2020/08/03
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۳ مرداد
بهترین سن برای بارداری زنان چند سالگی است

بهترین سن برای بارداری زنان چند سالگی است

بهترین سن برای بارداری، خطرات بارداری در سن بالا و همچنین ارتباط دوقلوزایی با سن بارداری در این مطلب توضیح داده شده است.

دوات آنلاین-یکی از سوالات رایج برای زنان جوان این است که بهترین سن برای بارداری آنها چند سالگی است. یک جراح و متخصص زنان درباره سن اوج باروری خانم‌ها توضیح داده و تاکید کرده است زنان متاهلی که قصد بارداری دارند، باید در نخستین فرصت نسبت به انجام این کار اقدام کنند.

 

سن اوج باروری در زنان

زهره داودی مقدم جراح و متخصص زنان و عضو تیم مرکز درمان نابارروری ابن سینا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سنین اوج باروری زنان گفت: اوج باروری زنان در سن ۲۴ تا ۲۵ سالگی است. به طور کلی پیشنهاد می‌کنیم خانم‌ها در صورتی که قصد باردار شدن دارند، بین سنین ۲۰ تا نهایت ۳۵ سالگی به انجام این کار اقدام کنند، زیرا پس از سن ۳۵ سالگی احتمال باروری در زنان کمتر می‌شود.

 

او بیان کرد: به طور کلی با افزایش سن تخمک‌ها کیفیت خود را از دست می‌دهند و قاعدگی‌هایی که در آنها تخمک گذاری انجام می‌شود، کاهش پیدا می‌کند، تخمک‌ها به مشکل دچار می‌شوند و احتمال اینکه نوزاد به ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندروم داون مبتلا شود، افزایش پیدا می‌کند.

بهترین سن برای بارداری زنان چند سالگی است

بارداری پرمخاطره با افزایش سن

این جراح و متخصص زنان افزود: وقتی سن افزایش پیدا می‌کند، احتمال ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون بیشتر می‌شود، مادری که به این بیماری‌ها دچار است، بارداری پرمخاطره‌ای را به همراه دارد، به عبارتی با افزایش سن و دچار شدن بدن به تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی محیط رحم خانم دیگر برای رشد جنین مناسب نیست، بنابراین احتمال بروز مشکلاتی مانند سقط جنین، مرگ داخل رحمی، پره اکلامپسی (فشار خون بارداری)، دیابت بارداری و تولد نوزاد با وزن کم افزایش پیدا می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: زنان تا چند سالگی می‌توانند باردار شوند؟

 

دوقلوزایی در چه سنی بیشتر است

داودی مقدم تاکید کرد: اوج دوقلوزایی دو تخمکی در سن ۳۷ سالگی است، بارداری دوقلویی در نگاه اول خوشایند به نظر می‌رسد، اما بسیار پرمخاطره است به طوری که در این بارداری احتمال بروز مشکلاتی مانند زایمان زودرس و تولد نوزاد نارس افزایش پیدا می‌کند.

 

او تصریح کرد: در سنین بالا احتمال باروری خانم‌ها کاهش پیدا می‌کند بنابراین ما مجبور می‌شویم که در برخی موارد از روش‌های کمک باروری مانند IVF، IUI، و میکرو اینجکشن استفاده کنیم که این روش‌ها، مشکلاتی را به همراه دارند.

 

داودی مقدم یادآوری کرد: کاهش قدرت باروری زنان از سن ۳۵ سالگی آغاز می‌شود و  هر سال کمتر شده و پس از ۴۰ سالگی شدت کاهش بسیار افزایش پیدا می‌کند و احتمال بروز ناهنجاری‌های جنینی هم بیشتر می‌شود و به حدود ۵۰ درصد می‌رسد.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.