2021/09/25
۱۴۰۰ شنبه ۳ مهر
دیباچه
برای رفع حالت تهوع چی بخوریم

برای رفع حالت تهوع چی بخوریم

چه زمانی به خاطر حالت تهوه باید توسط پزشک معاینه شویم؟ چه چیزهایی بخوریم؟ حالت بدن‌مان در این شرایط چگونه باید باشد؟

دوات آنلاین-حالت تهوع موضوعی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت. علاوه بر این‌که بسیار آزاردهنده است احتمال دارد نشان‌دهنده بیماری جدی باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنیم اما برخی مواقع که حالت تهوع کم است می‌توان برخی خوراکی‌ها و روش‌های طبیعی را برای درمان امتحان کرد.

زمان مراجعه به پزشک به خاطر حالت تهوع

آیا برای حالت تهوع به پزشک مراجعه کنیم

عصر ایران نوشت: اگر حالت تهوع با استفراغ مکرر، سینه درد، مدفوع تیره یا استفراغ تیره همراه است باید به پزشک مراجعه کنید. اگر حالت تهوع برای بیش از چند روز ادامه داشته است یا علائم به سرعت وخیم می‌شوند، می‌تواند نشانه‌ای از بروز مساله‌ای جدی باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

 

به عنوان مثال، شرایطی مانند پانکراتیت (التهاب پانکراس)، انسداد روده یا حتی یک حمله قلبی می‌توانند موجب حالت تهوع شده و به مراقبت پزشکی نیاز دارند.

 

همچنین، برخی افراد به واسطه برخی شرایط هرچه بیشتر مستعد تجربه حالت تهوع هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بارداری. حالت تهوع اغلب در سه ماهه نخست بارداری به واسطه افزایش سطوح هورمون پروژسترون که می‌تواند بر گوارش تاثیر گذاشته و موجب افزایش حالت تهوع و استفراغ شود، رخ می‌دهد.

 

سابقه طولانی دیابت. این می‌تواند با گاستروپارزی (فلج معده)، شرایطی که در آن تخلیه معده با دشواری صورت می‌گیرد و می‌تواند موجب حالت تهوع پایدار شود، در ارتباط باشد.

 

بیماری بازگشت اسید معده به مری. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که اسید معده به طور مکرر بالا آمده و وارد مری می‌شود. از علائم شایع آن می‌توان به سوزش سردل، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

آب خوردن چه تاثیری در حالت هوع دارد

آب را فراموش نکنید

زمانی که با حالت تهوع مواجه هستید، غذا خوردن یا نوشیدن مایعات ممکن است دشوار باشد، اما کم آبی بدن تنها به وخیم‌تر شدن حالت تهوع منجر می‌شود.

 

زمانی که حالت تهوع در نتیجه گرما یا رطوبت شدید شکل گرفته باشد، تامین آب مورد نیاز بدن از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود. در حقیقت، حالت تهوع و استفراغ از علائم اصلی خستگی گرمایی و گرمازدگی هستند.

 

گرمای بیش از حد موجب گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود، زیرا بدن تلاش می‌کند تا دمای خود را کاهش دهد و این تغییر در فشار خون می‌تواند در قالب حالت تهوع یا استفراغ خود را نشان دهد. اما مصرف آب زیاد و هیدراته نگه داشتن بدن به خنک شدن بدن و بازگشت دمای آن به محدوده عادی کمک می‌کند.

 

اگر نوشیدن آب در زمان تجربه حالت تهوع برای شما دشوار است می‌توانید جرعه‌های کوچک آب را در طول روز بنوشید یا مصرف نوشیدنی‌های تسکین دهنده مانند چای نعناع فلفلی گرم را مد نظر قرار دهید.

 

بیشتر بخوانید: برای درمان خانگی سرفه چی بخوریم

 

نعناع فلفلی؛ درمان سنتی حالت تهوع

نعناع فلفلی به عنوان یک گزینه درمان سنتی برای حالت تهوع شناخته می‌شود، اگرچه شواهد علمی در مورد اثربخشی آن به اندازه زنجبیل قوی نیستند. با این وجود، افراد بسیاری به خواص آرامش بخش آن اشاره دارند.

 

منتول، ماده اصلی موجود در نعناع بیابانی است که می‌تواند به آرامش معده کمک کرده و از این رو، می‌تواند کرامپ و حالت تهوع را تسکین دهد.

 

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در نشریه Journal of Perianesthesia Nursing منتشر شد، نشان داد که حتی رایحه نعناع بیابانی می‌تواند حالت تهوع را تسکین دهد، اما به پژوهش‌های بیشتر برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه نیاز است.

 

با این وجود، اگر حالت تهوع و استفراغ را همراه با هم تجربه می‌کنید، نعناع فلفلی ممکن است چندان موثر نباشد، زیرا این گیاه در درجه نخست برای درمان حالت تهوع و نه استفراغ استفاده می‌شود.

 

اگر قصد استفاده از نعناع فلفلی را دارید می‌توانید آن را به صورت چای مصرف کرده یا از روغن اساسی نعناع فلفلی برای رایحه درمانی استفاده کنید. شما می‌توانید دو تا سه قطره از این روغن را به یک اسانس سوز حاوی آب اضافه کنید.

 

غذاهای ساده بخورید

غذا خوردن بیش از حد می‌تواند موجب حالت تهوع شود. زمانی که بیش از حد غذا می‌خورید، معده منبسط شده که می‌تواند موجب نفخ، سوزش سردل، و حرکت گوارشی بیش از حد شده که همگی می‌توانند به حالت تهوع منجر شوند.

 

مصرف وعده‌های غذایی کوچک‌تر با تکرر بیشتر و مصرف یک رژیم غذایی ساده و فاقد عطر و طعم‌های قوی می‌تواند به کاهش حالت تهوع کمک کند. غذا‌های ساده به راحتی قابل گوارش هستند و می‌توانند به تسکین شرایط معده کمک کنند.

 

از جمله غذا‌های ساده که می‌توانند به تسکین حالت تهوع کمک کنند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

- نان سفید یا تست

- مرغ ساده

- برنج

- سس سیب

- سوپ

- موز

- کراکر‌های نمکی

 

اگر با حالت تهوع مواجه هستید باید از مصرف غذا‌های تند و پر ادویه و نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه، آبمیوه یا الکل پرهیز کنید، زیرا همکی می‌توانند موجب تشدید علائم حالت تهوع شوند. همچنین، شما می‌توانید در زمان مواجهه با حالت تهوع مصرف رژیم غذایی برات (BRAT) که شامل موز، برنج، سس سیب و نان تست می‌شود را مد نظر قرار دهید.

زنجبیل برای حالت تهوع مفید است

زنجبیل حالت تهوع را از بین می‌برد

به گفته دانیل دیوین، پزشک متخصص بیماری‌های داخلی، زنجبیل یک درمان موثر برای حالت تهوع است. زنجبیل از خواص ضد التهاب برخوردار است که می‌تواند از گوارش پشتیبانی کرده و ترکیبات موجود در آن نیز به تسریع روند انتقال محتوای معده به روده کوچک کمک می‌کنند که می‌تواند علائم حالت تهوع را کاهش دهد.

 

تجزیه و تحلیلی در سال ۲۰۱۴ که شامل شش مطالعه می‌شد و در نشریه Journal of the American Board of Family Medicine منتشر شد، نشان داد که مصرف حدود یک گرم زنجبیل در روز برای حداقل پنج روز علائم حالت تهوع و استفراغ در اوایل دوران بارداری را کاهش داده است. همچنین، مطالعات نشان داده اند که زنجبیل می‌تواند به مدیریت علائم حالت تهوع و استفراغ در بیمارانی که دوره شیمی درمانی را طی می‌کنند، کمک کند.

 

زنجبیل را می‌توان در قالب یک مکمل مصرف کرد. همچنین، شما می‌توانید تکه‌های زنجبیل تازه را به چای اضافه کرده یا از ادویه آن به عنوان چاشنی در غذا‌های خود استفاده کنید.

 

تاثیر حالت بدن در تهوع

زمانی که با حالت تهوع مواجه هستید، ممکن است برای دراز کشیدن وسوسه شوید، اما این بهترین گزینه نیست. دراز کشیدن در زمان مواجهه با حالت تهوع می‌تواند به استفراغ منجر شود.

 

استفاده از نیروی گرانش زمین به نفع خود اهمیت دارد و سر باید بالاتر از شکم قرار بگیرد.

 

زمانی که صاف نشسته اید، نیروی گرانش به پایین نگه داشتن محتویات معده کمک می‌کند. نشستن در شرایطی که کمر صاف است یا دراز کشیدن در شرایطی که سر با کمک یک یا دو بالش در وضعیت مناسب قرار دارد، بهترین انتخاب برای تسکین حالت تهوع است.

 

حراج اول ماه اسنپ مارکت
پوشاک با سلام
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.