2020/09/25
۱۳۹۹ جمعه ۴ مهر
کلاهبرداری کلان خانواده ایرانی در ترکیه

کلاهبرداری کلان خانواده ایرانی در ترکیه

اعضای این خانواده در استانبول در مناطق لوکس و ثروتمند‌نشین ساکن شدند و با ترفندهای کلاهبردارانه به افراد پولدار نزدیک می‌شدند. بیشتر رفت‌و‌آمد اعضای این خانواده در مکان‌هایی بود که ایرانیان در آنجا حضور داشتند.

دوات آنلاین-اعضای خانواده‌ای ایرانی که در کشور ترکیه با تأسیس شرکتی به بهانه پرداخت سود کلان موفق شده بودند حدود 50 میلیون دلار کلاهبرداری کنند، در عملیات پلیس استانبول دستگیر شدند.

 

شرق نوشت: به گزارش سی‌ان‌ان ترکی، گردانندگان این باند اعضای یک خانواده ایرانی بودند که با راه‌اندازی شرکتی هرمی از حدود دو هزار نفر در ترکیه کلاهبرداری کرده‌ و نزدیک به 50 میلیون دلار هم از این کار درآمد داشته‌اند. این شبکه روز چهارشنبه هفته گذشته با عملیات پلیس ترکیه متلاشی شد. پس از دستگیری اعضای این خانواده مشخص شد راننده آنها اطلاعات را در اختیار پلیس قرار داده و درباره اقدامات مجرمانه آنها به پلیس گفته است.

 

شروع فعالیت مجرمانه اعضای این خانواده در ایران بود. آنها چندسال قبل در ایران شرکتی را تأسیس و از افراد زیادی کلاهبرداری کردند و برای فرار از قانون به ترکیه رفتند. مدت کوتاهی بعد از اقامت این خانواده در آنتالیا، پدر خانواده با همدستی چهار فرزندش شرکت خود را در آنجا راه انداخت. آنها پس  از مدتی به استانبول رفتند تا بتوانند فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

 

اعضای این خانواده در استانبول در مناطق لوکس و ثروتمند‌نشین ساکن شدند و با ترفندهای کلاهبردارانه به افراد پولدار نزدیک می‌شدند. بیشتر رفت‌و‌آمد اعضای این خانواده در مکان‌هایی بود که ایرانیان در آنجا حضور داشتند. آنها معمولا طعمه‌های خود را در رستوران‌ها انتخاب می‌کردند و پس از نزدیک‌شدن به این افراد دست به کلاهبرداری می‌زدند.

 

روش‌های کلاهبرداری متهمان بیشتر از طریق شرکت هرمی و به بهانه سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال از جمله بیت‌کوین و بازار انرژی کشورهای مختلف مانند مالزی، امارات، اوکراین و شیلی بود. آنها با وعده سود در این سرمایه‌گذاری‌ها افراد را فریب می‌دادند و به طعمه‌های خود می‌گفتند در ازای هر صد هزار دلار سرمایه‌گذاری بعد از 24 ماه 240 هزار دلار دریافت می‌کنید. در مدت یک سال حدود دو هزار ایرانی به این خانواده پول پرداخت کرده‌اند.

 

این افراد پس از کلاهبرداری آدرس و تلفن خود را تغییر داده بودند و پس از آن بود که پلیس شکایت‌هایی در مورد اقدامات آنها دریافت و تحقیقات خود را آغاز کرده بود. در نهایت چهارشنبه گذشته از فهرست 30 نفر افرادی که به‌عنوان مظنون این اقدامات مجرمانه شناسایی شده بودند، 16 نفر دستگیر شدند و درحال‌حاضر تعدادی از اعضای باند هنوز فراری هستند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.