2021/02/28
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۰ اسفند
ناگفته هایی از زندگی پرحادثه سیروس گرجستانی

ناگفته هایی از زندگی پرحادثه سیروس گرجستانی

سیروس گرجستانی بازیگر فقید ایرانی که نقش های خاطره انگیزی بازی کرده،زندگی پر فراز و نشیبی را پشت سرگذاشت که ناگفته های زندگی او را در این مطلب بخوانید.

دوات آنلاینسیروس گرجستانی بازیگر فقید ایرانی و از چهره های پرطرفدار، زندگی پرحادثه و پر فراز نشیبی داشته است از کنارگذاشتن فوتبال به خاطر عشق به پدر دوره گرد تا ستاره شدن در سینما، او همیشه خاطر ساز بود.

 

ایسنا نوشت: سیروس گرجستانی با نام اصلی علی‌اکبر محمودزاده‌ گرجستانی ۲۵ اسفند ۱۳۲۳ در رشت به دنیا آمده بود؛ به قول خودش «رشت متمدن».  او اصالتی آذری داشت و گفته می‌شود که پدر او از باکو به ایران مهاجرت کرده بود.

زندگی سیروس گرجستانی

هشت ساله بود که پدر و مادرش به تهران کوچ کردند؛ تهرانِ ناصر خسرو، کوچه مروی. کوچه‌ای باریک و بن بست با دیوارهای کاه‌گلی و خانه‌های قدیمی. گرجستانی در خاطراتش از آن دوران به یاد می‌آورد که کلاس دوم ابتدایی، بغل‌دستی‌هایش که دو تا «بچه‌تهرون» بودند چطور پس کله‌اش می‌زدند و لهجه‌ی رشتی‌اش را مسخره می‌کردند. همین بود که باعث شد مدت‌ها در خانه جلوی آینه بنشیند و لهجه‌ی «تهرونی» را تمرین کند. او آنقدر برای این کار انگیزه و استعداد داشت که به قول خودش از کلاس سوم دیگر مثل «آنها» حرف می‌زد.

ناگفته های زندگی سیروس گرجستانی

دوران نوجوانی سیروس گرجستانی

نوجوان که بود، پدر و مادرش از هم جدا شدند و سیروس پیش مادر و ناپدری‌اش بزرگ شد. پدرش پیرمردی دستفروش و دوره‌گرد بود که خرجش را می‌داد. در نوجوانی از بازی‌کردن فوتبال در کوچه‌ها و زمین‌های خاکی محله به سمت فوتبال حرفه‌ای کشیده شد. با تشویق دور و بری‌ها به باشگاه شاهین (پرسپولیس فعلی) رفت و در تیم نوجوانان آن عضو شد. بعد از بازی در رده‌های پایین باشگاه، به دسته‌ی اول رسید و چهار سال در سطح اول فوتبال آن زمان در کنار بازیکنانی مثل همایون بهزادی و ناصر ابراهیمی بازی کرد.

 

او بیشتر وقت‌ها به جای نشستن سر کلاس درس در ورزشگاه امجدیه توپ می‌زد. بعد از اینکه با هزار زحمت دیپلمش را گرفت و با اینکه بزرگ‌ترین آرزویش رفتن به تیم ملی فوتبال ایران بود، یک روز به خودش گفت: «این نامردیه سیروس که تو بخوای ورزش کنی، فوتبال بازی کنی، بری تیم ملی، این پیرمرد کار کنه بده به تو». این شد که عشق و احترام او به پدرش به علاقه‌اش به فوتبال چربید و سیروس گرجستانی بعد از گرفتن دیپلم، فوتبال را برای همیشه کنار گذاشت و رفت سر کار.

 

به یاد می‌آورد که وقتی اولین حقوقش را گرفت، با شوق و ذوق رفت برای قدردانی از پدر پیرش. می‌خواست اولین حقوقش را به پدرش بدهد و از آن به بعد او از پدرش مراقبت کند. به محل اقامت پدرش که اتاقکی بود در مسافرخانه‌ای محقر در ناصرخسرو رفت اما کسی از پیرمرد خبری نداشت. به پاتوق او که قهوه‌خانه‌ای بود هم رفت اما باز خبری نبود. بعد از ماه‌ها جست‌وجو و حتی سر زدن به پزشکی قانونی، خبری از پدر نشد که نشد. او با حقوق ماه اول کاری‌اش که قرار بود خرج نگهداری از پدر باشد، دست آخر دو عروسک چینی خرید و گذاشت سر طاقچه که تا آخر عمر نگاه کردن به آنها، یاد پدر و سرنوشت مبهم او را برایش تازه می‌کرد.

بیوگرافی سیروس گرجستانی

اولین شغل سیروس گرجستانی

اولین کار سیروس گرجستانی انبارداری در کارخانه‌ی «آزمایش» بود. آنجا با مرحوم «هادی اسلامی» آشنا می‌شود. هادی که در کارخانه، زیردست سیروس بود به دوست نزدیک او تبدیل شد اما بعد از یک سال او کارخانه را ترک می‌کند تا اینکه دو سه سال بعد این دو دوست بطور اتفاقی در نزدیکی «تئاتر شهر» به هم برمی‌خورند و اسلامی می‌گوید که وارد تئاتر شده و به گرجستانی هم پیشنهاد می‌دهد که نقشی در یک نمایش را برعهده بگیردِ؛ نقش یک «آب‌حوضی». بعد از آن در چند نمایش دیگر نقش‌های پیش پا افتاده گرفت.

 

گرجستانی در سال ۴۵ هم در دو فیلم سینمایی ظاهر شده بود اما «بازیگر سینما» نبود.

 

او که کار انبارداری را رها کرده و به استخدام وزارت فرهنگ و هنر درآمده بود، فعالیت حرفه‌ای و بدون وقفه‌ی خود در عرصه‌ی هنرهای نمایشی را از اولین سال پس از انقلاب شروع کرد. گرچه پیشتر اینجا و آنجا نقش‌های کوچکی گرفته بود اما سال ۱۳۵۸ در دو فیلم سینمایی بازی کرد و سال ۵۹ در دو فیلم دیگر؛ در سال ۶۲ در فیلم «دادشاه» به کارگردانی حبیب کاوش و تله‌تئاتر «هنگامه شیرین وصل» به کارگردانی هادی مرزبان و نمایش «مخمصه» به کارگردانی فرهاد مجدآبادی بازی کرد و بعد از آن می‌شد گفت «سیروس گرجستانی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون».

 

او بین سال‌های ۵۷ تا ۹۹ دست کم در ۶۸ اثر تلویزیونی ایفای نقش کرد که به یاد ماندنی‌ترین آنها شاید نقش‌آفرینی او در سریال «شهریار» باشد؛ نقشی که خودش می‌گوید علت خوب شدنش این بود که سر و شکل و هیبت استاد شهریار در سال‌های پیری، او را به یاد پدر پیرش می‌انداخت و به قول خودش «شهریار گرچه نقش سختی بود اما برای من آسان‌ترین نقش شهریار بود؛ برای اینکه شهریار تمام ویژگی‌های پدر خدابیامرزم - هیکلش، قیافه‌اش، حرف‌زدنش - را داشت. من در واقع پدرم را بازی کردم».

 

گرجستانی در فاصله‌ی سال‌های ۴۹ تا ۷۸ با حدود بیست و چند نمایش روی صحنه رفت و نامش در فهرست بازیگران دست کم ۴۷ فیلم سینمایی هم دیده می‌شود.

 

گرچه خودش دوست داشت به عنوان بازیگر سینما شناخته شود اما با وجود تعدد کارهای سینمایی‌اش بیشتر به عنوان بازیگر تلویزیون شناخته می‌شود که از این بابت متأسف بود. او در بسیار

 

سیروس گرجستانی

 از سریال‌های پرمخاطب تلویزیون مثل سریال «امام‌علی (ع)»، «کیف انگلیسی»، «کلاه پهلوی»، «صاحبدلان»، «متهم گریخت»، «پشت کنکوری‌ها» و «کاکتوس» بازی کرده بود اما به عقیده‌ی خودش با بازی در «پروژه‌ی اصغر فرهادی» - سریالی به نام «یادداشت‌های کودکی» که فرهادی نویسنده‌اش بود - دوران شکوفایی حرفه‌ای‌اش آغاز شد.

 

فرهادی، گرجستانی را در تئاتر «معرکه در معرکه» اثر داوود میرباقری، دیده بود؛ نمایشی که هم برای گرجستانی موفقیتی حرفه‌ای بود و هم باعث دوستی او با میرباقری شد؛ رفاقتی که منجر به همکاری آنها در دو نمایش دیگر و همچنین سریال‌های «امام علی، «شاهگوش» و «دندون‌طلا»، و فیلم‌های سینمایی «مسافر ری»، «ساحره»، و «آدم‌برفی» شد.

 

«ما همه با هم هستیم» ساخته‌ی کمال تبریزی، «قانون مورفی» ساخته‌ی رامبد جوان، «نهنگ عنبر ۲: سلکشن رؤیا» ساخته‌ی سامان مقدم، «تیغ و ابریشم» ساخته‌ی مسعود کیمیایی، «تنوره‌ی دیو» ساخته‌ی کیانوش عیاری و «زرد قناری» ساخته‌ی رخشان بنی‌اعتماد از جمله دیگر آثار سینمایی است که گرجستانی در آنها ایفای نقش کرده است.

 

قطار زندگی پر فراز و نشیب سیروس گرجستانی، صبح پنج‌شنبه ۱۲ تیر ۹۹ در بیمارستان لواسانی تهران به ایستگاه پایانی رسید.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
ناشناس 1399/04/21
خدا رحمتشون کنه سیروس گرجستانی خیلی بازیگر بااخلاق وصادقی بود .
ناشناس 1399/04/21
خیلی بازیگر خوبی بودن خدا رحمتشون کنه در گذشته واقعا کسی که میخواس به این حرفه وارد بشه واقعا تلاش میکرد ولی حالا حتما باید قیافه و پول و رانت داشته باشی برا همین بیشتر آثار تولید شده پوچ و بی محتواس
مهدی 1399/04/21
خدا بیامرزدش من که عاشق بازی و خودش بودم حیف شد از بین رفتن
Hanieh 1399/04/21
سلام.خدا رحمت کنه استاد گرجستانی رو.من کار استاد گرجستانی رو در سریال(آنام)و(متحم گریخت)خیلی دوست داشتم.
Hose in 1399/04/21
خداوند بیامرزدشان این افراد هر چند که از بین ما رفتند اما همیشه نامشان زنده هست
ناشناس 1399/04/21
بازی های جذابی داشتن خدا بیامرز 😭😭😭😭
ناشناس 1399/04/21
بازی های جذابی داشتن خدا بیامرز 😭😭😭😭
شهروز 1399/04/22
سریال متهم گریخت را ده بار بیشتر دیدم باهاش نشستم یادش بخیر
حبیب 1399/04/22
افسوس که افسوس خوردن فایده نداره. خدایش بیامرزد. انسانهای بزرگ در قلب مردم جای دارند. او یکی بود وتکرار نخواهدشد. روحش شاد
ناشناس 1399/04/22
روحش شاداین فرزندخوب ایران زمین
آیدا 1399/04/22
روحت شاد مرد بزرگ و دوست داشتنی
ناصر 1399/04/22
روحت آرام بزرگمرد...حیف.....
ناشناس 1399/04/22
روحش شاد این بزرگ مرد ....وقتی فیلم ها وسریال هایی که مرحوم نقش آفرینی کرده بودن رومیدیدم یاد خدابیامرز پدرم میفتادم مخصوصآ سریال متهم گریخت
ناشناس 1399/04/22
خدا رحمتشون کنه ،انسان دوست داشتنی و محترمی بودن و تکرار نشدنی
امیر 1399/04/22
ایشون تو قلب و یاد ما ها جا دارن و این یعنی جاودانگی
اکبر 1399/04/22
دمشون گرم
تهمینه پیروزاده 1399/04/22
خدا رحمتت کنه جای خالیت بعدها بیشتر احساس میشه به خونواده بزرگوارش و ملت بزرگ ایران تسلیت میگم
الهه از تهران 1399/04/22
خدا رحمتشون کنه واقعا عالی بازی میکردند
ناشناس 1399/04/22
بازیگر بسیار دوست داشتنی و محبوبی بودند خدا بیامرزدشون.روحش شاد. ..
امیر علی از اصفهان 1399/04/22
آقای گرجستانی عزیز ساعتها برای شادی مردم زحمت کشیدند. صد حیف برای از دست دادن بازیگری به این خوبی ،مردم ایران هیچ گاه خاطرات شما را از یاد نخواهند برد.روحت قرین رحمت
ناشناس 1399/04/22
خدا رحمتش کنه بازیگر دوست داشتنی و محبوبی بود، روحش شاد و قرین رحمت الهی
Yekta 1399/04/22
اقای گرجستانی مرد خوب و شریف و خنده روی بود بازی ایشان توی قلب ما مردم جاویدان هست ... خداوند به خانواده محترمشان صبر بده روحشون شاد و یادشان گرامی باد 😔😔😔😔😔😔😔🖤🖤🖤
ناشناس 1399/04/22
بازیگر با اخلاق ودوست داشتنی بودند روحشون شادو خدا رحمتشون کند
ناشناس 1399/04/23
روحش شاد خیلی مرد دوستاشتنی بود.
ناشناس 1399/04/23
امیری.روحش شاد مرد دوست داشتنی بود خدا رحمتش کند خیلی منو یاد خدا بیامرز کارهای پدرم می انداخت.

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.