2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
نقد سریال گیلدخت؛ از جذابیت ها تا تکراری بودن قصه

نقد سریال گیلدخت؛ از جذابیت ها تا تکراری بودن قصه

داستان سریال گیلدخت تکراری است اما این مجموعه نقاط قوت زیادی دارد که آن را تماشایی کرده است.

دوات آنلاین -سریال گیلدخت مجموعه ای تاریخی و عاشقانه است که توانسته نظرها را جلب کند. این سریال نقاط قوت زیادی دارد. نقدی بر آن را در ادامه بخوانید.

 

داستان تکراری سریال گیلدخت

فارس نوشت: خط اصلی داستان براساس قسمت های پخش شده، همان قصه تکراری عشق پسری فقیر به دختری ثروتمند و قدرتمند است. فیلمساز برای روایت داستان عاشقانه‌اش دوره تاریخی قاجار را انتخاب کرده است. در تاریخ ایران، هر دوره سلطنتی که امکان سوءاستفاده از ارکان قدرت در آن مهیا بوده چه دوره قاجار باشد، چه پهلوی، می‌تواند بستر مناسبی برای روایت داستان‌هایی جذاب باشد.

 

از آنجا که در این دوران‌ها وابستگان دربار و حاکمیت این اجازه را داشتند که حتی به خانه‌های مردم نیز که رعایای حکومت خوانده می‌شدند، تعدی کنند، فیلمساز در زیرلایه‌های مضامین داستانی خود، به لزوم حفظ رعایت خانه و خانواده و همچنین به موضوع امنیت بعنوان یک اصل مهم برای زیست اجتماعی و فردی بشر پرداخته است.

عکسی از سریال گیلدخت

زنان در مجموعه گیلدخت

در خانه تقی خان برخلاف جامعه مردسالار گذشته ایران، زن جایگاه ویژه و والایی دارد. از گلنار با بازی میترا رفیع دختر عزیزدردانه خان گرفته تا همسر و مادر او.  گلنار قهرمان داستان گیل ‌دخت است. فیلمساز برای نزدیکی و همذات پنداری بیشتر مخاطب با این دخترگیلانیِ خان زاده نریشن‌هایی را از زبان او در داستان گنجانده است تا مخاطب با شنیدن صدای ذهن و قلب این دختر همواره در تنهایی‌ها، نبردها و دودلی‌هایش همراه او باشد.

 

گلنار باوجود آنکه تک فرزندی در عمارت خان است دختری لوس و بی دست و پا نیست، جسارت و زبان سرخ و تند و تیزی دارد. یادمان بیاید که برای دیدار با اسماعیل چگونه خودش را به آب و آتش زد. دختر خان بودن گلنار را مغرور و متکبر بار آورده است و معلوم نیست با وجود این غرور و تکبر و حس برتری که نسبت به رعایا در وجود اوست چگونه عاشق مردی از طبقه رعیت شده است.

 

داستان عشق این دو نفر براساس گفته‌های آنان به گذشته و زمان حضور خان در تهران بازمی‌گردد و بهتر بود فیلمساز برای باورپذیرتر شدن این عشق اولین دیدار و نحوه شکل‌گیری این رابطه را با فلاش بکهایی نشان می‌داد. همیشه عشق میان دونفر که بایکدیگر بسیار متفاوت‌اند می‌تواند دستمایه داستانی جالب و جذاب باشد و در گیل ‌دخت دخت این موضوع وجود دارد؛ علاوه بر اختلاف طبقاتی شدید میان گلنار و اسماعیل به نظر می‌رسد از لحاظ اخلاقی و اعتقادی هم میان آنها فاصله‌ای از زمین تا آسمان است.

 

اسماعیل با بازی رضا اکبرپور بقول خودش برای نجات مردم از ظلم و ستم قاجار از نوجوانی درس و کتاب را کنار گذاشته و اسلحه بدست گرفته و به جمع عیاران پیوسته است اما گلنار خودش عاملی برای ظلم و ستم به رعیت است؛ یادمان بیاید برخوردهای توهین آمیز او با زنان مطبخ و حتی میرزا رضا را.  همین تناقض میان این دونفر سبب می‌شود تا مخاطب کنجکاو شده و داستان را دنبال کند تا ببیند سرانجام این دو نفر بهم می‌رسند و  اگر به وصال رسیدند چگونه این اختلافات فکری و اخلاقی را میان خود حل خواهند کرد؟!

 

از دیگر زنان اثرگذار عمارت تقی خان همسر او احترام سادات است. زنی که با هوشمندی و زکاوت بخوبی اخلاق شوهرش را شناخته و با ترفندهای زنانه می‌خواهد از وقوع چالش‌ها جلوگیری کند. در کنار احترام سادات، خانم گل هم بعنوان یک مادر احترام و جایگاه ویژه‌ای در نزد خان دارد؛ یادمان بیاید سکانسی را که خانم گل پسرش را راضی می‌کند تا از خون اسماعیل بگذرد.

عکسی از سریال گیلدخت

نقاط قوت سریال گیلدخت

در پایان باید گفت«گیل ‌دخت» از دو جهت پتانسیل لازم برای استقبال و کسب رضایت مخاطبان تلویزیونی را دارد: اول حضور بازیگران توانا چه از نسل گذشته و چه چهره‌های جوان و آتیه دار و دوم انتخاب خطه سرسبز گیلان بعنوان جغرافیای داستان است که موجب شده جلوه‌های بصری زیبا و چشم‌نواز جنگلی با صحنه‌پردازی نسبتا قابل قبول و رنگارنگ لباس‌ها و صحنه‌های داخلی همراه شود و مخاطب را یاد سریال‌های موفقی چون«پس از باران» و «وارش» بیندازد.

 

قصه سریال گیلدخت قطعا هرچه جلوتر رود جذابیت بیشتری خواهد داشت و چه بسا فیلمساز در کنار روایت داستان عاشقانه پرپیچ و خم خود، گریزی هم به اتفاقات تاریخی و سیاسی دوران قاجار بزند، دورانی که بدلیل شکل‌گیری مشروطیت نقش پررنگ و اثرگذاری در تاریخ ایران دارد.

12jav.net

 

دیدگاه‌ها
ناشناس 1402/03/15
۶۰ قسمت ما شاهد دویدن گلنار تو جنگل و دشت و صحرا بودیم بعد یهو یکی میاد خفتش کنه که یکی دیگه میاد از پشت این یارو رو میزنه بعدش گلنار یکم غافلگیر میشه و دوباره به راهش ادامه میده !
گیلدخت وازسرنوشت 1402/03/08
میترارفیع توسریالهایی ک ایفای نقش کرده بود فقط بی همگان ضعیف بود سریال ازسرنوشت مگه چش بود سریال ب اون جذابی وپرکششی داستانهای ملموس جامعه بعدشم هرکس نظری داره اگ بنظرتون ضعیفه نگا نکنید صاحب اختیارید
مرتضی 1402/03/06
واقعا افتضاح و بی در و پیکره مخصوصا با نقش‌هایی مثل بزرگمرد سریال اسماعیل که در حد مورچه هم نیست و همینطور عشقش گلنار که بی‌خاصیت ترین نقشی رو داره که تو همون دو یا سه قسمت اول هم کفایت میکرد، حیف وقتی که برای این سریال از طرف بیننده گذاشته بشه که البته چاره‌ای ندارن چون سریال دیگه‌‌ای تو اون ساعت بجاش نیست
حمفد 1402/03/05
واقعا یعنی کسی هست این سریال ببینه. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
ناشناس 1402/02/07
سریال عالییییییییی.است تشکر می کنم از همه عوامل و بازیگران ...
ناشناس 1402/01/26
واقعا موندم ميترا رفيع جرا همش توي فيلم هاي ضعیف نقش أفريني ميكنه
ناشناس 1402/01/25
سیمای ملی بااینگونه تولیدات بی محتواوکسل کننده تماشاچی راازدست میدهد.یانویسنده این سریال اقتباسی ازاتفاقات تخبلی کره ایهامیباشد،نویسنده توجهی به مخاطب خودش نداشته که دختره گلناروامثالهم خسته کننده وروی اعصاب تماشاچی هستندالان درست چندهفته سریال توسط دخترتقی خان هرهفته یک دسته گل وجالب تمامی حوادث رارقم میزند وبه نوعی همه رادرگیرخودش وحواشی کرده،مثلا براحتی به اتاق شازده برو بیا اسماعیل راحت بیاد چقدراسلحه هرکدام ۴ونیم کیلو وزنش است😀😀😂😂براحتی بیاد ببرد اونم ۱۰تا توفیلم بودو..........این روش خسته کننده وتماشاچی را عصبانی وجالبتر فراریش میدهدپس باید بپذیربد هم سیماومردم تماشاچی رااسکل گیرآوردیدوباعث فراری وسوق دادن بسوی ماهواره ودیگرفیلم ها میکنید.من که باتئاترو........بازیگری،.......سروکارداشتم بعنوان یک تراژدی تاریخی نگاهی به این سریال داشتم واقعا خسته کننده وشعورتماشاچی را به سخره گرفته وهمین عامل درکنار عوامل دیگر که لفت دادن وتکرار بیش ازحد برای سیما معمولی جلوه میکندوتکرار کارهای عوامل سریال بدترین خستگی وچشم انتظاری رابرای بیننده ایجادکرده وجالب آنرا کات نمودندوخواهان تعریف پایان سریال توسط دیگربینندگان شوند. پس زودجمعش کنید زیرا رو اعصاب وروان تماشاچی وقهراوازسیماست.............🥱🥱🥱🥱
جواتی 1402/01/25
اسماعیل بعد از بیست قسمت یهوو تو جنگل یه بنده خدا پیداش میکنه ، نکته جالبش اینجاست طرف کلا چهل کیلو بهش نمیخوره اسماعیل که حداقل هشتاد کیلو وزن داره رو خِرکش میبره توکلبش و خانوم گل سه سوته با گل گاوزبون و آویشن درمانش میکنه
ناشناس 1402/01/18
هرکسی علت فرار و برگشت خان به گرمابه ویانقش خارق العاده اسماعیل تک تیرانداز رو در جنگل و یاطرح ونقشه های مدبرانه گیلدخت رو در مطبخ فهمیده به ماهم بگه تا از این گیجی وهاج وواجی دربیاییم آخه ساخت وتولید این سریال توهمی که بودجه این رو دود کرده چه سودی داره
ناشناس 1401/11/27
سریال خیلی خوب و جذاب ... خسته نباشید به تمام بازیگران و عوامل عالییییییییییییییه

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.