2024/05/23
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳ خرداد
در چه سنی باید آزمایش تراکم استخوان بدهیم؟

در چه سنی باید آزمایش تراکم استخوان بدهیم؟

به گفته متخصصان، پوکی‌استخوان که با شکنندگی و ضعیف‌شدن استخوان‌ها همراه است سال‌ها پیش از شروع دوران یائسگی آغاز می‌شود.

دوات آنلاین-پوکی‌ استخوان تهدید جدی برای سلامت بسیاری از زنان به‌خصوص در دوران یائسگی به حساب می‌آید.

 

به گفته متخصصان، پوکی‌استخوان که با شکنندگی و ضعیف‌شدن استخوان‌ها همراه است سال‌ها پیش از شروع دوران یائسگی آغاز می‌شود.

 

همچنین زمانیکه تراکم استخوان‌ها کاهش پیدا می‌کند اما به سطح پوکی‌استخوان نزدیک نیست بیمار به عارضه استئوپنی (بیماری پیشگام پوکی‌استخوان ) دچار شده‌ است.آمارها نشان می‌دهد که در آمریکا بیش از ۳۳ میلیون زن و مرد بالای ۵۰ سال به استئوپنی مبتلا هستند درحالیکه ۱۰ میلیون نفر پوکی‌استخوان دارند.به‌رغم این آمار، اسکن DEXA که نوعی تست بدون درد برای سنجش تراکم استخوانی با اشعه ایکس است اغلب برای زنان تا سن ۶۵ سالگی و زمانیکه بدن به دریافت داروهای استخوان‌ساز نیاز دارد توصیه نمی‌شود و در مورد مردان نیز احتمال ابتلا به پوکی‌استخوان تا سن ۸۰ سالگی افزایش پیدا نمی‌کند اما حتی پس از این سن نیز دستورالعملی برای انجام معاینات لازم در مردان سالخورده وجود ندارد.در چنین شرایطی، این پرسش مطرح است که چه سنی مناسب‌ترین زمان برای انجام تست‌های سنجش پوکی‌استخوان است؟

 

به گفته پزشکان عواملی چون شکستگی استخوان پس از سن ۴۵ سالگی،‌ کوتاه‌شدن قد، خمیده‌شدن پشت یا درد ناگهانی و بی‌دلیل کمر از فاکتورهایی است که انجام تست‌های سنجش پوکی‌استخوان پیش از ۶۵ سالگی را ضروری می‌کنند.همچنین در صورتیکه از وضعیت سلامت کامل برخوردارید اما در مورد سلامت استخوان‌ها یا فاکتورهای خطرزای مربوط با پوکی‌استخوان نگران هستید با پزشک در مورد انجام زودتر این تست‌ها مشورت کنید.فاکتورهایی همچون وزن و قد احتمال شکستگی استخوان‌ها را افزایش می‌دهند. زنان خیلی لاغر، بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

 

منبع: آرمان

12jav.net

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.