2024/06/24
۱۴۰۳ دوشنبه ۴ تير
چند نوع ویروس آنفولانزا داریم؟

چند نوع ویروس آنفولانزا داریم؟

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره آنفولانزا توضیحات مهمی داده است که در این مطلب می‌خوانید.

دوات آنلاین -آنچه ما به عنوان آنفولانزا می‌شناسیم درواقع بیماری‌هایی است که از چند نوع ویروس مشابه ناشی می‌شود.  رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره انواع این ویروس توضیح داده است.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان مسیح دانشوری، دکتر پیام طبرسی با بیان اینکه هر ساله و با شروع فصل سرما و پاییز  بیماری آنفولانزا شیوع پیدا می‌کند، اظهار کرد:‌ معمولا بین ۳ تا ۴ ماه با این بیماری درگیر هستیم که در برخی موارد منجر به بروز شرایط حاد بیماری و یا حتی فوت بیماران می‌شود.

 

مهم‌ترین سویه‌های ویروس آنفولانزا

وی با بیان اینکه ویروس آنفولانزا از ویروس‌های تنفسی قدیمی‌است، گفت: در حال حاضر دو سویه از ویروس آنفولانزا در حال چرخش در جوامع است که سویه A یا همان H۱N۱ معروف مربوط به این سویه است و یکی H۳N۲ و دیگری آنفولانزای B با دو زیرگونه است.

 

وی در توضیح سویه‌های مختلف آنفولانزا، بیان کرد:‌ آنفولانزا B  معمولا با بیماری و اپیدمی محدودتری بروز پیدا کرده و نسبت به آنفولانزا A از شدت کمتری برخوردار است؛ هرچند آنفولانزا B  هم می‌تواند بیماری شدید ایجاد کند، ولی آنفولانزا  A به خصوص H۱N۱  عمدتا منجر به بروز بیماری‌های شدید و حتی مرگ بیمار می‌شود.

ویروس آنفولانزا انواع مختلف دارد

علایم مشابه با کرونا

طبرسی با بیان اینکه علایم بیماری آنفولانزا عمدتا مشابه کروناست، عنوان کرد:‌ با این حال تفاوت‌هایی نیز در این علایم وجود دارد؛ به عنوان نمونه علایم آنفولانزا ناگهانی بوده و در اکثر افراد با بروز تب، بدن درد شدید و سر درد بروز می‌کند؛ در حالیکه بروز کرونا در اکثر افراد می‌تواند همراه با تب نباشد؛ به عبارت دیگر بروز بیماری کرونا در ابتدا با علایم دیگر شروع شده و بعد ممکن است تب نیز بروز کند، ولی در آنفولانزا تب جزو علایم غالب بیماری است و بعد از دو یا سه روز سرفه اضافه می‌شود.

 

وی طول دوره بیماری آنفولانزا را معمولا پنج روزه بیان کرد و گفت: این در حالیست که دوره بیماری کرونا معمولا ۲ تا ۳ هفته طول می‌کشد. البته موارد عارضه دار آنفولانزا نیز بین ۲ تا ۳ هفته فرد را درگیر می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: چه طور بفهمیم آنفولانزا گرفته‌ایم یا کرونا

 

این متخصص عفونی افتراق این دو بیماری در فصل سرما، تنها از طریق علایم بالینی را بسیار دشوار دانست و ادامه داد: البته برخی علایم کمک کننده وجود دارد؛ مثلا از دست دادن حس بویایی و چشایی و یا اسهال بیشتر در کرونا دیده می‌شود تا در آنفولانزا. یا تب بیشتر از علایم غالب آنفولانزاست و ممکن است در کل سیر بیماری کرونا اصلا تب بروز نکند.

 

وی با بیان اینکه به خصوص در زمان شیوع اپیدمی تشخیص این دو بیماری بسیار مشکل بوده و باید در  برخورد با بیماران هر دو بیماری را در نظر داشته باشیم، اظهار کرد: در این میان واکسیناسیون اولین راهکاری‌است که به کاهش بار بیماری کمک می‌کند و در مورد آنفولانزا واکسن‌های شناخته شده خوبی با  اثرات نسبی تولید شده، لذا توصیه می‌شود کلیه افراد در معرض خطر یعنی افراد بالای ۶۵ سال و زیر پنج سال، افراد دارای بیماری سرطان، قند و فشار خون، بیماران قلبی، ریوی، کبدی و کلیوی مزمن، افراد دارای بیماری‌های نقص ایمنی و بخصوص خانم‌های باردار حتما امسال واکسن آنفولانزا را تزریق کنند.

 

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.