2020/01/17
۱۳۹۸ جمعه ۲۷ دي
نظر یک منتقد سینما درباره ضعف‌های سریال بوی باران

نظر یک منتقد سینما درباره ضعف‌های سریال بوی باران

کاملا مشخص است که کارگردان و نویسنده می‌خواستند تنها تعداد قسمت‌های سریالشان را بالا ببرند و هیچ تعادلی هم در این بین وجود ندارد و فقط مدام روایت‌های گوناگونی را به سریال خود اضافه کرده است.

دوات آنلاین-سریال بوی باران بعد از شروعی خوب و به دلیل حضور بازیگران مطرحی چون رضا کیانیان و رویا نونهالی به نظر می‌رسید بتواند نظر مخاطبان را جلب کند اما اکنون با انتقادهای بسیاری مواجه شده است. وقوع چند قتل پشت سر هم، ایجاد گره‌هایی که به داستان اصلی کمک نمی‌کند و ... از جمله انتقادهای مطرح شده است.

 

حسین سلطان محمدی منتقد سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با فارس، درباره این سریال گفت: داستان این سریال مدل ایرانی نیست و تمام الگوها برگرفته از فیلم و سریال‌های خارجی جنایی است. مشخص نیست در این سریال نظام قانونی شناسایی و دستگیری متهم کجاست؟

 

وی با اشاره به حضور نرگس محمدی در نقش یک ناجی در این سریال نیز بیان داشت: چرا در این سریال ما شاهد قهرمان‌های انفرادی و من در آوردی هستیم؟ در حال حاضر داستان بوی باران به جایی رسیده که بازیگرهای سریال خودشان مجرم و متهم را شناسایی می‌کنند و در آخر هم به او می‌گویند که بیا و در دادگاه شهادت بده و شاهد صحنه قتل با آنها قرار می‌گذارد تا فیلم صحنه قتل را نشانشان دهد! در این بین جای سوال است که چرا ترانه با بازی نرگس محمدی باید به دنبال برادری که جرمی را مرتکب شده برود؟ در شرایطی که او می‌تواند هرگونه اطلاعاتی خلاف آنچه پلیس فکر می‌کند دارد را در اختیار مامورین اداره آگاهی قرار دهد تا آنها خودشان بر اساس ادله مورد نظر و منطقی که برای پرونده‌های جنایی و قتل به کار می‌گیرند پیش روند. در حقیقت با تعداد قسمت‌هایی که دیدم به این نتیجه رسیدم که این نوع سریال سازی به صورت غیر مستقیم می‌خواهد عدم اعتماد به مامور در ایران را نشان دهد. به همین خاطر تک تک کاراکترها خودشان به تنهایی دست به هر گونه اقدامی می‌زنند که وظیفه پلیس است و هر کدام خود را پلیس می‌دانند.

 

وی در همین زمینه ادامه داد: ما باید در سریال‌سازی‌مان از اینکه قهرمان به صورت انفرادی در شهر راه بیفتد باید فاصله بگیریم. اگر این قهرمان در آثار منتسب به مسعود کیمیایی حضور دارد و خودش به تنهایی در شهر راه می‌افتد به این معنی نیست که قانون هست یا نیست. کیمیایی دراین سالها نشان داده که یک نگره و اندیشه‌ای دارد و ساختار قهرمان انفرادی کیمیایی از ابتدا تا انتها تعریفی برای خودش داشته و دارد. اما در جامعه فعلی ما که برادر با برادرش صحبت نمی‌کند چطور شاهدی پیدا می‌شود که درباره ماجرای مهمی مثل قتل به همین راحتی حرف می‌زند و می‌خواهد شهادت هم بدهد؟

 

حضور قهرمان‌های داستان در قامت پلیس

این منتقد سینما و تلویزیون در ادامه افزود: من هنوز نمی‌دانم چرا باید قهرمان دختر این سریال در دفتر کار شوهرش با شاهد قتل فرشته برای نجات برادرش قرار بگذارد؟ که حالا شوهرش با آن وضعیت به قتل برسد؟ و آیا سازندگان به این فکر نمی‌کنند که ممکن است این سکانس‌ها خشونت را در جامعه رواج دهد و منجر به بدآموزی شود؟ در ادامه حالا شخصیت برهان به دفتر کار سهیل بیاید دوستان به این فکر کردند که چطور می‌خواهند اعتراف او را ضبط کنند؟ مگر اینها از لحاظ قانونی حجت است و رسمیت دارد؟ در اینجا سوالی مطرح می‌شود که شوهر نرگس محمدی مگر پلیس است؟ که می‌خواهد مشکوک بودن کارهای شهاب را بررسی کند که به همسرش می‌گوید از سیستمی که داخل اتاق شهاب است، یک آپ گرفته و برای او اطلاعات سیسنم شهاب را در یک فلش بریزد؟

 

وی با اشاره به اینکه شخصیت سهیل نیز یکی از شخصیت‌های مثبت سریال بود، افزود: دزدی و ماجراهای پشت پرده و پیشنهاد نمایندگی مجلس به سهیل، همه و همه ملغمه‌ای است که معلوم نیست می‌خواهد ما را به کجا برساند؟ پیشنهاد نمایندگی مجلس به سهیل هم بهانه‌ای است که بگویند این سریال داخلی است و حواس مخاطب را از مقایسه با سریال‌های خارجی پرت کنند و بگویند که این سریال هم یک سریال داخلی است.

 

وی ادامه داد: در الگوهای خارجی زمانی اینها را مطرح می‌کنند که همه اسناد در یک فلش یا در یک پاکت نامه باشد و روی آن قید شده باشد که اگر من کشته شدم اینها به دست فلانی برسد. قاعده دادگستری ما این شکلی نیست. باز هم می‌گویم که الگوی این سریال الگوی ایرانی نیست و با نشانه‌های داخلی و ایرانی مطابقت ندارد و به همین دلیل اغلب اتفاق‌هایی که در این سریال می‌افتد را منطبق با خودمان نمی دانیم.

 

سلطان محمدی با اشاره به اینکه چرا بعد از چهل قسمت به یکباره شاهد عینی قتل سر و کله‌اش پیدا می‌شود، عنوان داشت: سوالم اینجا است که این چه شاهدیه که تا قسمت  ۴۰و جایی که سریال از نیمه خود گذشته تازه سر و کله‌اش پیدا شده و در شرایطی که انگار هم می‌ترسد و هم اینکه می‌خواهد حقیقتی را بازگو کند، تصمیم به افشای حقیقت می‌گیرد.

 

بوی باران خطای طرح روایت دارد

این منتقد در ادامه با اشاره به قصه این سریال بیان داشت: داستان سریال آبکی است، خطای طرح روایت دارد و کپی چند محصول خارجی اعم از فیلم و سریال است. بوی باران الگوی داستان نویسی بی نظمی دارد و نویسنده برای طولانی کردن قسمت‌ها و کشاندن سریال تا قسمت ۷۰، هر داستان ناهماهنگی را به قصه اضافه کرده که مخاطب نظم و منطق را در این میان پیدا نکند.

 

وی در بخش دیگری از این نقد درباره زنده بودن فرشته و سکانسی که به کالبد شکافی قبر او برمی‌گشت، گفت: اینکه یک وکیل بدون حضور مامور قانون بلند می‌شود و با حکمی که در دست دارد جسد قبری که گویا قبر فرشته است را کالبد شکافی می‌کند، کجای دنیا مرسوم است؟ روی صحبتم اینجا است که چرا در این سریال جضور مامور قانون و نیروی پلیس هیچ کاربردی ندارد و وکیل‌ها جلوتر از ماموران اجرای قانون هستند؟

 

این منتقد درباره سیاه‌نمایی که در این سریال از قسمت‌های ابتدایی تا به اینجای کار دیده می‌شود و اوج آن در سکانس دیشب و صحنه قتل سهیل با ضربه‌های قمه بود، نیز گفت: وقتی کاری درست تعریف نمی‌شود و الگو و رفتار ایرانی نیست، مجبور می‌شوند بر اساس الگوهای تصویری خارجی و اشتباهی کار کنند که این نوع تصویرسازی و تلخ نشان دادن و سیاه نمایی در عرف جامعه و داستان و روایت تعریف کردن در کشور دیگری مثل ایران مفهومی ندارد و در کشورهای خارجی معنی دارد.

 

وی ادامه داد: در کشورهای خارجی لزوما نمی‌گویند که با نشان دادن این داستان قصد سیاه نمایی دارید بلکه برای جامعه آنها با آن اصول و قواعد کاملا مفهوم است. اما به این دلیل که با الگوهای روایی ما و رفتارهای پلیسی و قانونی ما هماهنگ نیست حس می‌کنیم که یک اثر سیاه و تلخ است که اینطور نیست. جامعه ما تا این حد سیاه نیست و زاویه دید فیلم‌های ما نمی‌تواند صد در صد سیاه باشد. وقتی الگویی این چنین آشفته باشد دیگر نباید انتظار دیگری داشت.

 

فقدان عنصری به نام قانون کاملا مشهود است

این منتقد در ادامه نیز عنوان داشت: در این سریال هیچ المان ایرانی دیده نمی‌شود و فقدان عنصر قانونی در این بین کاملا مشهود است. شاهد عینی ماجرای قتل مدت‌ها است که ماجرای واقعی را می‌دانسته اما لو نداده و یکباره لو می‌دهد و چرایی آن هنوز در هاله‌ای از ابهام است. همه اینها رفتارهای بی منطق است و می‌توان گفت انبوهی از بازیگران را در طولانی کردن قسمت‌ها با خودشان همراه کردند. از رضا کیانیان گرفته تا رویا نونهالی و سید مهرداد ضیایی و حمیرا ریاضی که سالها است در هیچ کار تصویری حضور نداشته است و بعد از مدت‌ها در این سریال بازی کرده است. 

 

وی با اشاره به نگارش این سریال و نقاط ضعفی که نویسنده در جای جای این قصه داشته است، گفت: روایتی که در این سریال به تصویر شده است روایتی مخشوش بوده و درست تعریف نشده است. وقتی روایتی درست تعریف نمی‌شود باعث می‌شود اینهمه انرژی که صرف شده در شبکه یک با هاله رسمی بودن به نسبت سایر شبکه‌ها به باد رود. هر چه بوده شبکه یک قدرت نهایی را به اینها داده تا چنین سریالی را بسازند و در این زمینه از بازیگران مطرحی نیز استفاده کرده است.

 

سلطان محمدی درباره اشاره سریال به ماجرای تابعیت افغان‌ها در ایران نیز گفت: من نمی‌دانم آیا خانم‌های افغانی که در ایران هستند پتانسیلی به این شکل دارند که بعد از ازدواج مصلحتی با یک مرد ایرانی اینقدر مدعی شوند و بخواهند مرد ایرانی با آنها مراوده داشته باشد؟ یا اینکه سرشان را پایین می‌اندازند و به زندگی ساده خود در ایران ادامه می‌دهند؟ تا جایی که ما دیدیم افغانی‌هایی که در ایران زندگی می‌کنند اغلب افرادی بی دست و پا هستند که به واسطه کارگری در خانه‌های مردم و کارگری ساختمان زندگی خود را می‌گذرانند.

 

وی درباره تغییر نام این سریال از عروس تاریکی به بوی باران نیز گفت: حالا این وسط معلوم نیست بوی باران کجای داستان این داستان باید پیدا شود؟ من نمی‌دانم تغییر نام این سریال برای امیدبخشی به چیست؟ سازندگان این سریال امید به چه دارند؟ به قسمت آخر که گره باز شود و مهدی سلوکی از زندان بیرون بیاید؟ تنها نقطه امیدمان در این روایت این است؟ ۷۰ قسمت قصه را کش دادید که یک متهم به قتل را از زندان بیرون آورید؟ در مسیر رسیدن به این هدف چند کار خلاف و غیر قانونی انجام دادید و اینهمه خلاف را مرتکب شدید تا به یک صلاح برسید؟

 

وی در پایان نیز بیان داشت: کاملا مشخص است که کارگردان و نویسنده می‌خواستند تنها تعداد قسمت‌های سریالشان را بالا ببرند و هیچ تعادلی هم در این بین وجود ندارد و فقط مدام روایت‌های گوناگونی را به سریال خود اضافه کرده است و تصاویری که ما از این کاراکترها در جامعه کنونی داریم به این شکل نیست و اینکه طولانی کردن قصه فقط توان هنرمندان حرفه‌ای را زیر سوال می‌برد

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها
آریا 1398/05/14
واقعا از این منتقد سینما ممنون که حرف کاملا منطقی رو داره میزنه دستمون از کار افتاد بسکی انتقاد نوشتیم ولی یکی درست و حسابی پیدا نشد جوابمون رو بده، نه تنها جواب درستی نمیدادن بلکه در صدد توجيح فیلم سطحیشون بودن. باسپاس
ویشتاسب 1398/05/14
خدا پدرت رو واقعا بیامورزه آقایی که نميدونم فامیل شریفت چيه؟ ولی داری حرف به جا و کاملا منطقی ای رو میزنی.مرسی
آران نعمتی 1398/05/14
ببخشید مثل اینکه آقای سلطان محمدی هستن! حواست کجاست دوست؟! از اولش میخوندی میفهمیدی.
مبینا 1398/05/15
نه مثل اینکه بوی باران داره ميره تو مساعل اصلی خداکنه همينجوری پیش بره و ديگه مردم رو نپیچونن. الهی آمین
غزل 1398/05/16
بزرگ‌ترین بدآموزی این سریال این بود که شخصیت اصلی سرخود و بدون هیچ اجازه‌ای با هویت دروغ کاملا غیرقانونی وارد حریم خصوصی افرادمیشد، به خصوصی‌ترین مسائلشون سرک میکشید، مرتکب دزدی، خبرچینی، خیانت در امانت و ... کارهایی که همشون طبق قانون جرم هستند و مجازات زندان و جریمه در پی دارند، هم میشد. ولی تا اینجای داستان نه کسی از کارهای خلافش حرفی زده و نه خودش پشیمانه (حالا ک به خواستش رسیده پشیمان هم‌ نخواهد بود) هرکسی هم‌ک تهدیدش کرده طبق داستان چون از افشای رازهای خودش میرسیده جرات شکایت نداشته و بعیده با روندی که تا بحال پیش رفته اصلا بحثی درباره این همه خلاف برای رسیدن به هدف ترانه پیش بیاد. نمایش این کارها در سریال و نداشتن عواقب برای اونها باعث میشه کسانی که از قانون مطلع نیستند با قرار گرفتن در شرایط مشابه دست به اعمال مشابه بزنن و توقع موفقیت هم داشته باشند.
آیدا 1398/06/07
آفرین نقد بسیار درست وحسابی بود واقعا حرف دل ما بینندگان بود واقعا حیف وقت که برای دیدن این سریال درپیت گذاشتیم، خانواده ما وسط راه کلا سریال را رها کردن و از پیگیری ماجرا خسته و دلزده شدند و به جای آن تکرار چند باره کبرا 11 رو دیدیم که واقعا جذاب‌تر و خیلی دلچسب تر از این سریال آبکی بود

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.