2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
هنوز 220 مدرسه کمبود داریم
800هزار کودک خارجی تحت پوشش آموزشی در ایران

هنوز 220 مدرسه کمبود داریم

کودکان افغانستانی ساکن ایران می‌توانند به رایگان تحصیل کنند. این حقی است که بسیاری از کشورها برای پناهجویان و مهاجران قائل نیستند. اگرچه این اقدام ایران منحصربه فرد محسوب می‌شود اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله وجود دارد

دوات آنلاین-کودکان افغانستانی ساکن ایران می‌توانند به رایگان تحصیل کنند. این حقی است که بسیاری از کشورها برای پناهجویان و مهاجران قائل نیستند. اگرچه این اقدام ایران منحصربه فرد محسوب می‌شود اما هنوز تا رسیدن به نقطه ایده‌آل فاصله وجود دارد و 220 مدرسه دیگر لازم است تا تمام این کودکان بتوانند پشت نیمکت‌های چوبی بنشینند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور اعلام کرد: با فرمان رهبر معظم انقلاب در سالهای 2015 و 2016 افزون بر 80 هزار تن از دانش آموزان و فرزندان اتباع خارجی غیرمجاز در ایران زیر پوشش آموزش قرار گرفتند.
احمد محمدی فر در نشستی با حضور سفیران کشورهای خارجی مقیم تهران که به میزبانی استاندار خراسان رضوی در مشهد برگزار شد، اظهار کرد: امروز همه فرزندان پناهندگان و مهاجران اعم از مجاز و غیرمجاز از امکان تحصیل رایگان در کشور بهره مند شده‌اند.
وی افزود: پیش از آن هم 330 هزار دانش آموز مهاجر و پناهنده مجاز در مدارس ایرانی در کنار دانش آموزان کشور مشغول به تحصیل بوده‌اند.
محمدی‌فر با اشاره به اینکه در 2 سالی که فرزندان اتباع خارجی غیرمجاز را در مدارس پذیرش کرده و به ازای هر 30 دانش آموز یک کلاس دایر کرده ایم، در مجموع 2600 کلاس درس به ظرفیت آموزشی ما افزوده شده است، ادامه داد: افزوده شدن این گروه از اتباع غیرمجاز به ظرفیت آموزشی کشور معادل 250 مدرسه است که در سال 2016 با کمک سازمان ملل 30 مدرسه ساخته و به ظرفیت آموزشی ما افزوده شد در حالی که برای این ظرفیت 220 مدرسه دیگر نیاز است.
مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور با بیان اینکه این جمعیت که عمده آنها افراد آسیب‌پذیر هستند، نیازهای جدی از جمله تامین معیشت دارند، گفت: چهار درصد از جمعیت ایران را مهاجران تشکیل می دهند. بر اساس آمار سازمان ملل، جمهوری اسلامی ایران چهارمین کشور مهاجرپذیر دنیاست و در واقع 11 درصد جمعیت افغان ها در ایران حضور دارند که معادل سه میلیون مهاجر قانونی و غیرقانونی است.
وی تصریح کرد: ایران در خدمات دهی به این جمعیت، با همکاری کمیساریای ملل متحد در امور پناهندگان سه اولویت را در دستور کار خود قرار داده که بهداشت و سلامت آنان از آن جمله است چنانکه تمامی این جمعیت از خدمات بهداشتی چون واکسیناسیون و حمایت از مادران باردار برخوردارند.
محمدی‌فر با اشاره به اینکه 114 هزار نفر نیز با کمک کارگزاری سازمان ملل متحد زیر پوشش بیمه های رایگان سلامت قرار گرفته‌اند، خاطرنشان کرد: برای سایر پناهندگان هم امکان بهره مندی از بیمه سلامت، تا سقف بیش از 800 هزار نفر با فرانشیز دولتی فراهم شده است.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.