2021/08/03
۱۴۰۰ سه شنبه ۱۲ مرداد
پوشاک با سلام
بهرام افشاری، بهتاش سریال پایتخت، چگونه ستاره شد

بهرام افشاری، بهتاش سریال پایتخت، چگونه ستاره شد

اگرچه نقش بهتاش خاص‌ترین و پرمخاطب‌ترین نقش بهرام افشاری است اما او در فیلم‌ها و سریال‌های دیگر نیز خوب ظاهر شده است.

دوات آنلاین-بهرام افشاری اولین بار با «پایتخت 5» برای مخاطب عام شناخته شد. او که دو سال بعد از آن مجموعه دوباره با فصل ششم این سریال نام خود را بر سر زبان‌ها انداخت، اکنون سریال دل را در نمایش خانگی در حال توزیع دارد و فیلم «چشم و گوش بسته» را هم که آبان‌ماه سال 98 اکران شد ، برای انتشار در نمایش خانگی در راه دارد. به همین بهانه، چند نکته درباره نقش‌هایی که بهرام افشاری در آن‌ها دیده شده است، نوشته‌ایم.

 

کاراکترهایی قد بلند

خراسان نوشت: بهرام افشاری تا به حال در گفت‌وگوهایش اشاره کرده که در ابتدای ورود به عرصه بازیگری، فیزیک خاص و قد بلندش برای او دردسرساز شده است اما همین ویژگی افشاری باعث شده که در نقش کاراکترهای خاص به خوبی جا بیفتد و انتخاب مناسبی برای آن نقش‌ها باشد. مثلا در سریال «پایتخت» و فیلم «چشم و گوش بسته»، استفاده خوبی از قد بلند او شده و فیزیکش در این آثار کارکرد خاصی داشته است.

 

شخصیت «بهتاش» در «پایتخت 5» کاراکتری بود که عقاید، افکار و ویژگی‌های شخصیتی‌اش با دیگر اعضای خانواده «معمولی» متفاوت بود، این تفاوت نه تنها در منش و اخلاق بلکه در ظاهر او از رنگ موها یا سبک لباس پوشیدنش گرفته تا قد بلندش دیده می‌شد. در «پایتخت 6» هم او به علت قامت و دست‌های بلندی که داشت در پست دروازه‌بانی بسیار موفق بود. این مسئله در فیلم «چشم و گوش بسته» هم محوریت دارد. در این فیلم او و دوستش «بهروز»، از جنبه‌های خاصی با یکدیگر کاملا متضاد هستند و همین تضاد در فیلم لحظه‌های کمدی ایجاد می‌کند و باعث بسیاری از اتفاقات می‌شود. یکی از تفاوت‌های آنان قدشان است. قد بلند «سعید» در مقابل قد نسبتا کوتاه «بهروز» یکی از تفاوت‌های بامزه آن‌هاست.

بهرام افشاری در نقش فاریاب در سریال دل

«قدم» متفاوت با «فاراب»

بیشتر آثار سینمایی بهرام افشاری، آثار قابل دفاعی نیستند و او هنوز این شانس را پیدا نکرده که در فیلم‌های مهم، خودی نشان بدهد. او پس از شهرتی که در «پایتخت» به دست آورد بیشتر در فیلم‌های کمدی تجاری بازی کرده اما بعضی از نقش‌هایی که ایفا کرده، فارغ از کیفیت کلی اثر، از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی متفاوت و متنوع بوده و افشاری با بازی خوبش، خود را تکرار نکرده است.

 

نقش «قدم» در فیلم «کارگر ساده نیازمندیم» و «فاراب» در سریال «دل»، دو نقش کاملا متفاوتی هستند که این بازیگر تا به حال تجربه کرده است. «قدم» جوان فقیر، ساده، بی‌تجربه و عاشق‌پیشه‌ای است که در تهران کار می‌کند اما «فاراب» زندانی سابقه‌داری است که در جوانی جزو لات‌های محله بوده و حالا در بند است. او تعادل روانی ندارد، عصبی است، از همسر سابقش به علت طلاق غیابی کینه دارد و خلاصه اهل شر به پا کردن است.

 

ساده‌لوح‌های کم‌هوش

بهرام افشاری در چند فیلم و سریال‌ کمدی بازی کرده و تیپ‌های شخصیتی مختلفی را با بازی او در این آثار دیده‌ایم اما می‌توان میان دو نقش او مشابهت‌هایی یافت. «سعید» در فیلم «چشم و گوش بسته» جوان نابینایی است که می‌خواهد بر ضعف خود غلبه و شغلی پیدا کند، «انوش» در «رحمان 1400» آبدارچی یک شرکت است که دنبال گرفتن حقش از پسر رئیس خود است و علیه او و پدرش که آدم‌های سرمایه‌داری هستند، نقشه می‌کشد.

 

از لحاظ ساده‌لوح بودن و کم‌هوشی، «سعید» مشابه «انوش» است. هر دوی این شخصیت‌ها با حماقت و نقش‌های ساده‌لوحانه خود، کارها را خراب می‌کنند و همه را به دردسر می‌اندازند. بهرام افشاری به خوبی از پس نقش‌های این چنینی برمی‌آید و در خنداندن مخاطب در آثار کمدی، موفق است.

 

کوتاه‌ترین نقش‌های غیرکمدی

بهرام افشاری در سینما علاوه بر «کارگر ساده نیازمندیم»، در دو فیلم غیرکمدی دیگر مانند «عصبانی نیستم» و «لانتوری» هم بازی کرده با این تفاوت که در این فیلم‌ها حضور کوتاهی داشته است. او در «لانتوری» نقش یکی از افراد دارودسته خلافکاری به سرکردگی «پاشا» (با بازی نوید محمدزاده) را بازی می‌کند و با آن موهای تراشیده، نگاه مشکوک و قد بلندی که دارد، در همان نقش کم رنگ هم حضور مؤثری دارد.

 

بهرام افشاری کوتاه‌ترین نقش غیرکمدی‌اش را در «عصبانی نیستم» بازی کرده و نقش شاگرد املاکی را برعهده داشته است که با نشان دادن خانه‌های گران‌قیمت، «نوید» را ناامید می‌کند.

بهرام افشاری در نقش بهتاش در سریال پایتخت

بهتاش فریبا، کاراکتری متفاوت

در میان فیلم و سریال‌های کمدی که بهرام افشاری بازی کرده، کاراکتر «بهتاش» در سریال «پایتخت» متفاوت‌ترین نقش او بوده است. «بهتاش» جوان خودسر و بی‌اخلاق و فرصت‌طلبی است که با زرنگ‌بازی و سوءاستفاده از دیگران، به خواسته‌های خود می‌رسد و حرمت بزرگ ترها را هم نگه نمی‌دارد. او آدم بی‌ظرفیتی است که وقتی به جایگاه و ثروتی می‌رسد، روی دیگری از شخصیت خود را نشان می‌دهد.

 

شخصیت «بهتاش» از چند جهت با دیگر کاراکترهایی که او تا به حال در فیلم‌های کمدی بازی کرده، تفاوت دارد و می‌توان از آن به عنوان محبوب‌ترین نقش بهرام افشاری نام برد؛ اگرچه این انتقاد نیز زیاد شنیده می‌شد که بی‌ادبی این کاراکتر در فصل 6 سریال، بیش از حد بوده و تا حدی آزاردهنده شده است.

 

لوازم آشپزخانه کالا و ما
بنر خانومی
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.