2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
تنگه گمبیل کجا است و چگونه باید برویم

تنگه گمبیل کجا است و چگونه باید برویم

مسیر دقیق تنگه گمبیل کجا است و آنجه چه دیدنی‌ها و زیبایی‌هایی دارد؟ چه فصلی از سال برای سفر به این منطقه مناسب است؟

دوات آنلاین-رودخانه‌ای جاری و درختانی سرسبز تنگه گمبیل در استان فارس را به محلی رویایی و خیال‌انگیز تبدیل کرده‌اند. اگر قصد دارید به این منطقه سفر کنید فصل‌های بهار و تابستان بهترین زمان است تا به آنجا بروید و از قدم زدن در این منطقه بی‌نظیر و شنیدن صدای پرندگان لذت ببرید البته قبل از آن با این تنگه بیشتر آشنا شوید.

تنگه گمبیل کجا است

محل دقیق تنگه گمبیل

ایرنا زندگی نوشت: خیلی عجیب و دور نیست که تنگه گمبیل را تکه‌ای از بهشت بدانیم، چرا که این تنگه سرسبز و دیدنی را روستایی با نام «ساران بهشت‌مکان» در خود جای داده است.

از طبیعت تنگه گمبیل لذت ببرید

تنگه‌ گمبیل در منطقه سپیدان جایی نه چندان دور از شیراز قرار دارد. تنگه می‌تواند نماینده خوبی از زیبایی‌های زنجیره‌ای منطقه زاگرس باشد. رودخانه شفاف و کریستالی، درختان سر به فلک کشیده، بوته‌های گیاهان وحشی، دیواره‌های بلند و گل‌های رنگارنگ، همگی دره گمبیل دوچندان دیدنی کرده‌اند.

 

بیشتر بخوانید: در سفر به کرمان از کجاها دیدن کنیم

 

پیاده‌روی در گمبیل، تجربه قدم زدن در میان درختان گردو، انگور، زالزالک، انجیر، زرشک و تمشک وحشی و گوش سپردن به آواز پرندگان زیبا و تماشای رقص کبوتران بر بام تنگه است. در ابتدای مسیر، بلندی صخره‌ها به ۲ هزار و ۱۰۰ متر می‌رسد و در انتها، دره کمی عمیق‌تر می‌شود و تا ۲ هزار و ۴۰۰ متر ارتفاع می‌گیرد. در دل تنگه بنایی تاریخی قرار دارد که دیدن از آن خالی از لطف نیست، همچنین غاری کوچک در مسیر تنگه وجود دارد که گردشگران میل به دیدار آن دارد.

تنگه گمبیل چه دیدنی هایی دارد

زیبایی‌های تنگه گمبیل استان فارس

در مسیر تنگه، رودخانه‌ای جریان دارد که از ارتفاعات سپیدان سرچشمه می‌گیرد و با عبور از دل دره، پس از گذر از روستاهای ساران بهشت مکان و ساران سفلی و منطقه کامفیروز به سد درودزن می‌ریزد. در بخش‌هایی از تنگه، صخره‌های نزدیک به هم و بلند بالایی در دو طرف رودخانه، شما را مجبور به عبور از داخل رودخانه می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: تشکوه چرا همیشه می سوزد+راهنمای سفر

 

برای عبور از مسیر تنگه، باید چندین بار به دل رودخانه زد و از لمس خنکی آب زلال کریستالی رود، لذت برد. عمق رودخانه در قسمت‌های مختلف تنگه از ۱۰ سانتی‌متر تا ۲ متر متغیر است.

تنگه گمبیل چه آب و هوایی دارد

آب و هوای تنگه گمبیل

تنگه گمبیل به دلیل وجود رودخانه آب سرد و درختان بلندش، هوای نسبتا خنکی دارد. در فصل بهار اگرچه هوا هنوز کمی خنک است و پوشیدن لباس گرم لازم، اما دیدن زیبایی‌های غیرقابل وصف این تنگه در بهار، گردشگران را مجاب می‌کند که از اردیبهشت‌ماه قدم در دل تنگه بگذارند.

 

بیشتر بخوانید: معرفی دیدنی‌های گرگان؛از جنگل ناهارخوران تا روستای زیارت

 

تابستان بهترین زمان برای گشت و گذار در این مسیر بهشتی است. در فصل تابستان در تنگه گمبیل خبری از گرمای طاقت‌فرسا نیست. می‌توان درون رودخانه قدم نهاد و از خنکی مطبوع آب لذت برد و به نغمه پرندگان گوش سپرد. پاییز و زمستان فصل‌های سردی برای رفتن به تنگه هستند و گردشگران چندانی میل به سفر در این ایام ندارند.

چگونه باید به تنگه گمبیل برویم

مسیر رفتن به تنگه گمبیل

گردشگران برای رسیدن به این پهنه زیبای طبیعت، باید به شهرستان سپیدان در استان فارس سفر کنند. در مسیر، از چندین روستا عبور می‌کنند. نخستین روستا، برشنه است.

تنگه گمبیل محلی رویایی است

حدود ۴۰ کیلومتر راه باید رفت تا به روستای کهکران و پس از آن روستای ساران بهشت‌مکان رسید. راه زیادی نمانده تا به تنگه گمبیل برسند، تنها باید از کنار علفزارهای سرسبز یونجه و شبدر و باغ‌های میوه عبور کنند تا دره نمایان شود.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.