2020/07/05
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
قوانین و نقش‌های بازی دورهمی شب مافیا چگونه است

قوانین و نقش‌های بازی دورهمی شب مافیا چگونه است

مافیا چه کسانی هستند؟ شهروندان چه وظایفی دارند؟ کارآگاه کیست؟ با قوانین و نقش‌های بازی جذاب شب مافیا آشنا شوید:

دوات آنلاین-شاید شما هم اسم بازی دورهمی شب مافیا را شنیده یا حتی این مسابقه را از شبکه سلامت دیده و به آن علاقه‌مند شده باشید. اگر به هر دلیلی می‌خواهید با قوانین این بازی آشنا شوید و از نقش‌های بازی شب مافیا سر در بیاورید اول باید بدانید این بازی به روش‌های مختلف انجام می‌شود اما یکی از روش‌های معتبر آن در زیر توضیح داده شده است:

 

تعداد نفرات: حداقل 7نفر (روایتگر، دو شهروند، دو مافیا یک پزشک و یک کارآگاه)

 وسایل بازی: کارت شروع بازی

فضای بازی: همه جا

 

نقش‌ها در شب مافیا

هدف بازی از بین بردن شهروندها توسط مافیا یا برعکس است. این بازی یک روایتگر دارد که از نقش همه باخبر است و بازی را مدیریت می‌کند. در شروع بازی نقش‌ها توسط روایتگر و با پخش کردن کارت تعیین می‌شود. هیچ کس نباید از نقش دیگری با‌خبر باشد و نقش خودش را هم فاش کند.

 

بازی دائما بین روز و شب در رفت و آمد است. هنگام شب تمام افراد باید چشم‌هایشان را ببندند به‌جز روایتگر که به نوبت نقش‌ها را صدا می‌زند و افرادی که آن نقش را دارند چشم‌هایشان را باز می‌کنند. درواقع روایتگر به ترتیب نقش‌های مافیا، دکتر و کارآگاه را صدا می‌زند و از آنها یک سؤال می‌پرسد.

 

مثلا مافیاها با باز کردن چشم هم همدیگر را خواهند شناخت و هم در پاسخ به سؤال روایتگر که چه کسی را خواهی کشت در سکوت به یک نفر اشاره می‌کنند و او را می‌کشند. بعد از آن مافیا چشم‌هایش را خواهد بست و دکتر بیدار می‌شود تا به این سوال روایتگر جواب بدهد که «چه کسی را نجات خواهی داد؟» او هم در سکوت یک نفر را انتخاب خواهد کرد.

 

اگر آن فرد توسط مافیا کشته شده باشد نجات پیدا می‌کند. سپس کارآگاه سعی در شناختن مافیا خواهد داشت. بعد روز خواهد شد و همه بیدار می‌شوند و روایتگر با مدیریت بازی سعی می‌کند با دادن فرصت حرف زدن به بازیکنان آنها را در شناخت مافیا کمک کند. روند کلی بازی به همین شکل است. اما هر نقش چه وظایفی دارد؟

نقش ها در بازی مافیا چگونه تقسیم می شود

بازیکنان مافیا چه کار می‌کنند

 بازیکنانی که مافیا می‌شوند باید سعی کنند با دروغ گفتن و گمراه کردن بقیه انگشت اتهام را از خودشان دور نگه دارند و در شب بازیکنان مهمی که می‌خواهند روند بازی را تغییر بدهند دانه دانه بکشند. مافیاها باید روحیه کار تیمی داشته باشند و بتوانند در سکوت شب با هم بهترین تصمیم‌ها را بگیرند.

 

بیشتر بخوانید: 10 بازی دورهمی که به وسیله خاصی نیاز ندارد

 

وظیفه شهروندها چیست

وظیفه شهروندها هم پی بردن به نقش مافیا و افشا کردن آن است. دکتر هم جزو شهروندان محسوب می‌شود و هر شب می‌تواند یکی از افرادی که فکر می‌کند مافیا او را کشته نجات دهد و به جریان بازی برگرداند. نکته مهم این‌که دکتر خودش را نمی‌تواند نجات دهد.

 

کارآگاه در شب مافیا چه وظیفه‌ای دارد

کارآگاه هم جزو شهروندان است و هر شب می‌تواند به یک نفر اشاره کرده و بپرسد که آیا این شخص جزو گروه مافیا هست یا نه. به مرور که به نقش‌ها پی برد می‌تواند کنترل بازی را در دست بگیرد و با حرف‌هایش شهروندان را قانع کند.

شب مافیا یک بازی دورهمی جذاب است

بازی مافیا در شب اول

برای درک بهتر بیایید دو روز بازی را مرور کنیم. بازی در شب اول شروع می‌شود. روایتگر فقط مافیا را بیدار می‌کند تا همدیگر را بشناسند و بعد روز می‌شود. در این مرحله هرکس برای پی‌بردن به نقش بقیه، باید دیگران را متهم کند. بازیکنان باید حواسشان به رفتار هم باشد و ببینند آیا کسی خجالتی تر است یا مثلا زیادتر حرف می‌زند یا حرف‌هایش ضد و نقیض است.  ‌وقتی یک دور همه بازیکنان حرف زدند نوبت به متهم کردن و کاندید کردن یک یا چند نفر از حاضرین به عنوان مظنونین مافیا می‌رسد. روایتگر برای کشتن افراد رای‌گیری می‌کند.

 

هر کس باید به شخصی که فکر می‌کند جزو گروه مافیا است،  رای بدهد. اگر مظنون‌ها بیش از یک نفر باشند کسی انتخاب می‌شود که بیشترین رای را از میان جمع بیاورد و از دور بازی خارج می‌شود. افراد بعد از کشته شدن نباید حرف زده یا نقش خود را مشخص کنند.

 

بعد شب می‌شود. روایتگر، مافیا را بیدار می‌کند تا یکی را بکشد. بعد دکتر برای نجات بیدار می‌شود و در نهایت هم کارآگاه.

 

در روز دوم بازی چه اتفاقاتی می‌افتد

در روز دوم یکی کشته‌ شده است (مگر آن‌که دکتر او را نجات داده باشد) و دوباره مثل روز قبل بازیکنان باید تلاش کنند تا مافیا را شناسایی کنند. بازی همین‌طور ادامه پیدا می‌کند تا زمانی که شهروندها موفق شوند تمام افراد گروه مافیا را از بین ببرند یا گروه مافیا بتواند با از بین‌بردن تک‌‌تک شهروندها برنده بازی شود.

 

منبع: جام جم

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.