2021/10/16
۱۴۰۰ شنبه ۲۴ مهر
دیباچه
با آرتروز زانو چه کنیم

با آرتروز زانو چه کنیم

کسانی که در مراحل ابتدایی بیماری آرتروز زانو قرار دارند، می‌توانند با استفاده از یخ به مدت ده دقیقه به اندازه دو یا سه مرتبه در روز درد را کنترل کنند

دوات آنلاین-آرتروز زانو بیماری شایعی است که هرچه سن بالاتر می‌رود احتمال ابتلا به آن بیشتر می شود و درد ناشی از آن باعث می‌شود بیمار به‌سختی راه برود و حتی از انجام کارهای روزمره‌اش هم ناتوان شود. اگر کسی را در اطراف خود می‌شناسید که از این مشکل رنج می‌برد، توصیه‌های دکتر امیرحسین عابدی یکتا متخصص پزشکی ورزشی را به او گوشزد کنید:

  • این بیماری‌ یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که معمولا از سنین 60 به بالا باعث درد،‌ سختی راه رفتن و کاهش فعالیت‌های روزمره فرد بیمار می‌شود که ممکن است به خانه‌نشین یا بدون فعالیت شدن فرد بیمار منجر شود.
  • درمان‌های متعددی برای بیماری آرتروز وجود دارد. در مراحل ابتدایی بیماری بهترین راه کنترل درد انجام یکسری ورزش مفصلی است که بتوانیم حرکات مفصل را بیشتر کنیم و جریان مایع مفصلی را بهبود بخشیم.
  • مایع مفصلی تنها منبع تغذیه غضروف‌ها است و اگر ما به وسیله ورزش جریان را بهتر کنیم، تغذیه غضروف ها را بهبود بخشیده و توانسته‌ایم آن را کنترل کنیم.

  • بهتر است ورزش‌های قدرتی در عضلات جلو و داخل ران برای زانو بیشتر انجام شود؛ زیرا با افزایش قدرت عضلات وزنی که قرار است به سمت زمین منتقل شود به جای آنکه از استخوان نیرو بگیرد، از عضلات استفاده می‌کند؛ در نتیجه فشار بر استخوان و درد بیمار کمتر می‌شود.
  • کسانی که در مراحل ابتدایی بیماری آرتروز زانو قرار دارند، می‌توانند با استفاده از یخ به مدت ده دقیقه به اندازه دو یا سه مرتبه در روز درد را کنترل کنند. همچنین در صورتی که پا ورم نداشته باشد، می‌توان به وسیله گرما بیماری را کنترل کرد.
  • مسکن‌ها به دلیل اینکه نوعی آنزیم که در غضروف‌ها بوجود می‌آورند، باعث تخریب غضروف و آرتروز بیشتر می‌شوند؛ به عبارت دیگر درد را موقتی از بین می‌برند ولی بیماری آرتروز تشدید می‌شود.

 

لباس پایزی با سلام
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.