2021/10/16
۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر
دیباچه
 علایم سرطان روده بزرگ چیست؟

علایم سرطان روده بزرگ چیست؟

علایم سرطان روده بسیار مخفی و پنهان است و اغلب افراد، آن را با سایر بیماری‌های معمول اشتباه می‌گیرند.

دوات آنلاین-سرطان روده بزرگ از جمله سرطان‌های شایع است به همین دلیل همیشه باید نسبت به علایم و نشانه‌های آن حساس بود.

 

مهدی تهمتن، فوق تخصص جراحی دستگاه گوارش و جراحی چاقی در ارتباط با سرطان روده اظهار داشت: علائم سرطان روده بسیار مخفی و پنهان است و اغلب افراد، آن را با سایر بیماری‌های معمول اشتباه می‌گیرند به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که بیش از ۴ هفته دچار علایم شکمی نظیر تغییر در اجابت مزاج (اسهال یا یبوست)هستند به متخصص گوارش مراجعه کنند.

 

مهم ترین علایم سرطان روده

وی تصریح کرد: تغییر در عادات روده از جمله اسهال یا یبوست، خونریزی مستقیم یا خون در مدفوع، ناراحتی مکرر شکم، مانند گرفتگی، نفخ یا درد، احساس خالی نشدن کامل روده، ضعف یا خستگی، کاهش وزن نامعلوم از جمله مواردی است که باید به آن توجه شود و اگر افراد پس از مراحل درمان بهبود نیافتند باید جهت پیگیری درمان و انجام کولونوسکوپی احتمالی به پزشک مراجعه کنند.

 علایم سرطان رود بزرگ چیست؟

سن خطر برای ابتلا به سرطان روده

این پزشک جراح ادامه داد: توجه به غربالگری سرطان روده در افراد، به‌خصوص کسانی که بالای 50 سال سن دارند باید به یک فرهنگ پیشگیری در جامعه مبدل شود، موضوعی که در کشور توسعه یافته به آن توجه ویژه ای می‌شود.     

 

تاثیر رژیم غذایی و چاقی در سرطان روده

وی رژیم غذایی را یکی از مهمترین عوامل سرطان روده دانست و افزود: افرادی که به طور پیوسته از غذاهای غربی استفاده می کنند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به سرطان روده هستند چرا که در این رژیم غذایی، چربی زیاد و میزان فیبر بسیار کم است و چربی به طور مستقیم اثر سمی بر مخاط روده دارد و باعث القاء تغییرات بدخیمی می‌شود.

 

فوق تخصص جراحی دستگاه گوارش ابراز کرد: افراد چاق بیشتر از سایر افراد در معرض سرطان روده بزرگ هستند و توصیه می‌شود افراد با سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ از ۴۰ سالگی یا ۱۰ سال زودتر از جوانترین فرد مبتلا در خانواده، اقدام به کولونوسکوپی کرده و سپس با مشورت پزشک خود کولونوسکوپی را در سالهای بعد تکرار کنند، ضمن اینکه نباید از نقش ورزش در کاهش احتمال بیماری های معده و روده به سادگی گذشت.

 

در همین زمینه بخوانید: گیاهخواری احتمال سرطان روده را کاهش می دهد

 

احتمال درمان سرطان روده

وی اضافه کرد: در صورت تشخیص بیماری در مراحل اولیه شانس موفقیت درمان  بقای بین ۷۰ تا ۹۰ درصد است در حالی که در تشخیص دیرهنگام  این میزان به کمتر از ۱۶ درصد می رسد، همچنین باید توجه داشت که سیگار، الکل و بیماری‌های التهابی روده امکان ابتلا به سرطان روده را زیاد می‌کند و عواملی نظیر ویتامینهای A و C و مصرف سبزیجات و میوه ها به‌خصوص کلم بروکلی باعث کاهش سرطان می‌شود.

 

تهمتن خاطر نشان کرد: خوشبختانه اقدامات تشخیصی و درمانی سرطان روده در ایران همتراز با کشورهای پیشرفته دنیا است به طوری که توانایی و امکانات درمان سرطان هایی مانند دستگاه گوارش از جمله معده و روده با کیفیت بالایی در کشور وجود دارد که این امر مبین پیشرفت ایران در حوزه پزشکی به‌خصوص جراحی سرطان است.

 

لباس پایزی با سلام
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.