2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
چرا صداهای عجیب و غریب می ‌شنویم که وجود ندارند

چرا صداهای عجیب و غریب می ‌شنویم که وجود ندارند

شاید شما هم گاهی دچار این توهم شوید که صدایی شنیده اید در حالی که این صدا اصلا وجود ندارد. دلیل علمی این اتفاق چیست؟

دوات آنلاین -چند سال پیش، دانشمندان سوئدی راهی یافتند تا افراد را دچار توهم کنند. آن‌ها از شرکت‌کنندگان خواستند روی یک صندلی بنشینند و دکمه‌ای را فشار بدهند و در کسری از ثانیه میله‌ای آرام به پشتشان می‌خورد. پس از چند بار تکرار، شرکت‌کنندگان ‌کم‌کم احساس کردند کسی پشت سرشان است. وقتی ارتباط میان کنش و احساس قطع بود، ذهن آن‌ها توضیح دیگری یافت: فرد دیگری توی اتاق است.

 

 به گزارش ایندیپندنت به نقل از نیویورک تایمز، اکنون دانشمندان همان آزمایشگاه در پژوهشی جدید که در نشریه «طب روان شناسی» منتشر شده است، نوع دیگری از توهم را بررسی کرده‌اند: شنیدن صدا.

دلیل توهم شنیدن صدا چیست

توهم شنیدن صدا

دانشمندان دریافتند وقتی بین فشار دکمه و برخورد میله تاخیر وجود داشته باشد بیشتر احتمال دارد که فرد تصور کند صدایی شنیده است. یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهد که ریشه عصب‌شناختی توهم برمی‌گردد به شیوه‌ای که مغز نشانه‌های متناقض محیطی را تجزیه و تحلیل می‌کند.

 

«پاوو اورپیک»، پژوهشگر در دانشگاه ژنو و یکی از نویسندگان این مقاله جدید، می‌گوید توهم شنیدن صدا شایع‌تر از آن است که فکر می‌کنید. دانشمندان دریافته‌اند که بسیاری از افراد بدون عارضه‌های روان شناختی، شاید حدود ۵ تا ۱۰ درصد مردم، دست‌کم یک بار در زندگی‌شان صدایی بدون منشا شنیده‌اند. اورپیک می‌گوید: «همه ما دچار توهم می‌شویم. گاهی اوقات، مثلا وقتی خسته‌اید، بیشتر دچار توهم می‌شوید و این برای برخی افراد بیشتر رخ می‌دهد.»

 

در این پژوهش جدید، شرکت‌کنندگان در حالی که صدای صورتی(نمونه ملایم‌تر صدای سفید) پخش می‌شد، دکمه را فشار دادند و برخی بدون تاخیر و برخی با تاخیر نیم‌ثانیه‌ای تماس میله را حس کردند. یافته‌ها نشان داد که وقتی افراد حس حضور کسی را داشتند و صدای صورتی در پس‌زمینه پخش می‌شد بیشتر احتمال داشت صدایی بشنوند که وجود خارجی نداشت. به گفته اورپیک، مغز فرد در مواجهه با دشواری تشخیص کنش و ایجاد ارتباط با نشانه‌های محیطی، از تجربه پیشین استفاده   و این توهم را ایجاد می‌کند که کسی دارد حرف می‌زند. او در ادامه می‌افزاید: بررسی بیشتر چگونگی عملکرد مغز در ایجاد این تاثیر شاید به کمک افرادی که مرتب صداهایی می‌شنوند، بستگی داشته باشد.

12jav.net

 

پیشنهادات ما
کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.