2022/05/25
۱۴۰۱ چهارشنبه ۴ خرداد
نقد سریال حکم رشد؛ مجموعه ای نه چندان موفق

نقد سریال حکم رشد؛ مجموعه ای نه چندان موفق

سریال حکم رشد چقدر توانسته موفق باشد و این مجموعه چه ضعف هایی دارد؟

دوات آنلاین -سریال حکم رشد، مجموعه ای پلیسی است که ماجرای خلافکار و پلیس در آن کمی متفاوت است زیرا این دو با هم برادر هستند البته برادران ناتنی. نقدی بر این سریال را در ادامه بخوانید:

 

تغییر کارگردان سریال حکم رشد

خراسان نوشت: تیرماه 1400 و در اوایل تصویربرداری سریال حکم رشد، سعید نعمت‌ا... با انتشار ویدئویی توضیح داد که دخالت‌های مهدی آذرپندار در اموری که به زعم او صلاحیت اش را نداشته، باعث شده او از کارگردانی این مجموعه نوشته خودش کناره‌گیری کند. آذرپندار نیز در پاسخ به نعمت‌ا... با مهر گفت‌وگو کرد. ضمن اشاره به ایرادات کارگردانی نعمت‌ا... توضیح داد که او اشکالات را نپذیرفته و سرانجام از کارگردانی آن انصراف داده.

 

به این ترتیب حسن لفافیان کارگردانی «حکم رشد» را برعهده گرفت. هر چند که سعید نعمت‌ا... از «حکم رشد» جدا شد و نام او به عنوان فیلم نامه‌نویس در تیتراژ نیامده، اما رد پای این نویسنده در سریال مشهود است. قصه «حکم رشد» درباره سرهنگی است که می‌خواهد ریاست کلانتری منطقه‌ای را بپذیرد که برادر شیری‌اش در آن جا زندگی می‌کند، اما اعضای خانواده معتقدند که این اتفاق «ذبیح» و «غلام» را که آدم لات و دردسرسازی است، روبه‌روی یکدیگر قرار می‌دهد.

 

موضوعات مشترک آثار نعمت‌ا... مانند خانواده، برادری و حفظ حرمت‌‌ها در خانواده در «حکم رشد» نیز وجود دارد. بعضی دیالوگ‌های آهنگین و کنایه‌آمیز شخصیت‌ها یا تکرار چندباره کلمه خاصی در دیالوگ برای تاکید روی یک موضوع نیز مخاطب را به یاد دیالوگ‌نویسی نعمت‌ا... می‌اندازد.

عکسی از سریال حکم رشد

شخصیت های غیرقابل باور سریال حکم رشد

موازی با ماجرای خانوادگی قصه، درگیری و تعامل لات‌ها و دارودسته آن‌ها با یکدیگر به تصویر کشیده می‌شود، اما فضاسازی غیرقابل باور سریال باعث می‌شود مخاطب چندان درگیر این بخش از قصه نشود. حرکات و رفتار لات‌هایی که در «حکم رشد» می‌بینیم، بر خلاف آثاری چون «شنای پروانه» و «مغزهای کوچک زنگ‌زده»، امروزی و باورپذیر نیست. همچنین موسیقی سریال، یاد فیلمفارسی‌ها‌ را در ذهن تماشاگر تداعی می‌کند.

 

بازی ها در حکم رشد

 بازی بازیگران سریال حکم رشد نیز امتیازی برای آن محسوب نمی‌شود. مجتبی فلاحی به عنوان بازیگر نقش اصلی سریال، بازی قابل قبولی در نقش پلیس ندارد و خشم و احساسات کاراکترش را به صورت تصنعی نمایش می‌دهد. پیام احمدی‌نیا و حمید ابراهیمی هم بازی چشمگیری ندارند. از میان بازیگران زن سریال مه‌لقا باقری عملکرد راضی‌کننده‌ای دارد، اما آزیتا ترکاشوند موفق نشده از پس ایفای نقش خود به عنوان زنی معتاد و لات بربیاید.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها
عباس آقا 1401/03/02
سریال خوش ساختی نیست، خصوصاً اینکه دیالوگ‌ها که بنظر میاد کار سعید نعمت الله باشه غیر قابل باور است و امروزه اصلا از این مدل دیالوگ ها استفاده نمیشه. در کل سریال حکم رشد اصلا چنگی به دل نمیزنه. والسلام
مرضیه 1401/02/30
متأسفانه سریال به شدت کودکانه ای است و ارزش نقد هم ندارد

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.