2020/07/05
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۵ تير
سقط درمانی؛ راهی تلخ برای نجات جان مادران

سقط درمانی؛ راهی تلخ برای نجات جان مادران

سقط درمانی، به دلیل ناهنجاری جنین یا بیماری صعب العلاج و گاهی ادامه بارداری که جان مادر را به خطر می اندازد، با تشخیص پزشک و مجوز توسط پزشکی قانونی راهی برای نجات جان مادر است.

دوات آنلاین-سقط درمانی، به دلیل ناهنجاری جنین یا بیماری صعب العلاج و همچنین در مواردی که ادامه بارداری جان مادر را به خطر می اندازد، با تشخیص پزشک و مجوز توسط پزشکی قانونی برای نجات جان مادر انجام می شود.

 

سارا مادر 35 ساله ای است که اولین بارداری خود را تجربه می کند، قبل از بارداری خیلی نگران بود که جنین سالمی را پرورش دهد و بعد هم فرزندی سالمی را در آغوش بگیرد و تمام آرزوهایش را در وجود فرزندش بیابد و آرام، آرام قدکشیدنش را ببیند، برایش چه ها که نکرده، از همان روزهای اول که با خبرشد باردار است، شروع کرد به خرید لباس و اسباب بازی و خداوند حس مادری را در وجودش زنده کرد، حسی که شاید فقط مادران آن را درک می کنند و ارج آن هم می شود، بهشت برین که زیرپای مادران است، این حس ها که سراغش می آمد، شاد شاد می شد و از اینکه موجودی در وجودش شکل می گیرد که پاره تنش است، بسیار خشنود بود.

 

اما به ناگاه در سونوگرافی هایی که انجام داده بود، شک هایی را متوجه سالم نبودن جنین کرد، دنیا برای او سیاه شد و تمام آرزوهایش نقش بر آب شد، اما متاسفانه چندین دوره آزمایش های تخصصی و سونوگرافی و ویزیت این دکتر و آن دکتر ظن ها را تبدیل به یقین کرد، که جنین مشکل و ناهنجاری دارد و متاسفانه این ناهنجاری هم از ناهنجارهایی است که در فهرست سقط درمانی قرار دارد و بهتر است این جنین که دنیا با او سرلجبازی دارد، به دنیا نیاید.

 

اما پذیرفتن آن برای سارا، همسر و خانواده هایشان بسیار مشکل است و چند هفته است که با افکار درهم و برهم مبارزه می کند، از نظر احساسی و حس مادری که قویترین حس انسانی است، قادر به سقط جنین نیست، اما از نظر منطقی و علمی باید این موضوع را بپذیرد و کودک دلبندش را سقط کند، دنیایش سیاه شده و تنگ و آزاردهنده، افکار ضد و نقیض روحش را دچار دوگانگی کرده از سویی دیگر مادر است و مرگ فرزندی که حتی رویش را ندیده و قرار است با یک مجوز به حیاتش پایان دهد، برایش سخت است و غیرممکن و از سوی دیگر با کودکی که ناهنجاری مادرزادی عمده ای دارد و زندگی فردا برایش خیلی سخت و دشوار است و باید در عین حال در حیات، مرگ تدریجی را تجربه کند، نمی داند چه کند مثل کلاف سردرگم شده است و شب و روزش شده گریه و شیون، با خود در حال جنگ است، جنگ با احساس و عقل، اما ظاهرا در این جنگ عقل برنده خواهد بود، چاره ای جز سقط درمانی نیست.

 

مریم هم مادری دیگر است که برعکس سارا جنینش سالم است، اما ادامه رشد جنین جان او را به خطر انداخته است و هرچه از سن جنین بیشتر بگذرد، بیشتر خطر تهدیدش می کند، مریم بارها با خود فکر کرده که از بین خودش و جنین، زندگی فرزندش را انتخاب کند، چیزی که حس مادری به او می گوید، اما امکان رشد و نگهداری جنین را تا 9 ماهگی ندارد و هرچه زودتر تا قبل از 19 هفتگی و ولوج روح باید با نظر و مجوز پزشکی قانونی جنین را سقط کند، کاری که به قول خودش اگر می مرد، بهتر بود تا اینکه این کار را انجام نمی داد، اما مثل اینکه مریم هم مثل سارا باید تن به تصمیمی سخت دهد و سقط درمانی را بپذیرد.

 

سقط درمانی، به دلیل ناهنجاری جنین یا بیماری صعب العلاج و گاهی ادامه بارداری که جان مادر را به خطر می اندازد، با تشخیص پزشک و مجوز توسط پزشکی قانونی راهی برای نجات جان مادر است.

 

سقط درمانی با مجوز قانونی انجام می شود

مجوز سقط جنین با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تائید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که به علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توام باشد قبل از ولوج روح ( چهارماه) با رضایت زن در سازمان پزشکی قانونی صادر می شود، ولی انجام آن در مراکز بیمارستانی صورت می گیرد.

 

در حالی که در سقط های غیرقانونی هیچگونه مجوز یا تاییدیه از مرجعی خاص وجود ندارد، ضمن آنکه تهدید جانی مادر یا مشکلات جنینی نیز مطرح نیست، این نوع سقط، اغلب به دلایل شخصی آن هم در مراکز غیراستاندارد انجام می شود.

 

علت سقط درمانی

کارشناس حوزه معاینات بالینی سازمان پزشکی قانونی در خصوص مواردی که شامل سقط درمانی می شوند، گفت: این موارد شامل موارد جنینی و موارد مادری است.

 

آسیه جعفری خاطرنشان کرد: موارد جنینی شامل کلیه ناهنجاری هایی است که موجب حرج مادر است. موارد مادری نیز شامل کلیه بیماری هایی است که ادامه بارداری خطر جانی مادر را به همراه داشته باشد.

 

وی با اشاره به اینکه صدور مجوز سقط جنین شامل هر نوع عقب افتادگی یا نواقص خلقتی جنینی نمی شود، تاکید کرد: این مجوز فقط برای آن دسته از اختلالات جنینی صادر می­شود که موجب حرج مادر شود.

 

جعفری ادامه داد: مصرف دارو، تماس با اشعه یا ابتلا به بیماری های عفونی واگیر در دوران بارداری، به تنهایی دلیلی برای صدور مجوز سقط درمانی محسوب نمی شود.

 

زمان صدور مجور برای سقط درمانی

این کارشناس معاینات بالینی پزشکی قانونی گفت: چنانچه بیش از 19 هفته از سن حاملگی ( LMP ) بگذرد، حتی با وجود اختلالات جنینی موجب حرج مادر، امکان صدور مجوز به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.

 

رضایت مادر در سقط درمانی کافی است

جعفری گفت: قانون فقط اجازه زن را برای سقط جنین کافی می داند.

این کارشناس پزشکی قانونی در پایان این گفت و گو به دختران و پسرانی که دارای تالاسمی مینور هستند، توصیه کرد از ازدواج با هم پرهیز کنند زیرا حاصل ازدواج دو فرد با تالاسمی مینور می تواند تولد فرزندی با تالاسمی ماژور باشد. غربالگری های دوران بارداری از دیگر توصیه هایی است که وی به مادران باردار کرد.

 

منبع: ایرنا

 

شگفت انگیزهای دیجی کالا
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.