2020/09/22
۱۳۹۹ سه شنبه ۱ مهر
شرط پدر غزاله برای فکر کردن به سازش در پرونده آرمان

شرط پدر غزاله برای فکر کردن به سازش در پرونده آرمان

در مورد اجرای حکم و رویه قانونی صورت گرفته تکلیف ما روشن است. تنها موضوع مبهم برای ما این است که نمی دانیم سرنوشت جسد چه شده و این موضوع تنها خواسته مان است که آثاری به ما بدهند.

دوات آنلاین-از دست رفتن تنها دختر خانواده آن همه در حادثه قتل پدر و مادر غزاله را به اندوهی عمیق فرو برده است. اندوه بار تر اینکه جسد غزاله هرگز به دست آنها نرسید تا بتوانند بر مزار آن سوگواری کنند. آن سوی ماجرا اما آرمان، پسری که مهلت یک ماهه به او در حال پایان است و نفس هایش به شماره افتاده است. آرمان بعد از اعتراف صریح به قتل و رها کردن جسد در سطل زباله حرف هایش در مورد نحوه فوت غزاله را تغییر داد اما زمانی که طناب دار را بالای سرش دید بار دیگر به قتل اعتراف کرد اما در باره نحوه رها کردن جسد روی حرف های قبلی اش تأکید کرد.

 

جوان نوشت: سحرگاه ۱۱ بهمن ماه مهلت یک ماهه به آرمان پایان می گیرد، در حالی که زندگی و ادامه حیات او در گرو تنها یک چیز است و آن هم رضایت اولیای دم. گفت و گوی ها با داوود شکور، پدر غزاله در ادامه می آید:

 

 

*جلسات بسیاری برای صلح و سازش در پرونده صورت گرفته است، آرمان حدود یک ماه قبل هم برای اجرای حکم به پای چوبه دار منتقل شد و در نهایت شما مهلت یک ماهه را برای اجرای حکم معین کردید که این زمان در حال پایان است. دلیل اینکه جلسات مورد اشاره به سازش منجر نشده و حکم هم در موعد مقرر اجرا نشده است، چیست؟

جلسات برگزار شده برای این بود که آثاری از جسد دخترم غزاله پیدا کنیم و بعد از پیدا شدن جسد بخواهیم تصمیم درستی در مورد متهم بگیریم. فرصت یک ماهه هم از همین رو بوده است. اگر همان اوایل همه حقیقت گفته می شد و آثاری از جسد کشف می شد بدون تردید این موضوع در جلساتی که برگزار شده تاثیر گذار بود. متاسفانه با فریب کاری که تا کنون انجام شده است، متهم و خانواده اش قصد پنهان کاری دارند. قصد دارند ندادن جسد یا آثاری از آن روند پرونده را عوض کنند و تصور می کنند تا زمانی که ما در این بلاتکلیفی هستیم حکم قصاص را اجرا نمی کنیم. متهم می گوید که از سرنوشت جسد خبری ندارد. او ادعا کرده که جسد دخترم را در سطل زباله انداخته و دیگر از آن خبری ندارد. به خاطر همین ادعاست که ما هم برای سازش فکر نمی کنیم. این موضوع هم زمانی تغییر پیدا می کند که آنها بخواهند در این باره تغییری بدهند و آثاری را نشان بدهند تا ما هم بخواهیم در این باره فکری بکنیم که آن را اعلام خواهیم کرد.

 

* شما درباره بلاتکلیفی حرف زدید. آیا این موضوع در این شش سالی که از حادثه گذشته وجود داشته است؟

بلاتکلیفی نه به این خاطر که بخواهد اتفاق خاصی بیفتد، بلکه از این لحاظ که دنبال آثاری از فرزندمان هستیم. ما درباره اجرای حکم تکلیف مان روشن است؛ چراکه رویه قانونی آن سپری شده است. پرونده چند بار به دیوان عالی کشور رفته و اعاده دادرسی هم انجام شده است و حدود ۱۵ قاضی در این باره اعلام نظر کرده اند، بنابراین در مورد اجرای حکم و رویه قانونی صورت گرفته تکلیف ما روشن است. تنها موضوع مبهم برای ما این است که نمی دانیم سرنوشت جسد چه شده و این موضوع تنها خواسته مان است که آثاری به ما بدهند.

 

ببینید: حرف‌های مادر غزاله درباره شب اجرای حکم آرمان

 

*با توجه به تحقیقات صورت گرفته که در جریان آن هستید آیا اطمینان دارید که جسدی وجود دارد؟

صددرصد.

 

*تصور نمی کنید که زمان اجرای حکم اگر موضوعی غیر آن چیزی که درباره سرنوشت جسد مطرح شده آرمان آن را اعلام می کرد؟

 هر چیزی ممکن است و این موضوع را هم نمی شود به قطعیت گفت که درست است یا خیر. آرمان از ابتدا درباره انتقال جسد همین موضوع را مطرح کرده است در حالی که در مورد موضوعات دیگر مثل نحوه ارتکاب قتل، حرف هایش را تغییر داده است. اینکه جسد غزاله وجود داشته باشد، خواسته ای به حق است اما این امکان هم وجود دارد که آرمان در این باره درست گفته باشد؛ چراکه زمان اجرای حکم دیگر چیزی برای از دست دادن نداشت و او این زمان را هم تجربه کرده است. امیدواریم که خانواده آرمان هم به این نظر رسیده باشند که چند روز باقی مانده آخرین فرصت است فرصت یک ماهه را به چند دلیل به متهم دادیم.

اول اینکه اصرارهایی قاضی شهریاری بود که اعلام کرد امکان دارد متهم در این مهلت تعیین شده بخواهد خواسته ها را تمکین کند و در صورتی که جسد را جایی پنهان کرده باشد با ترسی که به دلش افتاده آن را اعلام کند. دیگر اینکه به خاطر دل خودمان این فرصت را هم به او دادیم.  نکته دیگر این است که تصور مان این است که قصد فریب ما را دارند.

 

*در مورد موضوعاتی مثل نحوه ارتکاب قتل و تلاش آنها تغییر دادن حقیقت و همچنین موضوعاتی مثل تمدید دفترچه بیمه یا مرخصی تحصیلی غزاله بعد از وقوع حادثه که در فضای مجازی جریان سازی شد بدون تردید باعث خدشه دار شدن روحیه شما شد که البته وکیل شما به درستی آن را شفاف سازی کرد. آیا اصرار شما برای اجرای حکم نمی تواند ناشی از عدم بازگویی حقیقت و طرح این پنهان کاری ها باشد؟

امیدوارم این موضوع قابل درک باشد که یکی از وکلای متهم روال پرونده را از مسیر صحیح آن خارج کرد و اگر این طور نبود شش سال قبل سرنوشت پرونده مشخص شده بود با این حال الان به قطعیت می گویم که حکم را اجرا خواهیم کرد.

 

*آیا پس از دادن مهلت یک ماهه خانواده آرمان برای جلب رضایت شما حاضر شده اند؟

بله. آن ها بارها به در منزل ما آمده اند که یا حضور نداشتیم و یا درخواست شان را نپذیرفتیم.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.