2023/02/02
۱۴۰۱ پنج شنبه ۱۳ بهمن
نقدی بر قسمت آخر سریال خون سرد، یک پایان منطقی

نقدی بر قسمت آخر سریال خون سرد، یک پایان منطقی

سریال خون سرد داستانی جذاب و هیجان انگیز داشت اما پایان آن چگونه بود و چه ویژگی خاصی داشت؟

دوات آنلاین -سریال خون‌ سرد قصه یک پزشک قانونی را روایت می‌کرد که گذشته پر رنج او، از این شخصیت یک قاتل بی‌رحم ساخته بود. اشتراکات خون‌ سرد با سریال آمریکایی «دکستر» و اتفاقاتی که در ابتدای قصه رخ داد، باعث شد مخاطب از همان شروع قصه در جریان هویت واقعی «کسری» قرار بگیرد و در ادامه شاهد شیوه انجام قتل‌ها توسط او و جزئیات زندگی شخصی‌اش باشد. خون‌ سرد مسیر روایت این قصه را چگونه طی کرد و با چه کیفیتی به پایان رسید؟

 

قصه پرکشش سریال خون سرد

خراسان نوشت، سریال خون‌ سرد با گره‌های جذابی آغاز شد و به واسطه ابهام‌هایی که ایجاد کرد، موفق شد مخاطب را با قصه همراه کند. شیوه‌های خاص «کسری» در به دام انداختن مجرمان و قتل آن‌ها، تلاش «امیرعلی» به عنوان پلیس قصه برای شناسایی او و پرونده‌هایی که در سریال به آن‌ها پرداخته شد، کشش لازم برای دنبال کردن قصه را در تماشاگر ایجاد می‌کرد. هر چند نبود پیچیدگی لازم در بعضی بخش‌های داستان، مطابق انتظارات مخاطب نبود، اما در مجموع «خون‌ سرد» توانست با روایت قصه در فضایی دلهره‌آور و معمایی، مخاطب را تا انتها با خود همراه کند.

 

گروه بازیگران این مجموعه امیر آقایی، سارا رسول‌زاده و نیما شعبان‌نژاد بازی خوبی در سریال داشتند، اما ستاره اصلی «خون‌ سرد» شهرام حقیقت‌دوست بود که با ایفای نقش پلیس باهوش و جدی قصه، حضور متفاوتی در سریال داشت و توجهات را به خود معطوف کرد. سارا بهرامی که پیش از این در سریال پلیسی «حرفه‌ای» حضور موفقی داشت، اما در «خون‌ سرد» نتوانست دیوانگی و نترس بودن کاراکتر «رعنا» را به صورت باورپذیر و طبیعی به نمایش بگذارد.

عکسی از سریال خون سرد

پایان قابل قبول سریال خون سرد

با توجه به اتفاقاتی که در قسمت‌های پایانی «خون‌ سرد» رخ داد، می‌توان گفت پایان‌بندی سریال منطقی بود. تقریبا از اواسط قصه دیدیم که شخصیت «کسری» مرتکب چند خطا شد و «امیرعلی» قدم به قدم به او نزدیک‌تر می‌شد، بنابراین سرنوشتش در پایان «خون‌ سرد» برای مخاطب قابل قبول بود. پیشتر امیرحسین ترابی به خراسان گفته بود که پایان مورد علاقه خودش دچار ممیزی شده و تغییر کرده است.

 

معلوم نیست این ممیزی مربوط به سرنوشت «کسری» بوده یا خیر، اما در هر صورت وقتی اتفاقات «خون‌ سرد» را کنار هم می‌چینیم، پایان‌بندی فعلی سریال دور از ذهن نیست و از سوی مخاطب پذیرفته می‌شود. برخلاف «کسری»، ماجرای مربوط به دایی خانواده و افشای رازهای او که در قسمت‌های قبلی زمینه‌اش چیده شده بود، غافلگیری خوبی برای پایان سریال محسوب می‌شد. در قسمت آخر «خون‌ سرد»، همه ماجراهای قصه به سرانجام رسیدند و ابهامات مخاطب نیز روشن شد.

 

نمای پایانی قسمت 18، می‌تواند شروع تازه‌ای برای این قصه باشد، اما به نظر می‌رسد شخصیت «رعنا» جایگزین چندان جذابی برای «کسری» نیست؛ چرا که جایگاه این کاراکتر، چهره‌ای که از خود به نمایش گذاشته، هوش و ویژگی‌های شخصیتی او با «کسری» قابل مقایسه نیست. همان طور که اشاره کردیم سارا بهرامی نیز در مقام بازیگر این نقش، کمکی به جذابیت شخصیت نکرد.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.