2019/07/23
۱۳۹۸ سه شنبه ۱ مرداد
ارتباط زناشویی روی لبه تیغ سوءظن

ارتباط زناشویی روی لبه تیغ سوءظن

اگر زوجین در محیط هایی مانند فضای مجازی بدون در نظر گرفتن چارچوب اخلاقی و فرهنگی وارد شوند این محیط ها باعث مشکلات بسیار زیاد در زمینه های عاطفی، روانی و اخلاقی می شود و طرف مقابلشان که همسرشان است دچار سوء برداشت، تفکر غلط یا سوء ظن خواهد شد.

دوات آنلاین-مسلما در جامعه اولین نهاد اجتماعی و پایه گذار ترین پایگاه اجتماعی هر فرد خانواده است. هر گونه تزلزل و فروپاشی در خانواده به صورت بسیار مستقیم بر جامعه ای که در آن زندگی می کنیم تأثیر دارد.

 

موضوع این است که زن و شوهرها در زندگی مشترک گاهی دچار تردیدها، شک ها و گمانه زنی هایی می شوند که نه تنها زندگی مشترک را به جهنم تبدیل می کند بلکه باعث می شود صمیمیت، مودت والفت در میان آنها نیز از میان برود.

 

نوع نگرش و تفکر همسران نسبت به یکدیگر باعث انواع گمانه زنی های درست و غلط می شود. اگر هر یک از زوجین قبل از ازدواج در محیطی ناامن و پر از تشویش و دروغ بزرگ شده باشند دچار حالت های روانی نامتعادل خواهند شد و مسلما در تشکیل خانواده و بنیانگذاری آن با مشکل مواجه خواهند شد.

 

اگر زوجین در محیط هایی مانند فضای مجازی بدون در نظر گرفتن چارچوب اخلاقی و فرهنگی وارد شوند این محیط ها باعث مشکلات بسیار زیاد در زمینه های عاطفی، روانی و اخلاقی می شود و طرف مقابلشان که همسرشان است دچار سوء برداشت، تفکر غلط یا سوء ظن خواهد شد.

 

عامل دیگری که در پایه گذاری شک می تواند دخیل باشد نوع رفتارهای شک برانگیز است. مثلا صحبت نکردن در حضور همسر، مخفی کاری های بی مورد و فضای خانواده همراه با زیر سؤال بردن همدیگر، یعنی فرد در هر شرایطی باید به طرف مقابل پاسخگو باشد، در این شرایط فضایی ناآرام و نامطمئن در خانواده ساخته ایم و به تبع آن مخفی کاری ها و پنهان کاری ها خودشان باعث شک و تردید پیش از پیش می شوند.

 

در برخی موارد نحوه تربیت کودکان در خردسالی باعث می شود آنها در بزرگسالی دچار شک و تردید شوند، مثلا والدین هر کدام دیگری را متهم می کنند و برای مثال می گویند: همه زنان قابل اعتماد نیستند. یا می گویند: همه مردان را نباید آزاد گذاشت.

 

کودکی که در این محیط رشد می کند به صورت اکتسابی می آموزد که همه مردان و همه زنان دچار مشکل هستند و نباید به آنها اعتماد کرد و چنین خانواده ای روی لبه تیز تیغ سوء ظن حرکت می کند.

 

عامل دیگری که باعث شک می شود ازدواج ناموفق و طلاق، چه در مورد خود فرد و چه محیط اطراف و چه دوستان و آشنایان اوست و الگوبرداری از رفتارهای آنها می تواند تجربه های غلط به فرد بیاموزد گمانه زنی ها و سوءظن ها در زندگی محصول محیط خانوادگی، محیط فرهنگی، نوع تربیت، نوع رفتار در خانواده و نوع استفاده از فضای مجازی و وسایل ارتباطی است؛ پس آموزش مهارت های زندگی، آموزش رفتارهای صحیح و بررسی مؤلفه‌های رضایتمندی زناشویی می تواند در ایجاد محیطی آرام و عاری از هرگونه سوء ظن و شک و تردید مؤثر باشد.

 

منبع: جوان/ ليلا معینی - استاد دانشگاه و روانشناس عمومی

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.