زدن عقد توسط نامزدش بود که هیچ اتفاقی را از پیش نمی‌برد. هرچند که تلاش شده بود با شخصیت‌های فرعی مانند «رابی»، «مرسده» و «فاراب» خرده‌داستان‌هایی همراه داستان اصلی روایت شود، اما ماجراهای آن‌ها هم به اندازه‌ای ظرفیت نداشت که حفره‌های قصه را پر کند. یکی دیگر از نقاط ضعف مهم سریال، کم‌اتفاق بودن آن است. یک قصه ساده عاشقانه با ریتم کند و کم‌اتفاق، نمی‌توانست تا 40 قسمت ادامه یابد، اما افزایش قسمت‌های سریال ضربه مهمی به «دل» زد و باعث شد ضعف‌های آن بیشتر به چشم بیاید.

 

تیتراژ، ویدئو کلیپ و اسلوموشن

تقریبا 6 دقیقه ابتدایی هر قسمت از سریال دل، صرف آن چه گذشت و تیتراژ ابتدایی می‌شد و هر قسمت از 3-2 دقیقه پایانی قسمت قبلی شروع می‌شد. بنابراین حدود 8 دقیقه اول هر قسمت، مربوط به تیتراژ و تکرار قسمت گذشته بود. آن چه خواهید دید و تیتراژ پایانی هم دقایقی از سریال را به خود اختصاص می‌دادند، بنابراین زمان مفید سریال بسیار کم می‌شد. علاوه بر این‌ها، در بعضی از قسمت‌های سریال نماهنگ‌هایی پخش می‌شد که یا مربوط به صحنه‌های گذشته بود  یا اگر سکانس‌های جدیدی برای آن‌ها تصویربرداری شده بود، مربوط به اتفاقات جدید نبود و قصه را پیش نمی‌برد.

 

یکی دیگر از نقطه ضعف‌های سریال نشان دادن صحنه‌های اسلوموشن بود که لحظه ویژه یا خاصی در قصه به حساب نمی‌آید، به عنوان مثال صرف بالا رفتن یک شخصیت از پله‌ها اتفاقی نیست که 3-2 دقیقه از سریال به صورت آهسته شاهد آن باشیم. این موضوع، انتقاداتی را برانگیخت که متفاوت از کم‌اتفاق بودن قصه بود؛ چرا که «دل» علاوه بر قصه‌ای لاغر، بخش‌های زاید زیادی داشت.

 

انتخاب نامناسب بازیگران

انتخاب نامناسب بازیگران سریال هم موضوعی بود که پیش از انتقاد سعید راد، توجه مخاطبان را جلب کرده بود. ساره بیات و حامد بهداد برای نقش جوانان عاشق قصه «رستا» و «آرش» مناسب نبودند و چهره‌شان با دختر و پسر جوانی که قصد داشتند زندگی مشترک‌شان را شروع کنند تناسب نداشت. سعید راد هم برای پدر آرام و بیش از اندازه منطقی «رستا» انتخاب خوبی نبود. بازی ضعیف این بازیگران به ویژه ساره بیات، باعث شد سریال از این نظر هم ضربه بخورد و مورد انتقاد قرار بگیرد. دیگر بازیگران هم به استثنای بهرام افشاری، بازی مصنوعی و غیرقابل باوری داشتند.

عکسی از سریال دل

نمایش افراطی تجملات

در سال‌های اخیر بیشتر سریال‌های نمایش خانگی، تجملات و زندگی قشر مرفه را نمایش داده‌اند، اما ایراد «دل» آن جا بود که سعی داشت با نمایش افراطی تجملات، مخاطب را سرگرم ظواهر کند و تاکید بیهوده‌ای روی زندگی لاکچری شخصیت‌ها داشت. شاید بتوان از ظواهر و تجملات برای جذب مخاطب استفاده کرد، اما این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که کارکردی در قصه داشته باشند و تاکید بیهوده‌ و ظاهری روی آن نباشد. پوشش شخصیت‌های داستان نیز همواره در طول سریال مورد انتقاد بود. بسیاری از مخاطبان می‌گفتند هیچ شخصیت ثروتمندی وجود ندارد که حتی در خانه هم در همه لحظات، شیک باشد و با کفش پاشنه بلند یا کراوات راه برود!

12jav.net

 

دیدگاه‌ها
ناشناس 1401/06/17
ی سریال آبکی و غیرواقعی با کارگردانی و بازی بسیار ضعیف و مصنوعی از خانم بیات اصلا انتظار این بازی داغون و نداشتم
ناشناس 1399/07/11
به نظر من غیر از بهرام افشاری بازی های آقای امکانیان، تهامی و خانم مقانلو و زارع هم بازی های خوبی بودن و فراز و فرود نداشتن برعکس خانم ناصر که بعضی جاها بازی خیلی خوب و بعضی جاها خیلی مصنوعی داشتن آقای بهداد و خانم بیات هم که اصلا خوب نبودن. ولی در کل به نظرم غیر از آب بستن به سریال نمیشه خیلی ایراد گرفت ازش، تو سینمایی که مطرب و خوب بد جلف میشن پرفروش این سریالی که انقدر مخاطب تا 10 ماه دنبالش کردن رو باید رو سرمون بزاریم! یه نگاه به شرایط سینمامون بکنین بعد انقدر ایراد بگیرین لطفا
مهسا 1399/07/07
معرکه ترین فیلم عاشقانه بود بماند که من منتظر قسمت های جدید نموندم و همش رو باهم دیدم معرکه بود واقعا ممنونم♥♥♥♥
الناز 1399/07/06
همه چیز عالی بود. هم انتخاب بازیگران هم تیتراژ هم داستان سریال. افرین به سلیقه اقای هادی ک مثل بقیه سریع نرفت دنبال دختر و پسرهای جوان 19 ساله برای عشق و عاشقی. دو انسان کامل و پخته را نشان داد ک بعد از اتمام تحصیلات و مشغول به کار شدن قصد عاشق شدن را دارند ک جایش بسیار در سینما و تلویزیون خالی بود. اقای هادی مثل همیشه گل کاشتی بی نهایت سپاس گذارم
شایسته 1399/07/04
بنظرمن خوب بود
شایسته 1399/07/04
بنظرمن خوب بود عاشقانه بود ومن همینو دوس داشتم ولی اگه قسمتش کمتر میشد بهتربود
مهسا 1399/07/04
قصه خوب بود ولی همونطور که گفته شده بازیگران اصلا درست انتخاب نشده بودن کلا این داستان توی دوازده تا سیزده قسمت باید تموم میشد اینقدر خسته کننده شده بود که خودم به شخصه فیلمو میبردم جلو و اتفاقای کوچیکی که میوفتاد رو فقط میدیدم
سارا 1399/07/04
همه چی یهو خوب شد و همه ی شخصیت های منفی در یه قسمت مردند ، من مانکن و عاشقانه رو بیشتر دوست داشتم.
ناشناس 1399/07/03
داستان خوب ولی کارگردانی بسیار ضعیف

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.