2019/07/24
۱۳۹۸ چهارشنبه ۲ مرداد
از کجا بفهمیم بچه‌مان باهوش است؟

از کجا بفهمیم بچه‌مان باهوش است؟

نابغه های کوچک در سن خیلی کم شروع به تشخیص الگوهای تکرار می کنند اما این تنها رنگ ها و الگوهای شکلی ساده نیستند که چشم آن ها را می گیرد

دوات آنلاین-بعضی از رفتارهای کودکان که روی اعصاب والدین شان است، یکی از ویژگی های باهوش بودن آن هاست. انجمن کودکان با استعداد و نابغه در دنیا، باهوش بودن کودکان را این گونه تعریف می کند: «کسانی که سطوح بالایی از توانایی و صلاحیت در یک یا چند حوزه را از خود نشان می دهند.» ارزیابی این که آیا کودک با این معیارها مطابقت دارد، بسیار پیچیده تر از تکیه صرف بر نمرات یک آزمون خاص است. در ادامه مطلب به 5  مورد از ویژگی های کودکان باهوش اشاره می شود که به والدین کمک می کند تا برای شکوفایی فرزندشان، برنامه ریزی دقیق تری داشته باشند.

 

1-تشخیص زودهنگام الگوهای اولیه: نابغه های کوچک در سن خیلی کم شروع به تشخیص الگوهای تکرار می کنند اما این تنها رنگ ها و الگوهای شکلی ساده نیستند که چشم آن ها را می گیرد. کودکان نابغه نه تنها الگوها و اشکال را در بازی ها و فعالیت ها، متوجه می شوند بلکه می توانند رفتارهای تکراری، فعالیت ها و اعمال را در مقایسه با همسالان خود راحت تر ببینند. آن ها همه چیز را متوجه می شوند، از این که چه اتوبوسی در زمان صرف صبحانه از نزدیک منزل آن ها عبور کرده گرفته، تا چند عدد آجر درون ماشین اسباب بازی شان جا می شود. آن ها در به یاد آوردن اطلاعات کلیدی و مهم، بسیار خوب هستند.

 

2- کنجکاوی درباره جهان: بچه‌های باهوش به دنیای اطراف خود علاقه مند هستند اما نوابغ واقعی کنجکاوی سیری‌ناپذیر برای فهمیدن این که وسایل مختلف چگونه کار می‌کنند؟ دارند. از پرس و جو درباره عادات غذا خوردن تمام پستانداران گرفته، تا پافشاری بر این که دقیقا بدانند تُستر چگونه کار می‌کند و ... . بچه‌های با استعداد و نابغه ممکن است صبر و حوصله والدین خود را با سوال های بی‌پایان درباره موضوعی خاص آزمایش کرده و بسنجند!

 

3- به دنبال همنشینی با افراد بزرگ تر از خود: برای کودکان بااستعداد و نابغه، ممکن است ارتباط گرفتن با همسالانی که دارای علاقه مندی ها و توانایی های متفاوت هستند دشوار باشد. آن ها اغلب در مهد کودک احساس خستگی می کنند، زیرا درس برای آن ها بسیار آسان است پس به دنبال گفت و گوهای مهیج تر با افراد بزرگ تر از خود خواهند بود. شما می توانید با آموزش مهارت های اجتماعی و همدلی به فرزندتان کمک کنید تا با دوستان و اطرافیان خود در تمامی سنین دوست شوند.

 

4- داشتن اراده ای پولادین و تمرکز بالا: کودکان بااستعداد و نابغه، وقتی اراده به انجام کاری (چه وظیفه یا سرگرمی) می کنند، تا زمانی که در آن به تسلط کامل نرسند با عزمی راسخ به انجام آن کار ادامه می دهند. بچه های بااستعداد و نابغه به طور معمول حس شگفت انگیزی از تمرکز دارند. هنگامی که به آن ها یک وظیفه محول می شود، تمایل دارند بدون آن که حواسش را پرت کنید تا تکمیل شدن روی آن کار کنند. تلویزیون، بازی های ویدئویی و رسانه های اجتماعی، حواس آن ها را پرت نمی کند و به این ترتیب آن ها می توانند وظیفه شان را با کارایی به پایان برسانند.

 

5- تمایل به مدیریت بچه های دیگر: بسیاری از بچه های با استعداد و نابغه به دلیل بلوغ و توانایی های سازمان یافته طبیعی شان تبدیل به مدیر و رهبر دیگران می شوند. کودکان با استعداد و نابغه، معمولا می توانند مسئولیت یافتن موثرترین راه حل را به عهده گیرند. آن ها همچنین به صورت خودکار عملکرد خود را تنظیم می کنند و همیشه به دنبال راه هایی برای بهبود هستند. به دلیل داشتن این توانایی، آن ها معمولا می توانند همسن و سالان خود را هدایت و رهبری کنند زیرا آن ها به درک خود از مسیر و نیز تجربه در گرفتن مسئولیت، اعتماد بیشتری دارند.

 

منبع: ریدرز دایجست – ترجمه خراسان

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.