2024/07/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۳۱ تير
جعفر دهقان از نقش خان فادر در سریال راز بقا می گوید

جعفر دهقان از نقش خان فادر در سریال راز بقا می گوید

جعفر دهقان با نقش خان فادر اولین سریال کمدی خودش را تجربه کرد، تجربه ای متفاوت که از آن بسیار راضی است.

دوات آنلاین -جعفر دهقان که تا به حال در آثار ماندگار تاریخی و دفاع مقدسی مختلفی ایفای نقش کرده، در اولین حضور خود در نمایش خانگی، با سریال راز بقا برای نخستین ‌بار ژانر کمدی را تجربه کرد. حاصل اولین همکاری جعفر دهقان با سعید آقاخانی، نقش متفاوت «خان فادر» است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

دهقان در گفت و گو با خراسان درباه نقش خان فادر صبحت کرده است که در ادامه می خوانی:

 

دلیل بازی جعفر دهقان در نقش خان فادر

*چه شد که بازی در سریال کمدی راز بقا را پذیرفتید؟

مدت‌ها بود که دوست داشتم یک کار کمدی خوب بازی کنم و احساس می‌کردم جای چنین کاری در کارنامه‌ام خالی است، منتها شرایطش پیش نمی‌آمد یا اگر هم پیش می‌آمد آن نوع کمدی و طنز مورد پسند من نبود، احساس می‌کردم شاید یک جور اداست. زمانی که آقای آقاخانی نقش «خان فادر» را پیشنهاد داد دیدم نسبت به کاراکترهای دیگری که تا به حال بازی کردم خیلی متفاوت و شیرین است.

یک آدم تنها که در بیابان زندگی می‌کند، برای خودش قبیله‌ای تشکیل داده و این قبیله آداب و رسوم و قواعد خاص خودشان را برای زندگی کردن دارند. با آقای آقاخانی صحبت کردم و گفتم حقیقتش من تا به حال کمدی بازی نکردم، اگر موردی هست، شما به من کمک کنید و بگویید.

ایشان به من گفت شما اصلا این نقش را طنز بازی نکن و کاملا او را جدی بگیر، وقتی جدی بگیری در این شرایط طنزش درمی‌آید. دوستان دیگر آقای افشاری، آقای شعبان‌نژاد و همه بروبچه‌ها طنز بازی کرده بودند، اما من نه، به همین دلیل خیلی تلاش کردم. آقای آقاخانی خیلی کمک کردند و از ایشان ممنونم، اگر نتیجه خوب شده به دلیل کمک‌های ایشان بوده، اگر هم بد شده تقصیر من بوده است.

 

*نظرتان درباره کیفیت کمدی سریال چیست، تفاوت «راز بقا» با دیگر کمدی‌هایی که نپذیرفته‌اید چه بود؟

تفاوت آن در جدی بودن کار است. بسیاری از آثار کمدی لوس‌بازی و سبک هستند و من این را نمی‌پسندم، اما در «راز بقا» در عین جدی بودن، شرایط و موقعیت‌هاست که طنز را به وجود می‌آورد. یعنی من و بقیه ناگهان در شرایطی قرار می‌گیریم که خیلی جدی هستیم، اما خود به خود شرایط کمدی به وجود می‌آید، این ویژگی است که سریال را نسبت به کارهای دیگر متفاوت می‌کند. در واقع یک جور کمدی موقعیت بود.

عکسی از سریال راز بقا

تجربه شیرین سریال راز بقا

*از اولین تجربه‌تان در ژانر کمدی راضی هستید؟

خیلی برایم شیرین بود و زمین تا آسمان با کارهای جدی که بازی کرده بودم متفاوت بود. فضای کار این قدر شاد و مفرح بود که آدم اصلا خسته نمی‌شد. یک جاهایی انرژی‌ برای کار صرف می‌کردم که اگر در کارهای دیگر بود خیلی زود خسته می‌شدم، ولی بسیار فضای شیرین و شادی بود و عوامل کار هم خوب بودند. احساس می‌کنم برای کار کمدی، آدم‌هایش نیز باید متفاوت و خاص باشند که در آن شرایط بتوانند کار کنند. همه چیز خوب بود، از کارگردان بگیرید تا دیگر عوامل و آقای سید مصطفی احمدی تهیه‌کننده سریال که واقعا از ایشان ممنونم، درخصوص قراردادم و پرداختی‌ها، کوچک ترین نگرانی و استرسی نداشتم.

 

*اولین همکاری با سعید آقاخانی چطور بود؟

خیلی خوب بود، من همیشه با کارهای ایشان ارتباط خاصی برقرار می‌کردم و آثارشان را دوست داشتم، به همین دلیل وقتی شرایط همکاری پیش آمد خیلی استقبال کردم. به ایشان هم گفتم شاید اگر فرد دیگری بود نمی‌پذیرفتم، اما شخصیت سعید آقاخانی را دوست دارم و مطمئنم که می‌توانم با کارهایش هم ارتباط برقرار کنم به همین دلیل پذیرفتم. آقای آقاخانی یک مرد بسیار دوست ‌داشتنی است، شخصیتی مهربان، شیرین و کاربلد دارد و میزانسن‌های خوبی می‌دهد. وقتی قرار است سکانسی را بگیرند، آن شرایط و لحظات کوچک کمدی را این قدر قشنگ و درست می‌بیند که از کوچک ترین حرکات، یک صحنه کمدی ایجاد می‌کند. به نظر من سعید آقاخانی یکی از بهترین کسانی است که در ایران دارد کمدی کار می‌کند، خیلی بهتر از بسیاری از افرادی که اسم و رسم ‌های آنچنانی دارند.

 

*به عنوان بازیگری با‌تجربه و با‌سابقه، همکاری با بازیگران خوب و جوان مانند بهرام افشاری و نیما شعبان‌نژاد چطور بود؟

جوانان بسیار خوب و مودبی هستند و کارشان را بلدند. این دو عزیز این قدر احترام می‌گذاشتند و بزرگوار بودند که گاهی من خودم خجالت می‌کشیدم. نه تنها این دو بازیگر، بقیه بروبچه‌هایی هم که در کار حضور داشتند همه خیلی خوب بودند. سینما در آینده مال این بچه‌هاست، همیشه می‌گویم خدا کند سینما به دست اهلش بیفتد، بچه‌هایی که قدر پیش کسوتان‌ خودشان را می‌دانند و به بزرگ ترهای‌شان در سینما احترام می‌گذارند. برای آقای افشاری و آقای شعبان‌نژاد آرزوی موفقیت می‌کنم، آن‌ها را خیلی دوست دارم، مدتی است که آنان را ندیدم و دلم برای‌شان تنگ شده است.

 

فصل دوم سریال راز بقا

*سریال راز بقا فصل دومی هم دارد؟

همان زمان صحبت‌هایی می‌شد که اگر بشود فصل دوم را هم بسازیم، اما در حد حرف بوده. با من صحبتی نشده که بدانم قرار است این اتفاق بیفتد یا نه، چیزی نشنیده‌ام.

 

*قصد دارید باز هم در آثار کمدی بازی کنید؟

اگر سعید آقاخانی پیشنهاد بدهد که چشم‌ بسته می‌پذیرم، چون از نوع کار او و شخصیتش شناخت دارم، اما کارهای دیگر را باید بررسی کنم و ببینم چطور است. توقع من حالا بعد از «راز بقا» بالا رفته و سخت‌گیرتر شده‌ام، متوجه شدم کار کمدی باید چطور باشد، به همین دلیل باید بخوانم و بپسندم.

 

12jav.net

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.